Skocz do zawartości

Meteoryty a magnes


Krasnojarsk

Rekomendowane odpowiedzi

Jest pewien aspekt związany z poszukiwaniem meteorytów, o którym raczej niewiele się mówi, a mianowicie odpowiedni dobór „narzędzi” do ich poszukiwania. Otóż czytając książkę Pana Andrzeja Pilskiego pt. „Nieziemskie skarby” natrafiłem na informację odnośnie używania magnesów neodymowych podczas poszukiwań meteorytów. Pan Pilski zwraca uwagę, że „żelazo spadające z nieba jest zwykle w pewnym stopniu namagnesowane i specjaliści mogą z tego namagnesowania odczytać pewne informacje o jego przeszłości. Działanie silnego magnesu może te informacje bezpowrotnie zniszczyć”.

W kontekście tego, co zostało napisane od razu nasunęło mi się kilka pytań. Jak długo od momentu spadku meteorytu zachowuje on to swoje „pierwotne namagnesowanie”? Czy dotyczy to jedynie świeżych spadków, powiedzmy do roku czasu, czy może jednak namagnesowane żelazo w takim przybyszu z nieba pozostaje tam przez lata a nawet dziesiątki lat? Czy rodzaj meteorytu(kamienny, żelazno-kamienny, żelazny) ma na ten okres „namagnesowania” wpływ?

Myślę, że zagadnienie jest warte omówienia przede wszystkim z uwagi na wartość naukową takiego znaleziska.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdanie też kiedyś zwróciło moją uwagę. Przede wszystkim wiatr słoneczny wpływa na jonizacje pierwiastków i powstawanie izotopow, zawartych w skorupie meteorytu. Mierząc ilości znanych już nam z doswiadczenia izotopow, mozna określić przyblizony okres przebywania meteoroidu w przestrzeni kosmicznej. Znajac dane ze spadku jak kat i szybkosc wejscia w atmosfere czas lotu, mozna latwiej okreslic prawdopodobne miejsce pochodzenia.

Trudno mi podac teraz zrodlo, z którego posiadlem te informacje... Wiem, ze takie badania wykonuje sie dla swiezych spadkow. Im dluzej trwa okres od spadku do znalezienia, tym badanie ilosci izotopow staje sie mniej precyzyjne. Wydaje mi sie, ze rok czasu to dla niektorych nietrwalych izotopow nawet za duzo. 

Stad zreszta wziely sie historie, o tym ze meteoryty promieniuja i sa niebezpieczne pod wzgledem radioaktywnym :) Ilosci izotopow sa zbyt male, aby dalo sie je zmierzyc jakimkolwiek latwo dostepnym w handlu licznikiem Gaigera-Mullera. Ale wystarczaja na pomiar wysokoczulym sprzetem dostepnym w praktyce uczelniom i niektorym zakładom zajmujacym sie tego typu badaniami. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, na skutek przebywania w przestrzeni kosmicznej i dzialania wiatru slonecznego, meteoryt niejako otrzymuje wlasne, bardzo slabe pole elektromagnetyczne, które też można zmierzyć. Użycie magnesu neodymowego powoduje znieksztalcenie tego pola w sposob trwaly. Uzycie zwyklego magnesu tez moze spowodowac ten efekt. Dlatego swiezych spadkow najlepiej szukać wzrokiem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko jasne. Intuicyjnie czułem, że stare spadki można spokojnie potraktować silnym magnesem, ale nie miałem pewności. Nowe będą trzymane z dala od magnesów, chociaż te najbardziej słabe - jak "przyklejane" do lodówki(a więc te giętkie i cienkie, bo chyba te miał na myśli Pan Pilski, jednak są jeszcze takie małe płaskie, twarde, ciemnego koloru) mogą posłużyć do sprawdzenia zawartości żelaza w podejrzanym kamieniu - pytanie tylko czy taki cienki, miękki magnes przyciągnie mały meteoryt kamienny z niewielką zawartością żelaza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.