Skocz do zawartości

Jak zmierzyć pole widzenia okularu ?


sybic

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zmierzyć pole widzenia okularu ?

ja jako amatorzyna od zawsze mierzyłem to tak, że do jednego

oka przykładam okular którego znam pole widzenia,

a do drugiego okular którego chcę wyznaczyć pole widzenia

- potem rzut oka na niebo i ... na podstawie różnicy wielkości

okręgów widocznych w obu oczach mogłem oszacować pole

widzenia nieznanego mi okularu.

czy to słuszna metoda ?

jak można dokładnie wyznaczyć pole widzenia okularu,

ale nie koniecznie przy użyciu mikrometru, ale może bardziej

praktycznie, np. operując powiększeniem i ... pozorną wielkością

tarczy Księżyca.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, dzisiaj w nocy kończę artykuł o pomiarach pól widzenia okularów. Prace nad nim wstrzymałem dwa tygodnie temu, bo doszły mi do pomiarów dwa nowe okulary. Wczoraj dostałem pięć następnych. Cztery Vixeny LV i Naglera 17 mm. Pomierzę jeszcze te pola. Zakończę definitywnie prace (bo to już jest żałosne) i będziesz mógł na stronach Bartka i Janusza P. poczytać sobie pełne opracowanie w pdf-ie. Cierpliwości. To kwestia paru dni, a w zasadzie pogodnych nocy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli chodzi o pomiar pola widzenia w teleskopie czy lunecie (a nie pole widzenia konkretnego typu okularu), prostą i dość dokładną metodą wyznaczenia tego pola jest pomiar czasu przejścia gwiazdy przez środek okularu (jego średnicę). Jeżeli gwiazda przejdzie przez całe pole widzenia np. w ciągu 1 minuty, to pole widzenia wynosi 15' (ale pod warunkiem, że gwiazda jest na równiku niebieskim!). Przy deklinacji gwiazdy znacznie różniącej się od 0 stopni należy wynik pomnożyć przez cos(d). Ta metoda nie zda "egzaminu" w pobliżu bieguna niebieskiego.

Metoda ta jest stosowana przy obserwacjach pozycyjnych, gdzie mierząc czas przejścia gwiazd i obiektu (np. komety, której pozycję chcemy samemu wyznaczyć) przez mikrometr znajdujący się w okularze można uzyskać dokładność pozycji nawet lepszą od 1".

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki z wynikami mam nieładnie rozpirzone po różnych katalogach. Nie przypominam sobie jednak Pentaxa. Były Vixeny, Meady, ale nie Pentax.

Co do Naglera, to sam jestem ciekaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.