Jump to content
kombinuj-licz

Astrofotografia krótkoczasowa - pierwsze kroki

Recommended Posts

Godzinę temu, cwic napisał:

Ostatnio popełniłem M81 w 15-to sekundowych ekspozycjach, łącznie wybrałem 2h z 2.5h.

Masz może plik z informacjami na temat ustawień pojedynczej klatki z tej sesji? Wrzuciłbyś pojedynczą klatkę? :)

Nie mam teraz klatek "pod ręką", podstawowe ustawienie tak:

15sek, gain 350 (w skali do 500), matryca na -15C, temp. otoczenia 3-4C.

Zaznaczam, to nie jest lucky imaging, raczej foto krótkoczasowe, dla kogoś kto nie lubi gidingu albo nie ma sprzętu do prawidłowego prowadzenia skali.

Edited by cwic
  • Like 1

W dniu 21.02.2020 o 10:49, cwic napisał:

Kiedyś się śmiałem z urządzeń typu SQM do badania zasięgu gwiazdowego, a teraz zastanawiam się nad zakupem, wtedy decyzję czy focisz skalą 0.6" czy 5.0" podejmujesz przed rozkładaniem sprzętu, można zyskać sporo czasu. Przynajmniej mam nadzieję że tak to działa i pozwoli decydować wcześniej?

Używał ktoś SQM do badania seeingu? Sprawdza się?

Ale on nie pokazuje seeingu w kontekście punktowości gwiazd, czy dziś mają 2" czy 0.9" lecz jakość nieba, klarowność, stan zaświetlenia. Można domniemywać, że jedno ma związek z drugim, ale wiele moich bardzo udanych sesji w dużej skali ma dopisek, rosa, mgła, więc jak widać nie koniecznie.

Do tego o czym piszesz rozważałem kiedyś trzymanie jednego najgorszego teleskopu na dobsie na stałe na zewnątrz, w kontekście, wychodzę, zdejmuje osłonę, patrzę jaki seeing, wracam spać lub rozstawiam docelowy sprzęt. 

Edited by HAMAL
  • Like 1

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Do tego o czym piszesz rozważałem kiedyś trzymanie jednego najgorszego teleskopu na dobsie na stałe na zewnątrz, w kontekście, wychodzę, zdejmuje osłonę, patrzę jaki seeing, wracam spać lub rozstawiam docelowy sprzęt. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest czuła kamera wideo z obiektywem 80-100 mm (plus monitor oczywiście), masz jednocześnie podgląd na light polution jak i na seeing (wszystko na żywo, nawet w trakcie sesji głównego setapu).

Planetarny seeing ujawniać kamerką z obiektywem 100mm? Nie ma szans.

Miałem na myśli seeing gwiazd, nie planet (doskonale widać gdy "tańczą" jak szalone przy 25 klatkach na sek, skąd oczywisty wniosek, że lucky imaging przy czasach ekspozycji dłuższych niż 40 milisekund to nie jest lucky imaging a tylko fotografia krótkoczasowa) - co daje oczywiste przesłanki co do seeingu planetarnego: jeśli gwiazdy są OK to i siłą rzeczy planety również.

27 minut temu, trouvere napisał:

lucky imaging przy czasach ekspozycji dłuższych niż 40 milisekund to nie jest lucky imaging a tylko fotografia krótkoczasowa

Ciekawe skad bierze sie nadużywanie terminu "lucky imaging". Może poprzez gro tematów na forum błędnie zatytulowanych? 

Edited by kombinuj-licz

Przykład ilustrujący wpływ techniki lucky imaging na wzrost rozdzielczości obrazów z zestawu teleskop+kamera (jądro galaktyki M13 bez i z użyciem lucky imaging w połączeniu z optyką adaptacyjną w tych samych warunkach seeingu - pobrane z https://www.ast.cam.ac.uk/research/lucky ).

m13lucky.gif

46 minut temu, trouvere napisał:

Miałem na myśli seeing gwiazd, nie planet (doskonale widać gdy "tańczą" jak szalone przy 25 klatkach na sek, skąd oczywisty wniosek, że lucky imaging przy czasach ekspozycji dłuższych niż 40 milisekund to nie jest lucky imaging a tylko fotografia krótkoczasowa) - co daje oczywiste przesłanki co do seeingu planetarnego: jeśli gwiazdy są OK to i siłą rzeczy planety również.

