Skocz do zawartości

Pierwsze astrozdjęcie - prośba o obróbkę


p89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

 

Od kilku miesięcy posiadam Canona EOS800D z obiektywem Canon EF 50 1.8 STM ale dopiero dzisiaj postanowiłem spróbować swoich sił w astrofotografii. Czytałem wiele stron, forów i artykułów o podstawach i popełniłem takie zdjęcie (wrzucam link do pliku zestackowanego tylko przez DSS, bez ruszania jakichkolwiek suwaków).

 

 

https://drive.google.com/file/d/1YkIZ9AjtP_eIzedRyBLi0KHNFV4x7vy6/view?usp=sharing

 

 

Parametry zdjęcia:

Canon EOS 800D + EF 50 1.8 STM

czas naświetlania: 5sek (trzymając się zasady 500, wyszło mi 6sek dla obiektwy 50mm ale, że mam DSLR to mnoznik 1,6 i stąd te 5sek.)

f 2.8

iso 1600

150x5sek ramek

20 darków

20 biasów

 

Czy da się coś wyciągnąć z tego zdjęcia? Jakieś rady dla początkującego? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wg poradnika zamieszczone tu na forum ale to co mi wyszło to wstyd się chwalić. Wiem, że jeszcze bardzo dużo nauki przede mną, Chciałbym po prostu wiedzieć czy da się cokolwiek z tego wyciągnąć gdyż nie chcę się zniechęcać, że zrobiłem zdjęcie niczego i że z tego zdjęcia nic się nie da wyciągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łap na zachętę. 

 

1 godzinę temu, p89 napisał:

mam DSLR to mnoznik 1,6

Zapewne chodziło Ci o APSC. Jak widzisz, zasada nie sprawdza się. Patrząc na stack 100%, potrzebujesz czasu 2 razy krótszego, co najmniej, lub montażu, który będzie gonił za niebem. 

Flaty rób także.

 

Alhena1.jpg.f5d675dcf6ea56166c7280d786e7d3c6.jpg

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci serdecznie. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich umiejętności, nie sądziłem, że aż tyle obiektów skrywa moje zdjęcie. Tak chodziło mi o APSC, canona mnożnik jest 1.6 dlatego sobie pomnożyłem 50mm x 1.6 i 500 podzieliłem przez otrzymany wynik. Flaty zacznę robić na pewno :) Odnośnie czasu to mam rozumieć, że mogę naświetlać max 2-3 sek przy tej konfiguracji? Jeszcze jedno pytanie. Tak szczerze, jak oceniasz zrobione zdjęcie? Pewnie samo zrobienie nie jest wielką sztuką ale wyciągniecie z tego jak Ty to zrobiłeś już tak. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Zachęciłeś mnie na pewno do dalszej nauki i robienia zdjęć :) Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co. Umiejętności żadnych specjalnych nie pokazałem :)Najlepiej nie obliczaj czasu, tylko go subiektywnie oceń. Skracaj go, do momentu aż uznasz, że gwiazdki są okrągłe np na 50% wielkości zdjęcia, jeśli takie będziesz chciał komuś pokazać. Inaczej będzie przy horyzoncie (krótszy czas), inaczej dla obiektów wysoko położonych. Pamiętaj, że DSS nie spowoduje, że poruszone gwiazdy staną się punktowe. Nie wiem jak rysuje ten obiektyw, ale nie przymykaj go tak, będzie łatwiej. Wady optyczne będziesz korygował później, jak uda Ci się uzyskiwać ostre kadry.

Ja zdjęć raczej nie oceniam, bo i sam dopiero raczkuję. Jak na pierwszy raz, fajnie sobie poradziłeś ze złożeniem materiału, choć kadr wybrałeś mało ciekawy. Nie masz modyfikowanego aparatu, warto żebyś wycelował w jasny obiekt, M42, M31, M45. Zbierz znacznie więcej materiału.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2020 o 10:18, p89 napisał:

@count.neverest

bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje :) mam pytanie, jeśli będę chciał zrobić zdjęcie Andromedy to ile takich 2 sekundowych muszę zrobić żeby materiał pozwolił na takie w miarę efekty? 

Ja robiłem andromedę na 300mm 340x2s

messier31.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.