Skocz do zawartości

Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna prosta recenzja bez żadnego bajdurzenia. 

Z tym kołem filtrowym to daj sobie spokój. Moim zdaniem szkoda kasy na takie cóś. 

Mnie osobiście ciekawi jak by się filtr spisał pod miejskim niebem, takim jak ja mam. Jak masz możliwość to mógłbyś zrobić taki miejski teścik. Myślę że nie tylko ja będę ciekaw. Nie każdy wyjeżdża na ciemne niebo. 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I żeby nie było, że żartuję: chiński rząd dopłaca do przesyłek idących drogą lądową; a umowy międzynarodowe są tak skonstruowane, że chińska poczta nie musi pokryć całego kosztu doręczenia w Polsce (w tym kosztów odprawy celnej - ale ponoć tutaj już PP zaczęła naliczać te opłaty i musi je uiścić adresat), a nasza poczta i tak to obsłuży (i vice versa), więc w takich przypadkach do interesu dopłaca też Poczta Polska, czyli w sumie my wszyscy.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Fajna prosta recenzja bez żadnego bajdurzenia. 

Z tym kołem filtrowym to daj sobie spokój. Moim zdaniem szkoda kasy na takie cóś. 

Mnie osobiście ciekawi jak by się filtr spisał pod miejskim niebem, takim jak ja mam. Jak masz możliwość to mógłbyś zrobić taki miejski teścik. Myślę że nie tylko ja będę ciekaw. Nie każdy wyjeżdża na ciemne niebo. 

Pozdrawiam. 

 

Może nie tyle że mi koło potrzebne lecz jakiś sposób żeby przełączać widok filtr bez filtra bo tak to czasami ciężko stwierdzić co kolwiek. 

Miejski może dzisiaj przeprowadzę, ale na szybko myślę, że pomoże trochę w mieście ponieważ usuwa światła lamp ulicznych. 

Ale dam znać jaki obiekt by cie interesował? 

Od 22dopiero będę mógł. 

 

Na wsi wypadł konkretnie jak dla mnie. 

Chciałem wczoraj zrobić też dosłownie bez skojarzeń test pod latarnia, ale zamarzniety byłem. 

 

Zapomniałem dopisać. 

Testowałem na jednej galaktyce Andromedzie bez filtra wiadomo a filtr ją wygasił. 

@Krzysztof z Bagien

O widzisz tego nie wiedziałem.

Szczerze to nie spodziewał bym się, że to tak działa. 

Bo jeżeli ja bym chciał wysłać paczkę to pewnie w 200zl by się nie zatrzymało .

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dasionek napisał:

O widzisz tego nie wiedziałem.

Szczerze to nie spodziewał bym się, że to tak działa. 

Bo jeżeli ja bym chciał wysłać paczkę to pewnie w 200zl by się nie zatrzymało .

Bez przesady, nie ma aż takiej tragedii, paczka ekonomiczna do 1kg do Chin kosztuje 59zł, a priorytetowa - 80zł. Global Express do 0,5kg - 41zł. List ekonomiczny z kolei to dwadzieścia parę złotych (do 0,5kg). I to są ceny dla klientów indywidualnych, bo gdybyś miał umowę na duże ilości, to na pewno byłoby taniej; z tego też korzystają na pewno chińskie firmy - po prostu wysyłają bardzo dużo przesyłek, więc już wyjściową cenę mają sporo niższą niż normalnie w cenniku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Ja po 8 latach obserwacji kupiłem dopiero filtry, UHC i OIII i jak dla mnie różnica jest ogromna. Choć to zależy jak na to patrzeć. Veil jak na zdjęciach a wiele obiektów widać tylko z filtrami (więc w pewnym sensie różnica ogromna).

To długo czekałeś ja 1.5roku. 

No dobrze powiedziane veil jak na zdjęciu.

 

To mnie skusiło że wiedziałem w wielu obiektach że dobrze patrzę, ale niestety nic tam nie było nawet śladu. 

A filtr porostu pokazuje, że dobrze szukałem. 

Np. Taki pacman ile ja tam krwi zostawiłem szedłem gwiazda po gwieździe i... I nic, a włożyłem filtr to się pojawiła. 

Szkoda, że taka droga zabawa z filtrami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacman mi nie sprawił problemu. A z filtrem to już można go podziwiać choć jeszcze na niego nie patrzyłem w dobrych warunkach. 

 

PS. Ja obserwacje zacząłem w dość młodym wieku i teraz mogłem sobie pozwolić na zakup filtrów . Szczególnie, że jeden kosztuje około 500 zł :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasionek, sugestia - dobrze by było dopisać więcej szczegółów. Jak choćby jakim teleskopem robiłeś test, jakie były warunki obserwacyjne itp. Taka informacja zamieszczona na początku pierwszego postu pozwoli na wyobrażenie sobie punktu odniesienia. Inaczej może wyglądać sytuacja w Newtonie 10", inaczej w APO 100/600. 