W skali jakiej robię ja czy Łukasz wymagany jest "planetarny" seeing, nie potwierdzi się go zestawem tak malej skali, nie odróżnisz nim dobrego i bardzo dobrego seeingu, a dla naszych zastosowań nadaje się tylko ten drugi :)

41 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Ciekawe skad bierze sie nadużywanie terminu "lucky imaging". Może poprzez gro tematów na forum błędnie zatytulowanych?

Jak to zwykle bywa, bierze się to z braku zrozumienia na czym dana technika polega.

18 minut temu, HAMAL napisał:

W skali jakiej robię ja czy Łukasz wymagany jest "planetarny" seeing, nie potwierdzi się go zestawem tak malej skali, nie odróżnisz nim dobrego i bardzo dobrego seeingu, a dla naszych zastosowań nadaje się tylko ten drugi

Nie istnieje coś takiego jak "seeing planetarny" czy "seeing gwiazd" (użyłem tego sformułowania tylko po to by było jasne o czym piszę), seeing jest tylko jeden (w sensie stanu atmosfery ziemskiej w danym momencie) a zwiększanie skali obrazowania przy gwiazdach "tańczących" na powierzchni matrycy w promieniu nawet tylko 5 mikrometrów daje zamiast obrazów punktowych placki (a te doskonale są widoczne) i jedynym wyjściem jest właśnie lucky imaging, co ma tą dodatkową zaletę, że uwalnia od konieczności stosowania ditheringu, który dostajemy "gratis" od seeingu.

Pozostaje się mi zgodzić w jednej kwestii :D nie dogadamy się :)

Jakoś tak.... Daj jakiś swój przykład na gwiazdach :)

Widzę, że najważniejsze jest udowodnienie, że ma się dłuższego.

Rzecz w tym, że kompletnie nie interesuje mnie fotografowanie, ja się pasjonuję samym sprzętem (kamerami) jako takim i "wyciskaniem" z niego maksimum - foto jest tylko niejako skutkiem ubocznym, dla mnie podstawa to widzenie live tego co się dzieje na niebie.

Rozumiem i nie chcę mieć w Tobie wroga, ale z doświadczenia mojego wiem, że za pomocą 100mm nie potwierdzę wybitnego seeingu a tylko seeing takiej jakości nadaje się do mojej skali. Dobry seeing to może być do 1"/pix do średniej. Nazywam go planetarnym, bo takiego do tej pory wyczekiwało się do planet, do DS nie był wymagany.

5 godzin temu, trouvere napisał:

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest czuła kamera wideo z obiektywem 80-100 mm (plus monitor oczywiście), masz jednocześnie podgląd na light polution jak i na seeing (wszystko na żywo, nawet w trakcie sesji głównego setapu).

Panowie, zamiast dogadywać się "na oko" najlepiej porozmawiać o liczbach ;)

Prosta kalkulacja mówi:

Obiektyw 100mm daje skalę 2"/px przy kamerze o pikselach 1um. To za mało. Poza tym kamery mają raczej większe piksele, no może jakieś w smartfonach? Trzeba by mieć przynajmniej możliwość zmierzenia seeingu ze skalą ok. 1"/px ( @HAMAL, powiedz sam, czy tyle wystarczy?) Z kamerek, które znam do astro nie widziałem mniejszych, niż 2.4um (interesują mnie raczej duże piksele, więc nie badałem tematu w tą stronę zbyt intensywnie). A więc przynajmniej 500mm przydała by się ogniskowa...

Pozdrawiam.

Hmmmm... a gdyby tak pojechać z ogniskową do np 200mm, zastosować piksel ok 3um, i patrzec na "rozlewanie" obrazu gwiazdy na sąsiednie piksele przy np 30fps, i takie dane uśredniać np ze 100s akwizycji? może by dało się wykombinować jakiś "predyktor" seeingu?

Druga opcja - szukacz z zapakowanym barlowem 5x:) albo czyms takim. I jasna gwiazda w centrum pola widzenia. Bo dla gwiazd nie ma znaczenia, czy będzie f=5 czy f=25, liczy się apertura. Byleby jakość obrazu w centrum pola była zadowalająca. Możnaby zrobić taką stację obserwacji seeingu:)

Do pewnej skali gwiazda przy seeingu 0.3" da ładny czysty jeden pixel i przy seeingu 1" da ładny czysty jeden pixel, oczywiście przy seeingu 3" da już paćkę, ale to skrajny przypadek.

Z doświadczenia bym powiedział, że na moje potrzeby 900mm przy pixelu 3 mikrony, może mniej, może więcej, ale na pewno nie 80-100 jak padło wyżej.

