Skocz do zawartości
  • 1

Filtr mglawicowy do refraktora 120 mm


Nethron

Pytanie

Witam,

 

chcialbym od czasu do czasu popatrzec na jakies ciekawe mglawice. Mam refraktor 120 mm F5 i chcialbym do tego dobrac jakis filtr. Mam namierzona uzywke Baader UHCs. Czy to jest dobry filtr do tej aperatury czy lepiej isc w cos drozszego ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Panowie, ileż można powtarzać. Każdy filtr zmienia barwy, weź na przykład Orion UltraBlock. Widać, że puszcza tylko określone długości fali, pod spodem na diagramie przedstawione jakim kolorom one odpowiadają. Mając teraz tą wiedzę spójrz na gwiazdy i zobacz, że te jaśniejsze na 100% będą wpadały w zielonkawy kolor. Co słabsze gwiazdy będą nadal białe bo są za słabe byśmy widzieli je w kolorze (czopki w oku nie zostają pobudzone).

 

6 godzin temu, Ajot napisał:

Ja używam Ultrablocka z refraktorami SW102/500 i SW150/750. Używam to przesada, bo tylko czasami i na chwilę go wkładam w wyciąg okularowy.

Z wad: wycina słabsze gwiazdy, daje jakieś takie zielonkawe zabarwienie.

Z zalet pomaga dostrzec niektore mgławice lub poprawia ich kształt. Piszę niektóre, bo np. Łabędź i Laguna w Strzelcu stają się z nim wyraźne, ale np. M42 jest o wiele gorsza. Nic nie daje również przy obserwacji galaktyk, to znaczy widać je z filtrem gorzej. Może to efekt za małej apertury moich teleskopów, ponoć z dużymi Newtonami jest o wiele lepiej.

Jeszcze jedno, w tych refraktorach sens używania go jest tylko z długoogniskowymi okularami, w moim przypadku 24 i 31mm.

Też używam UB do 100F5 i bardzo pomaga szczególnie z Veilem czy właśnie mgławicami w Strzelcu (choć tam akurat 100 mm zerknąłem raz). Bez niego sporo obiektów jest niedostępnych a inne z filtrem zyskują na uroku. M42 akurat nie należy do nich, ona czuję się najlepiej bez filtra.

Galaktyki z takimi filtrami odpadają, nawet nie ma co próbować jako, że świecą światłem białym to pomyśl, że po zastosowaniu filtra zostaje Ci tylko ułamek światła, które do Ciebie wędrowało.

Do galaktyk najlepszym filtrem jest ciemne niebo... ewentualnie jakieś filtry LP jeśli obserwujesz z obrzeży miasta, wycinające tylko spektrum lamp ulicznych itp.

 

Powtarzam, każdy filtr UHC czy OIII, czy HaBeta zmienia kolor bo przepuszcza tylko określone długości fal, czy to będzie Lumicon czy Orion, czy Astronomik. Zapamiętajcie raz na zawsze :) 

Wyplewmy te bzdury z astrospołeczności bo powstają mity, że jeden filtr zmienia kolor a drugi nie :) I widzi się potem na giełdzie pod filtrem, że w przeciwieństwie do "tych gorszych" mój super filtr nie zmienia barw. Skoro nie zmienia barw to znaczy się, że nie działa tak jak powinien.

Mam rację? 

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem ten filtr i szczerze mówiąc w moim odczuciu bardziej przeszkadzał niż pomagał. W tym sensie, że wprowadzał sztuczny zafarb nieba, a poprawa widoczności mgławic była ledwo zauważalna - z akcentem na "ledwo". Moim zdaniem, szkoda pieniędzy na ten filtr. Lepiej trochę dołożyć i kupić coś lepszego, przynajmniej Oriona Ultrablock. Ale to tylko moja subiektywna opinia. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, lumen napisał:

Miałem ten filtr i szczerze mówiąc w moim odczuciu bardziej przeszkadzał niż pomagał. W tym sensie, że wprowadzał sztuczny zafarb nieba, a poprawa widoczności mgławic była ledwo zauważalna - z akcentem na "ledwo". Moim zdaniem, szkoda pieniędzy na ten filtr. Lepiej trochę dołożyć i kupić coś lepszego, przynajmniej Oriona Ultrablock. Ale to tylko moja subiektywna opinia. 