Tylko sugestia, reszta OK :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Dasionek, sugestia - dobrze by było dopisać więcej szczegółów. Jak choćby jakim teleskopem robiłeś test, jakie były warunki obserwacyjne itp. Taka informacja zamieszczona na początku pierwszego postu pozwoli na wyobrażenie sobie punktu odniesienia. Inaczej może wyglądać sytuacja w Newtonie 10", inaczej w APO 100/600. 

Tylko sugestia, reszta OK :flirt:

Już dopisałem szczerze nie spojrzałem na to warunki napisałem cirrusy i wiatr silny. 

Niebo mag nie jestem w stanie przewidzieć ani zobaczyć ponieważ miałem problem, ze wzrokiem dość poważne ostatnio i czekam już tylko na okuliste żeby dobrać okulary. 

Zauważyłem do 4.7mag ale było na pewno więcej. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Fajna prosta recenzja bez żadnego bajdurzenia. 

Z tym kołem filtrowym to daj sobie spokój. Moim zdaniem szkoda kasy na takie cóś. 

Mnie osobiście ciekawi jak by się filtr spisał pod miejskim niebem, takim jak ja mam. Jak masz możliwość to mógłbyś zrobić taki miejski teścik. Myślę że nie tylko ja będę ciekaw. Nie każdy wyjeżdża na ciemne niebo. 

Pozdrawiam. 

 

A wg mnie koło filtrowe to świetna sprawa. Umożliwia wiarygodne porównanie różnych filtrów i ogólnie ich skuteczność. Trochę ponad 100 złotych, a zupełnie inny poziom obserwacji z filtrami. Polecam zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

A wg mnie koło filtrowe to świetna sprawa. Umożliwia wiarygodne porównanie różnych filtrów i ogólnie ich skuteczność. Trochę ponad 100 złotych, a zupełnie inny poziom obserwacji z filtrami. Polecam zakup.

Wiem że przydatne, ale jak mam dać 200zl to mi na nie Szkoda najpierw sprubuje stworzyć koło filtrowe na 2pozycje. I dobrze przetestować uhc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

A wg mnie koło filtrowe to świetna sprawa. Umożliwia wiarygodne porównanie różnych filtrów i ogólnie ich skuteczność. Trochę ponad 100 złotych, a zupełnie inny poziom obserwacji z filtrami. Polecam zakup.

Jeżeli masz kilka filtrów i robisz recenzje to się zgodzę ale dla zwykłego obserwatora przy jednym czy dwóch (uhc oIII) to myślę że tagi gadżet nie jest niezbędny. Ale to oczywiście kwestia indywidualna. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Dasionek napisał:

Mnie osobiście ciekawi jak by się filtr spisał pod miejskim niebem

               16 stycznia 2020

 

Dzisiaj tak jak wcześniej wspomniałem zrobiłem test podmiejski z miejscówki widziałem miasto.

Najbliższe latarnie max. 300-400m ode mnie miasto widzę w Linii prostej hmm-1.5 km może. 

Warunki mróz, zamarzająca mgła muszę przedzierać szukacz często.

Na mój cel ustawiłem M42 na początek.

Więc tak

Po zaadaptowaniu wzroku od 30minut oglądałem M42.

I tak jak je wczoraj opisałem to dzisiaj bez filtra było lepiej m43 wyraźny przecinek, wnętrze te zagięcie w nim widziałem jak by to określić takie cirrusy to pogrubienie widoczne ewidentnie gołym okiem trapez h2 widoczny bez problemów 4gwiazdy mgławica pod M42 widoczna i nad M42 widoczna płomień również majaczy coś tam.

Dalej M42 południowa strona jasna do połowy wielkości mgławicy lewe skrzydło jasne jak żarówka zresztą i prawe jak to ktoś kiedyś napisał można odpalać zapałki.

Po wkręceniu filtra uhc w okular Explorer Scientific 14 mm 82 degree.

Na pierwszy rzut oka na pewno mgławica ściemniała przecinek nie jest widoczny ten nosek a wcześniej był ewidentny.

Brak detalu we wnętrzu niebo zrobiło się jeszcze ciemniejsze niż było.

I tak zacząłem wkręcać i wykręcać filtr i przypadkiem obraz mi się bardziej na południe przesunął z włożonym filtrem uhc i tutaj mnie zatkało dosłownie.

Filtr dołożył południowa część mgławicy widzę tył mgławicy, ale nie widzę całego środka nie wiem jak to opisać w słowa środek jest do połowy jasny potem ciemne i znów widać takie pogrubienie dosyć spory kawałek na tyle nie wiedziałem, że ta mgławica jest tak wielka!!!

Przydałoby się 100stopni bez kitu, żebym był w stanie ją objąć w jednym polu wtedy by się udało.

To pogrubienie na południu jest mniej więcej długości prawego północnego skrzydła.

No opad szczęki..... PETARDA!!

W końcu wiem, dlaczego na zdjęciach jest tak dużo tej mgławicy.

Gdybym miał 10-12 cali pewnie by była okrągła jak na zdjęciach.
Może kolega @astrokarol mi powie jak to jest u niego w 14".
Potem krabik bez filtra lepiej z filtrem kicha jest.