Przy krótkich ogniskowych ciężko o trafną ocenę, przy dłuższych wskazane kompensowanie obrotu ziemi czyli montaż. Rozumiem, co miał na myśli @HAMAL

Czasem też zastanawiam się czy rozstawiać zabawki na balkonie. Popełniłem przyspieszacz decyzji składający się z lustrzanego obiektywu 500mm + barlow i kamera. Małe, poręczne i jako element pierwszej decyzji kilka razy się sprawdziło. Na bardziej liczną próbę i miarodajną statystykę ;) trzeba poczekać aż użyję więcej razy.

Edited by RMK
  • Like 1

9 minut temu, calla napisał:

Bo dla gwiazd nie ma znaczenia, czy będzie f=5 czy f=25, liczy się apertura

jest dokładnie na odwrót

wielkość gwiazd (liniowa) w ognisku zależy jedynie od światłosiły, a nie apertury

1 godzinę temu, trouvere napisał:

Jak to zwykle bywa, bierze się to z braku zrozumienia na czym dana technika polega.

zdaje się, że do takich osób należysz

lucky Imaging to prosta technika. Wybieramy do stackowania tylko ostre klatki, a rozmyte przez seeing odrzucamy. Nie ma żadnej arbitralnej granicy czasu naświetlania pojedynczej ekspozycji. Seeing zmienia się w różnych skalach czasowych ale nawet przy bardzo krótkich obraz zawsze jest w jakimś stopniu rozmyty. Lucky imaging korzysta z tego, że czasem atmosfera uspokaja się na pewien czas więc używamy klatki naświetlone w tym właśnie czasie. Te naświetlane gdy seeing rozmywa detal odrzucamy. Jeśli seeing uspokoi się na 30 sekund to klatki po 5 sekund naświetlane w tym czasie będą ostre. Jeśli jest bardzo słaby to nawet klatki naświetlane 1 ms ostre nie będą

pozdrawiam

25 minut temu, HAMAL napisał:

Do pewnej skali gwiazda przy seeingu 0.3" da ładny czysty jeden pixel

@HAMAL no proszę Cię ...  chcesz mi powiedzieć, że masz do czynienia na terenie naszego pięknego kraju z seeingiem lepszym niż mają astronomowie Palomar Observatory w Kaliforni na wysokości 1700 metrów gdzie seeing 0.65 arcsec jest określany jako dobry (The images below show a direct comparison between the conventional image taken under conditions of good seeing (0.65 arcsec)), no zlituj się i zejdź na Ziemię.

Przecież to tylko przykład :)

6 minut temu, ZbyT napisał:

Jeśli jest bardzo słaby to nawet klatki naświetlane 1 ms ostre nie będą

Będą :D też mnie to zaskoczyło, ale... tylko na gwiazdach podwójnych (nie planetach i Księżycu) i tylko tych bardzo jasnych pozwalających zastosować ultra krótkie czasy a ilośc udanych klatek zamiast 10-20% na 10000 sięgnie 5szt na 10000 :D wiem wiem, naciągane ale się da :D próbowałem, potwierdzone empirycznie :) 

Edited by HAMAL

10 minut temu, ZbyT napisał:

jest dokładnie na odwrót

wielkość gwiazd (liniowa) w ognisku zależy jedynie od światłosiły, a nie apertury

zdaje się, że do takich osób należysz

lucky Imaging to prosta technika. Wybieramy do stackowania tylko ostre klatki, a rozmyte przez seeing odrzucamy. Nie ma żadnej arbitralnej granicy czasu naświetlania pojedynczej ekspozycji. Seeing zmienia się w różnych skalach czasowych ale nawet przy bardzo krótkich obraz zawsze jest w jakimś stopniu rozmyty. Lucky imaging korzysta z tego, że czasem atmosfera uspokaja się na pewien czas więc używamy klatki naświetlone w tym właśnie czasie. Te naświetlane gdy seeing rozmywa detal odrzucamy. Jeśli seeing uspokoi się na 30 sekund to klatki po 5 sekund naświetlane w tym czasie będą ostre. Jeśli jest bardzo słaby to nawet klatki naświetlane 1 ms ostre nie będą

pozdrawiam

A czy większym f(ciemniejszym sprzęcie) rozmiar będzie większy czy mniejszy?

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Będą :D

Seeing jest jak patrzenie na dno jeziora podczas fal. Duże, ale łagodne pozwalają coś dostrzec przy krótki czasach, choć jest 3/10. Drobne, ostre - rozmyją wszystko, to są jakby turbulencje, gdzie obraz wręcz się kotłuje. Z reguły fotografuję przy ogniskowej 3500, piksel 2,4 um. Kiedyś używałem kamery 5,6 - 7 um i barlowa.