Skocz do zawartości

Teleskop/obiektyw do obiektów głębokiego nieba


Patryk Zubała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post, a więc... Poszukuję jakiegoś fajnego teleskopu pod star adventurer (jeśli w ogóle się znajdzie) oraz pod heq5 pro... Tak, jeden teleskop pod dwa montaże ponieważ heq jest w PL a SA u mnie w NL, chce coś mniejszego i  kompaktowego, może to być również zwykły obiektyw z długą ogniskową.
Znajdzie się coś ciekawego?
Budżet na cały zestaw z flattenerem oraz adapterem pod Nikona 1500/4000zl (wiadomo szukam czegoś wartego swojej ceny)

Sprzęt którym teraz się "bawię" to:

Nikon D750 (nie modyfikowany)

Nikkor 50mm 1.8f

Sigma art 14-24mm 2.8f

Star adventurer

Heq5 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś powiedziałbym: TS Apo 65q

Teraz powiem: Red cat 51

 

Notabene:

Nie mam, nie używałem, ale czytając forum można odgadnąć pewne trendy i udzielić odpowiedzi teoretycznie najtrafniejszej ;)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrocola napisał:

Samyang 135 lub RedCat 51

Popieram tą propozycję. Samyang jest dużo jaśniejszy, ale ma krótszą ogniskową, redcat dłuższy, ale ciemniejszy. Tylko czy ktoś się orientuje, jak Redcat współpracuje z FF? Bo Samyang wyśmienicie.

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Kiedyś powiedziałbym: TS Apo 65q

TS byłby idealny na HEQ5, ale Adventurer to już nie jego liga.

4 godziny temu, Patryk Zubała napisał:

Nikon D750 (nie modyfikowany)

Zachęcam do modyfikacji, daje dużego kopa. Szczególnie właśnie w takich średnich ogniskowych, które idealnie pasują pod rozległe mgławice emisyjne, modyfikacja da bardzo dużo. Możesz ją zrobić sam (zobacz: https://astropolis.pl/topic/66429-zmodyfikowałem-nikona-d750/), albo możesz wysłać do mnie jeśli nie czujesz się na siłach :) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Samyanga 135mm używanego najlepiej. Bez prowadzenia ok. 2/3 dobrych klatek (tak jest u mnie) przy dobrym ustawieniu na polarną spowoduje, że (jeśli jesteś zaparty w astrofoto) szlag Cię prędko nie trafi przy walce z montażem SA przy 120 sekundowych ekspozycjach. A jeśli będzie to zestaw wyjazdowy, biorąc pod uwagę ile mamy pogodnych nocy, dodatkowo bezksiężycowych, no i czasem obowiązki lub brak chęci nie pozwalają, to taki zestaw wystarczy na dobre kilka lat zanim zarejestrujesz sobie obiekty, które pod ten akurat obiektyw są dedykowane.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.