Jump to content
p89

Pierwsze astrozdjęcie - prośba o obróbkę

Recommended Posts

Witam serdecznie forumowiczów.

 

Od kilku miesięcy posiadam Canona EOS800D z obiektywem Canon EF 50 1.8 STM ale dopiero dzisiaj postanowiłem spróbować swoich sił w astrofotografii. Czytałem wiele stron, forów i artykułów o podstawach i popełniłem takie zdjęcie (wrzucam link do pliku zestackowanego tylko przez DSS, bez ruszania jakichkolwiek suwaków).

 

 

https://drive.google.com/file/d/1YkIZ9AjtP_eIzedRyBLi0KHNFV4x7vy6/view?usp=sharing

 

 

Parametry zdjęcia:

Canon EOS 800D + EF 50 1.8 STM

czas naświetlania: 5sek (trzymając się zasady 500, wyszło mi 6sek dla obiektwy 50mm ale, że mam DSLR to mnoznik 1,6 i stąd te 5sek.)

f 2.8

iso 1600

150x5sek ramek

20 darków

20 biasów

 

Czy da się coś wyciągnąć z tego zdjęcia? Jakieś rady dla początkującego? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej. 

Proponuję podzielić się tym co sam osiagnales przy wyciąganiu, a nie tylko wrzucac link do stacka. 

W sposób który opisem będzie Ci łatwiej się nauczyć. 

 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbowałem wg poradnika zamieszczone tu na forum ale to co mi wyszło to wstyd się chwalić. Wiem, że jeszcze bardzo dużo nauki przede mną, Chciałbym po prostu wiedzieć czy da się cokolwiek z tego wyciągnąć gdyż nie chcę się zniechęcać, że zrobiłem zdjęcie niczego i że z tego zdjęcia nic się nie da wyciągnąć. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łap na zachętę. 

 

1 godzinę temu, p89 napisał:

mam DSLR to mnoznik 1,6

Zapewne chodziło Ci o APSC. Jak widzisz, zasada nie sprawdza się. Patrząc na stack 100%, potrzebujesz czasu 2 razy krótszego, co najmniej, lub montażu, który będzie gonił za niebem. 

Flaty rób także.

 

Alhena1.jpg.f5d675dcf6ea56166c7280d786e7d3c6.jpg

 

 • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci serdecznie. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich umiejętności, nie sądziłem, że aż tyle obiektów skrywa moje zdjęcie. Tak chodziło mi o APSC, canona mnożnik jest 1.6 dlatego sobie pomnożyłem 50mm x 1.6 i 500 podzieliłem przez otrzymany wynik. Flaty zacznę robić na pewno :) Odnośnie czasu to mam rozumieć, że mogę naświetlać max 2-3 sek przy tej konfiguracji? Jeszcze jedno pytanie. Tak szczerze, jak oceniasz zrobione zdjęcie? Pewnie samo zrobienie nie jest wielką sztuką ale wyciągniecie z tego jak Ty to zrobiłeś już tak. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Zachęciłeś mnie na pewno do dalszej nauki i robienia zdjęć :) Pozdrawiam serdecznie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma za co. Umiejętności żadnych specjalnych nie pokazałem :)Najlepiej nie obliczaj czasu, tylko go subiektywnie oceń. Skracaj go, do momentu aż uznasz, że gwiazdki są okrągłe np na 50% wielkości zdjęcia, jeśli takie będziesz chciał komuś pokazać. Inaczej będzie przy horyzoncie (krótszy czas), inaczej dla obiektów wysoko położonych. Pamiętaj, że DSS nie spowoduje, że poruszone gwiazdy staną się punktowe. Nie wiem jak rysuje ten obiektyw, ale nie przymykaj go tak, będzie łatwiej. Wady optyczne będziesz korygował później, jak uda Ci się uzyskiwać ostre kadry.

Ja zdjęć raczej nie oceniam, bo i sam dopiero raczkuję. Jak na pierwszy raz, fajnie sobie poradziłeś ze złożeniem materiału, choć kadr wybrałeś mało ciekawy. Nie masz modyfikowanego aparatu, warto żebyś wycelował w jasny obiekt, M42, M31, M45. Zbierz znacznie więcej materiału.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, count.neverest napisał:

Zbierz znacznie więcej materiału.

Nie mając prowadzenie prowadzi to co najwyżej do rotacji pola. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@count.neverest

bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje :) mam pytanie, jeśli będę chciał zrobić zdjęcie Andromedy to ile takich 2 sekundowych muszę zrobić żeby materiał pozwolił na takie w miarę efekty? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 21.01.2020 o 10:18, p89 napisał:

@count.neverest

bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje :) mam pytanie, jeśli będę chciał zrobić zdjęcie Andromedy to ile takich 2 sekundowych muszę zrobić żeby materiał pozwolił na takie w miarę efekty? 

Ja robiłem andromedę na 300mm 340x2s

messier31.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.