Skocz do zawartości

Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

To może i ja się pochwalę moim pierwszym astrowydrukiem. Tak zwany rozpierdzielnik (uwaga nazwa zastrzeżona :)) żeby mieć dwie stopki do szukacza. Dopiero prototyp, ale że działa no to już następnego nie drukuje na razie. Napis tylko trochę nie wyszedł, bo za szybko drukowane.IMG_1862.thumb.JPG.68ddd5888e5cfd0c0a6f46f7ce3be2f4.JPG

Edytowane przez Agatek
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
11 godzin temu, apolkowski napisał:

Czy ktoś mógłby mi wydrukować złączkę? "Projekt" zrobiłem w OpenSCAD i nie jestem pewien, czy jest OK ale jeszcze nie mam na czy spróbować.

 

image.png.6f2059ded9aead741145d8fbd70f71c6.png

 

reducer.stl 1.27 MB · 1 pobranie

A ten gwint masz tam odwzorowany w 3D, czy to tylko tekstura?

Jak chcesz, to mogę Ci to wydrukować na Photonie, ale nie przyszła mi jeszcze ta taka bardziej wytrzymała żywica, a ta standardowa jest dość krucha - choć powinna dać radę, szczególnie jeśli to ma być tylko na przymiarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A ten gwint masz tam odwzorowany w 3D, czy to tylko tekstura?

Jak chcesz, to mogę Ci to wydrukować na Photonie, ale nie przyszła mi jeszcze ta taka bardziej wytrzymała żywica, a ta standardowa jest dość krucha - choć powinna dać radę, szczególnie jeśli to ma być tylko na przymiarkę.

Gwint zrobiłem w OpenSCAD używając biblioteki gwintów i poleceń thread_for_screw i thread_for_nut. Bardziej chodzi o przymiarkę. Jestem o krok od kupna drukarki ale Pan Konsultant Telefoniczny zasypał mnie wątpliwościami dotyczącymi skurczu i nie mam pojęcia czy cały ambitny plan robienia złączek itp metodą druku ma sens.

Co sądzicie o Prusa i3 MK3S?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, apolkowski napisał:

Co sądzicie o Prusa i3 MK3S?

Co do samej drukarki to nie mam zdania i się nie znam, generalnie Prusy mają opinię bardzo porządnych i niezawodnych - ale za pomocą FDM raczej nie wydrukujesz gwintów o skoku poniżej 1mm; musiałbyś to sobie potem jakoś nagwintować.

Z żywicy nie powinno być problemów z czymś takim, a skurczu jakiegoś specjalnego nie zauważyłem, wydruki trzymają raczej zadane wymiary, przynajmniej w przypadku standardowej żywicy. Ale z kolei standardowa żywica ma sporo mniejszą wytrzymałość mechaniczną od właściwie wszystkiego, co można przepuścić przez FDMa. Ale z trzeciej strony są też twarde/wytrzymałe żywice, tylko niestety kosztują więcej.

 

A w ogóle to nie dostałeś z kamerą przejściówki z M28,5x0,6 na C-mount (1", 32TPI)? Bo z kolei przejściówkę z C-mount na S-mount (czyli M12x0,5) można za grosze kupić u Chińczyków. Albo po prostu użyć obiektywu C/CS, który też można (nawet u nas) kupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Co do samej drukarki to nie mam zdania i się nie znam, generalnie Prusy mają opinię bardzo porządnych i niezawodnych - ale za pomocą FDM raczej nie wydrukujesz gwintów o skoku poniżej 1mm; musiałbyś to sobie potem jakoś nagwintować.

Z żywicy nie powinno być problemów z czymś takim, a skurczu jakiegoś specjalnego nie zauważyłem, wydruki trzymają raczej zadane wymiary, przynajmniej w przypadku standardowej żywicy.

 

A w ogóle to nie dostałeś z kamerą przejściówki z M28,5x0,6 na C-mount (1", 32TPI)? Bo z kolei przejściówkę z C-mount na S-mount (czyli M12x0,5) można za grosze kupić u Chińczyków. Albo po prostu użyć obiektywu C/CS, który też można (nawet u nas) kupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Mam przejściówkę na C-mount i widziałem przejściówki z C-mount na S-mount na allegro po 50 zł. Myślałem też o dokupieniu jeszcze jednego obiektywu z komplecie z przejściówką za 90 zł. Ale jak pisałem w innym poście, jestem z tych, co kupują browar żeby napić się piwa ;-).

A ten obiektyw, który mam wymaga podejścia bardzo blisko matrycy i z takim sandwichem przejściówek nie wyostrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie oczekiwania na dostawę drukarki (jutro!!!?) zrobiłem "projekt" dwóch złączek do mocowania Dream Focusera do SpaceCata. Jako podstawę wykorzystałem blaszki mocujące od @MateuszW. Pytanie - czy takie mocowanie ma sens? Jaki powinien być materiał? Jaka powinna być grubość ścianki mocującej silnik?

 

image.thumb.png.6d83f6989ba524a601a14378a08e95bd.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość ścianki mocującej silnik powinna być taka, jak odległość od czoła korpusu silnika do początku ząbków na kole pasowym odjąć ~1mm.

Nie trzymałbym się sztywno kształtu części blaszanych. Postarałbym się wykorzystać ten adapter jako obudowę silnika i adapter. Projektując część drukowaną poza nawisami nie ogranicza Ciebie praktycznie nic - może jeszcze poza umiejętnościami w modelowaniu i czasem.

Trudno mi naszkicować coś na tych zdjęciach. Lepsze byłyby zdjęcia w 2 rzutach i bez teleskopu.

Ta kostka w adapterze po lewej z druku raczej nie zadziała - zwłaszcza jak w środku będziesz miał jeszcze infill.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sidiouss napisał:

Ja robiłem mocowania focuserów (tutaj ZWO EAF) w poniższy sposób, m. in. do Samyanga 135 czy Canona 200L

 

Kot nie potrzebuje szyny, bo ma swoją więc mocowanie może być prostsze. 

 

23 godziny temu, bartolini napisał:

Postarałbym się wykorzystać ten adapter jako obudowę silnika i adapter. Projektując część drukowaną poza nawisami nie ogranicza Ciebie praktycznie nic - może poza umiejętnościami w modelowaniu i czasem.

Mam gotowy silnik od Mateusza z płytką z boku, ale myślałem o dołożeniu z boku takiego mocowania. Okazuje się, ze w OpenSCAD to jest wszystko łatwe. 

W ramach wprawek w zrozumieniu logiki tego programu zrobiłem zatyczkę 1.25" ;-)

 

image.png.d2088d77c8cecf3bb4277836335bc6bb.png

 

EDIT. :grin:

 

image.png.463a945f72b8b4c9e1ded0a77af21f43.png

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.