Skocz do zawartości

Astrofotografia krótkoczasowa - pierwsze kroki


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

Wycelowałem mniej więcej w koński łeb. Zebrałem 90 x 2 sekundy i stwierdziłem, że szkoda na to czasu - byłem pewien, że nie trafiłem w obiekt.
Coś tam jednak postanowiłem zestackować i okazało się, że prawie trafiłem.

Stack: https://drive.google.com/open?id=1DDaLTiEjj49YANXB46_hax7qQkH4vbdX

 

Pojedyncza klatka. Resize 50%.

2020-01-22-2104_7-CapObj_0005_resize.jpeg.10f53abf8047e96a68a3185622243172.jpeg

Stack 90x2s i ułomna obróbka w Siril. Lekki crop i resize 50%. Nie potrafię sobie poradzić z tymi smugami na całym zdjęciu :(

r_kon_stacked_processing_background_neutralization_fastprocessing_v2_resize.jpg.d9ec73819f129fb790532800db661956.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Nie potrafię sobie poradzić z tymi smugami na całym zdjęciu :(

Pasy to nierówności matrycy układające się tak jak migrował kadr.

Musisz kadr co jakiś czas przenosić o kilkanaście pixeli, tzn wybrać sobie którąś gwiazdkę i co np 20 klatek przesuwać ją raz w lewo, raz w prawo, raz w górę, raz w dół od punktu odniesienia, wtedy przy stackowaniu zamiast pasów powstanie uśrednione w miarę równomierne tło. Rozumiesz na czym ten zabieg polega ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Pasy to nierówności matrycy układające się tak jak migrował kadr.

Musisz kadr co jakiś czas przenosić o kilkanaście pixeli, tzn wybrać sobie którąś gwiazdkę i co np 20 klatek przesuwać ją raz w lewo, raz w prawo, raz w górę, raz w dół od punktu odniesienia, wtedy przy stackowaniu zamiast pasów powstanie uśrednione w miarę równomierne tło. Rozumiesz na czym ten zabieg polega ?

Rozumiem co napisałeś, ale nie wiem jak to zrobić. Taka operację mam ogarnąć w sofcie do stackowania (Siril)? Podasz jakieś hasła klucze?
EDIT: Chyba, ze to chodzi o stałą kontrole podczas akwizycji.

Czy da się uzyskać efekt stackując paczkami po 20 klatek?

Stackowałem z opcją Global Star Alignment.

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Musisz procedure zastosować przy akwizycji, nazywają ją dithering, inaczej migracja kadru.

Super! Dzięki za info.
Czyli robię tak: ustawiam sobie kadr, włączam akwizycję - obserwuje jak z czasem kadr się przesuwa. Gdy przesunie się zauważalnie pauzuję akwizycję, robię korektę kadru i wznawiam akwizycję. Pytanko: Przy stackowaniu na pewno będzie widać, że podczas korekty kadru dwie sąsiednie klatki są bardziej przesunięte. Soft do stackowania ogarnie taką sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej :) Ustawiam sobie kadr, puszczam akwizycję, obserwuje jak się robi w tym miejscu np 20 klatek, przesuwam kadr o naście pixeli w górę , obserwuje jak się robi w tym miejscu np 20 klatek, przesuwam kadr w dół, ale nie z tego miejsca bo wrócisz tam gdzie byłeś, tylko w dół względem miejsca wyjściowego z samego początku , obserwuje jak się robi w tym miejscu np 20 klatek, przesuwasz kadr w lewo względem miejsca wyjściowego, itd itd. Programy radzą z tym sobie.

 

U Ciebie kadr dodatkowo sam ucieka, więc musisz jakoś zgrać te oba fakty.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się powtórzyć sesję z eskimosem. Strzał z 2 stycznia jest tutaj:

Chwyciłem troszkę lepszy detal, ale gdzieś straciłem kolor (mgławica wyszła mi fioletowa, więc uznałem, że czarno biały to lepszy niż fioletowy).

Nie wiem gdzie ten kolor się zgubił.

stack: https://drive.google.com/open?id=1GD7QMXcQyv7bCUjGpz8LZ10nAKvRGkGq

 

22.01.2019

Wybrane 300 klatek z 700.

300 x 0,128s

r_c39_stacked_processing_1_2_4_jpg.jpg.5b8caed53cbd59a00927109996ecf989.jpg

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2020-01-22-2119_1-CapObj_0098.FIT

7 minut temu, HAMAL napisał:

Czym nagrywałeś?

ASI 385. Tym samym co kilka tygodni wcześniej.
Pojedyncza klatka raczej nie jest fioletowa (załącznik).
Wygląda bardziej jak czarno-biała - zbyt krótki czas naświetlania na kolor?

