Jump to content
Sign in to follow this  
Krasnojarsk

Meteoryty a magnes

Recommended Posts

Jest pewien aspekt związany z poszukiwaniem meteorytów, o którym raczej niewiele się mówi, a mianowicie odpowiedni dobór „narzędzi” do ich poszukiwania. Otóż czytając książkę Pana Andrzeja Pilskiego pt. „Nieziemskie skarby” natrafiłem na informację odnośnie używania magnesów neodymowych podczas poszukiwań meteorytów. Pan Pilski zwraca uwagę, że „żelazo spadające z nieba jest zwykle w pewnym stopniu namagnesowane i specjaliści mogą z tego namagnesowania odczytać pewne informacje o jego przeszłości. Działanie silnego magnesu może te informacje bezpowrotnie zniszczyć”.

W kontekście tego, co zostało napisane od razu nasunęło mi się kilka pytań. Jak długo od momentu spadku meteorytu zachowuje on to swoje „pierwotne namagnesowanie”? Czy dotyczy to jedynie świeżych spadków, powiedzmy do roku czasu, czy może jednak namagnesowane żelazo w takim przybyszu z nieba pozostaje tam przez lata a nawet dziesiątki lat? Czy rodzaj meteorytu(kamienny, żelazno-kamienny, żelazny) ma na ten okres „namagnesowania” wpływ?

Myślę, że zagadnienie jest warte omówienia przede wszystkim z uwagi na wartość naukową takiego znaleziska.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zdanie też kiedyś zwróciło moją uwagę. Przede wszystkim wiatr słoneczny wpływa na jonizacje pierwiastków i powstawanie izotopow, zawartych w skorupie meteorytu. Mierząc ilości znanych już nam z doswiadczenia izotopow, mozna określić przyblizony okres przebywania meteoroidu w przestrzeni kosmicznej. Znajac dane ze spadku jak kat i szybkosc wejscia w atmosfere czas lotu, mozna latwiej okreslic prawdopodobne miejsce pochodzenia.

Trudno mi podac teraz zrodlo, z którego posiadlem te informacje... Wiem, ze takie badania wykonuje sie dla swiezych spadkow. Im dluzej trwa okres od spadku do znalezienia, tym badanie ilosci izotopow staje sie mniej precyzyjne. Wydaje mi sie, ze rok czasu to dla niektorych nietrwalych izotopow nawet za duzo. 

Stad zreszta wziely sie historie, o tym ze meteoryty promieniuja i sa niebezpieczne pod wzgledem radioaktywnym :) Ilosci izotopow sa zbyt male, aby dalo sie je zmierzyc jakimkolwiek latwo dostepnym w handlu licznikiem Gaigera-Mullera. Ale wystarczaja na pomiar wysokoczulym sprzetem dostepnym w praktyce uczelniom i niektorym zakładom zajmujacym sie tego typu badaniami. 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tak, na skutek przebywania w przestrzeni kosmicznej i dzialania wiatru slonecznego, meteoryt niejako otrzymuje wlasne, bardzo slabe pole elektromagnetyczne, które też można zmierzyć. Użycie magnesu neodymowego powoduje znieksztalcenie tego pola w sposob trwaly. Uzycie zwyklego magnesu tez moze spowodowac ten efekt. Dlatego swiezych spadkow najlepiej szukać wzrokiem :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz wszystko jasne. Intuicyjnie czułem, że stare spadki można spokojnie potraktować silnym magnesem, ale nie miałem pewności. Nowe będą trzymane z dala od magnesów, chociaż te najbardziej słabe - jak "przyklejane" do lodówki(a więc te giętkie i cienkie, bo chyba te miał na myśli Pan Pilski, jednak są jeszcze takie małe płaskie, twarde, ciemnego koloru) mogą posłużyć do sprawdzenia zawartości żelaza w podejrzanym kamieniu - pytanie tylko czy taki cienki, miękki magnes przyciągnie mały meteoryt kamienny z niewielką zawartością żelaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 27 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.