Skocz do zawartości

Zdzisław Łączny - ostatnie pożegnanie


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wieczorem dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość, że zmarł Zdzisław Łączny. Mimo, że Zdziska poznałem kilka lat wcześniej to dopiero jego klasę jako człowieka i zdolności jako inżyniera mogłem docenić w 2010 roku, kiedy to wpadłem na wówczas szalony pomysł wybudowania zdalnego obserwatorium astronomicznego we Włoszech. Setki, jak nie tysiące godzin przegadanych ze Zdziskiem oraz ogrom pracy zaowocowały tym, że powstało Rantiga Observatory. To w nim rok później zaczęliśmy z Michałem Kusiakiem odkrywać planetoidy a później z Grzegorzem Duszanowiczem supernowe. Dziś, mimo że obserwatorium wygląda już zupełnie inaczej a z Marcinem Gędkiem robimy jeszcze inne rzeczy to duch Zdziska jest zawsze w tym miejscu obecny. Jest jedną z najważniejszych osób, które miałem szczęście poznać w swoim życiu.

W najbliższy wtorek o 11.00 na cmentarzu w Batowicach, w Krakowie będzie pogrzeb Zdziska.

  • Dziękuję 2
  • Smutny 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok po rozpoczęciu naszego projektu poszukiwań do naszej puli wpadła pierwsza numerowana planetoida 392728.

Odkryta 21 sierpnia 2012 roku oznaczona została wstępnie jako 2012 QJ52. Planetoida ma około 2 km średnicy i obiega Słońce w okresie 4,83 roku.

Pierwsza numeracja w tak szybkim czasie była możliwa dzięki bardzo szybkiemu doszukaniu obserwacji z wcześniejszych opozycji z lat 1996-2002 które nie zabierały nam odkrycia.

Dość szybko podjęliśmy decyzję o uhonorowaniu Zdziska planetoidą.

Zdzisek wykazywał się szeroką wiedzą, pomocą i bezinteresownością w naszych działaniach.

 

"Non omnis moriar..."

392728.gif

392728.png

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem przyjemności poznać osobiście Zdzisława, ale wiem, że był świetnym specjalistą w dziedzinie bardzo mi bliskiej (z wykształcenia) - elektronice. Wiem też, że cała automatyka Waszego obserwatorium to jego dzieło. Moje najgłębsze wyrazy współczucia dla Was oraz przede wszystkim dla jego bliskich.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.