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

Pytałem o program ale nagrywasz fit więc źle wywołujesz kolor przy stackowaniu, więc musisz w programie do stackowania ustawić prawidłowe parametry RGB. Czym stackujesz?

Nagrywam ASICAP-em. Faktycznie, jak nagrywałem 8-bitów do .png to z kolorem nie miałem problemów. Nagrywanie do 16 bitowego fit-a umożliwiło mi pokręcenie kolorów na późniejszym etapie.
Stackuje w Siril-u. Robię z grubsza według tego: https://www.youtube.com/watch?v=qYXd0rrAzjg&t=

1. File conversion z zaznaczonym debayer

2. Registration z Global Star Alignemnt (jeśli od wysokiego gaina mam duze szumy to ograniczam obszar referencyjnych gwiazd  'Match stars in selection'). Tutaj mam problem jak np. zrobiłem mgławice planetarna z dużym gainem i bralowem, na jednej klatce widoczne 3 gwiazdy, a żadnej z nich Siril nie chce wziąć jako referencyjnej do stacka. Nawet jak mu ją wskażę to Siril tego nie akceptuje. Póki co próbuje to obejść opcją 'Image pattern alignment'.

3. Najczęściej ograniczam liczbę klatek branych do stacka parametrem FWHM.

4. Stackuję.

 

EDIT: Fajnie pociągnąłeś tą jedną klatkę w PS-ie. Może kiedyś pokręcisz stackiem? :)

 

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koński łeb jeszcze raz.

stack: https://drive.google.com/open?id=1NeOSEYK7i2d7OpNr-DG3548zoin6V50u

 

(517 z 609) x 2s, gain 390

Próbuję znaleźć kompromis między tymi dwiema wersjami, ale nie wychodzi :)

proc1_1_resize.jpg.1bb6114af8ac4661bf2c737e2bd21eb9.jpg

mono z kanału R:

proc2_1_resize.jpg.ed9d8a00e2c6bb2bca30bfbf127cd067.jpg

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2020 o 19:24, wessel napisał:

Każdemu się wydaje że wystarczy budżetowy Newton

A mnie na razie wystarcza "budżetowy newton". Czasem nawet udaje mi się uzyskać dobrą kolimacje i ostrość. ;)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam malutkie kroki w astrofoto krótkoczasowym czerpiąc sporo z tego i innych forów. Ostatnio popełniłem M81 w 15-to sekundowych ekspozycjach, łącznie wybrałem 2h z 2.5h.

M81 była na północy, przy południu będę musiał zejśc tak do 3-5 sekund i przy pierwszych testach zauważyłem już, że jakość powietrza odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego też zamierzam skompletować zestaw do szerokich kadrów żeby nie siedzieć bezsensownie na wyjeździe jak niebo nie pozwala na foto w skali 0.6".

 

 

r_M81_2_res_.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, cwic napisał:

Ja stawiam malutkie kroki w astrofoto krótkoczasowym czerpiąc sporo z tego i innych forów. Ostatnio popełniłem M81 w 15-to sekundowych ekspozycjach, łącznie wybrałem 2h z 2.5h.

M81 była na północy, przy południu będę musiał zejśc tak do 3-5 sekund i przy pierwszych testach zauważyłem już, że jakość powietrza odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego też zamierzam skompletować zestaw do szerokich kadrów żeby nie siedzieć bezsensownie na wyjeździe jak niebo nie pozwala na foto w skali 0.6".

Jaki setup?
Masz jakieś zdjęcie robione w warunkach kiedy "niebo nie pozwalało na foto w skali 0,6''"?

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asi183MM Pro z Newtonem SW150/750 na Celestronie AVX. Bez guidingu. 

Spróbuje znaleźć gdzieś fotkę z lipnymi warunkami, ale może być ciężko, nie trzymam takich fotek żeby nie rozpamiętywać straconych godzin :) 

Ogólnie wygląda to tak jak by wszystko było za dziwną mgiełką, nie widać detali, gwiazdki przybierają dziwne kształty, różne rzeczy się dzieją.

 

Tutaj przykład z britastro.org:

image.png.614707ae6d56022fdf6066912d601bfa.png

 

Kiedyś się śmiałem z urządzeń typu SQM do badania zasięgu gwiazdowego, a teraz zastanawiam się nad zakupem, wtedy decyzję czy focisz skalą 0.6" czy 5.0" podejmujesz przed rozkładaniem sprzętu, można zyskać sporo czasu. Przynajmniej mam nadzieję że tak to działa i pozwoli decydować wcześniej?

Używał ktoś SQM do badania seeingu? Sprawdza się?

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.