Ten wspomniany płomień ciężka sprawa bez filtra zauważyłem taka delikatna mgiełkę jak odsunąłem obraz od gwiazdy filtr niby wyłuskać coś tam wysluskal, ale 2/5.

W sumie żałuję, że nie pojechałem na miejscówkę, tylko wyskok podmiejski.

Następnie chciałem jakieś mgławice oglądać w byku, ale nie było ich widać zacząłem zganiać na księżyc, który jeszcze nie miał wschodu.

Chciałem znaleźć Kalifornii, ale kicha pacman kicha.

Później trio lwa kicha jedna delikatna mgła mówię co jest....

A tu przyczyną było zamarznięte lustro wtórne.

 

Bym zapomniał południowa część rozety była widoczna z filtrem. 

Dobra dobranoc nie chce mi się dalej pisać.

 

Sporki za te podniety wyżej, ale nie umiałem tego w słowa obrać. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dasionek napisał:

Może kolega @astrokarol mi powie jak to jest u niego w 14".

Tak jak np. wczoraj to w sumie ciesze się, że jakikolwiek sensowny detal było widać. Ale w lepszych warunkach pętla spokojnie się zamyka. To kwestia jednak nieba. Ja tak naprawdę mam słabe, szczególnie na mgławice bo na szkicach widać, że już 8" powinno dać radę. A nigdy nie dało rady ... choć brakowało nie wiele do zamknięcia. 

 

PS. Dla mnie jak wczoraj widok M42, 43 lepszy bez filtrów. Choć jak dobrze pamiętam, w dobrych warunkach obraz z filtrem jest lepszy (tzn. bardziej mi odpowiada).

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, astrokarol napisał:

PS. Dla mnie jak wczoraj widok M42, 43 lepszy bez filtrów. Choć jak dobrze pamiętam, w dobrych warunkach obraz z filtrem jest lepszy

Tak jak mówisz wczoraj widok bez filtra lepszy, był mgławica miała taki detal w środku żałuję, że nie użyłem 9 mm.

Tak się za patrzyłem w 14 mm.

U mnie filtr dodał ładnie tył mgławicy chciałem też to bez filtra zobaczyć, ale się nie dało.

 

31 minut temu, astrokarol napisał:

Ale w lepszych warunkach pętla spokojnie się zamyka

Czyli będę dalej obserwować ten obiekt, w sumie, też w tym kierunku miałem miasto.

W odległości 1 max. 1.5 km.

Czyli na miejscówce docelowej byłoby lepiej.

A pytanie z innej beczki, w jakich mgławicach filtr pomaga według ciebie?
(czy to wszystko zależy od pogody?) 
Bo jak czytałem recenzje na astronoce to na przykład w M1 było opisane, że widać kosmate kolce na południowej części, a u mnie ona zanika może, potrzebuje lepszych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koła filtrowego, to chyba też dużym plusem jest to, że nie trzeba ich za często brać w ręce, co też zapobiega przyklejaniu się różnych paprochów itd. 

 

Zastanawia mnie czy jak się zmieni z pozycji bez filtra na pozycję z filtrem, to czy nie zmieni się też delikatnie ostrość? Niby odległość ta sama, ale jednak jakieś dodatkowe szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Agatek napisał:

Co do koła filtrowego, to chyba też dużym plusem jest to, że nie trzeba ich za często brać w ręce, co też zapobiega przyklejaniu się różnych paprochów itd. 

 

Zastanawia mnie czy jak się zmieni z pozycji bez filtra na pozycję z filtrem, to czy nie zmieni się też delikatnie ostrość? Niby odległość ta sama, ale jednak jakieś dodatkowe szkło.

Powiem Ci, że zależy jak wkręcę filtr i włożę okular bardzo delikatnie to nie ale np. niechcący wpuszczę w wyciąg to ostrość się troszkę zmieni.

 

W skrucie jak wszystko będzie tak delikatnie, że wyciąg nie drgnie to będzie dobrze. 

 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2020 o 08:22, Dasionek napisał:

A pytanie z innej beczki, w jakich mgławicach filtr pomaga według ciebie?

Powinno to zależeć tylko od tego "czym" obiekt świeci. Np. galaktyki mają spektrum gwiazd (bo składają głównie z gwiazd) i dlatego żaden filtr nie pomaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Powinno to zależeć tylko od tego "czym" obiekt świeci. Np. galaktyki mają spektrum gwiazd (bo składają głównie z gwiazd) i dlatego żaden filtr nie pomaga. 

No do galaktyk wiadomo. 

Je filtr wygasza traktuje jak LP. 

Chodziło mi jakie obiekty wg ciebie najlepiej pokazuje. 

Oprócz Veila bo to jest fotograficzne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrokarol napisał:

Jeszcze wiele nie widziałem.

Fajny efekt jest na NGC 6888, bez nic, z filtrem prawie jak ze zdjęć. 

 

Aaha sprubuje uchwycić jak 8 pokaże. 

Ma 7.5mag, piękny obiekt właśnie sprawdziłem co to. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.