Wlasnie podobna opinie wyczytalem o tym filtrze. Ultrablock to byl moj drugi strzal.

Generalnie czego mam sie spodziewac z filtrem ? Skupiska gwiazd czy raczej takich mgielek ?

 

Dasiorek fajna recenzja, podoba mi sie. Taka od serca :) Masz UHC-E czy zwykly UHC ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Nethron napisał:

Wlasnie podobna opinie wyczytalem o tym filtrze. Ultrablock to byl moj drugi strzal.

Generalnie czego mam sie spodziewac z filtrem ? Skupiska gwiazd czy raczej takich mgielek ?

 

Dasiorek fajna recenzja, podoba mi sie. Taka od serca :) Masz UHC-E czy zwykly UHC ?

 

 

Ja używam Ultrablocka z refraktorami SW102/500 i SW150/750. Używam to przesada, bo tylko czasami i na chwilę go wkładam w wyciąg okularowy.

Z wad: wycina słabsze gwiazdy, daje jakieś takie zielonkawe zabarwienie.

Z zalet pomaga dostrzec niektore mgławice lub poprawia ich kształt. Piszę niektóre, bo np. Łabędź i Laguna w Strzelcu stają się z nim wyraźne, ale np. M42 jest o wiele gorsza. Nic nie daje również przy obserwacji galaktyk, to znaczy widać je z filtrem gorzej. Może to efekt za małej apertury moich teleskopów, ponoć z dużymi Newtonami jest o wiele lepiej.

Jeszcze jedno, w tych refraktorach sens używania go jest tylko z długoogniskowymi okularami, w moim przypadku 24 i 31mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Nethron napisał:

Dasiorek fajna recenzja, podoba mi sie. Taka od serca :) Masz UHC-E czy zwykly UHC ?

Nie wiem jak te uhc-s, ale uhc-e chyba do astrofoto jest. 

Jak ja szukałem filtra to wyszło mi że astronomik będzie dobrym wyborem, a te tanie barwią obraz astronomik też barwi, ale w dzień. 

Nocą jak obserwuje jakiś obiekt wszystko jest normalne czarnobiałe.

Ja bym się wstrzymał i kupił Lumicon, Astronomik uhc. 

 

PS. Jeżeli masz teleskop mniej jak rok i planujesz kupić uhc, a nie widziałeś jeszcze połowy obiektów.

Odpuść sobie bo się zawiedziesz musisz z góry wiedzieć jak dany obiekt wyglądał przy dobrym seeingu itd... 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze taki dodatek do postu lolaka.

Czy filtr poprawi widoczność/detal danego obiektu zależy to od tego jakie spektrum światła ma ten obiekt. Filtr np. OIII poprawi widok w obiektach, które świecą w paśmie OIII (tlenu 3).

NGC 7027:

http://www.stsci.edu/~volk/pnspectra.html (część: A Typical Planetary Nebula Spectrum (linear brightness scale))

Co pokrywa się z tym (spektrum światła OIII):

https://en.wikipedia.org/wiki/Doubly_ionized_oxygen

I tam też filtr zadziała. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lolak89 napisał:

Panowie, ileż można powtarzać. Każdy filtr zmienia barwy

Tak oczywiście zmienia barwy. 

Coś blokuje coś przepuści, ale w nocy jak obserwuje to co jest czarne staje się czarniejsze a białe pozostaje białe, ale to zależy od obiektu. 

Barwi tylko gwiazdy. 

Podczas obserwacji mglawic jest to nie zauwazalne. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, Dasionek napisał:

Tak oczywiście zmienia barwy. 

Coś blokuje coś przepuści, ale w nocy jak obserwuje to co jest czarne staje się czarniejsze a białe pozostaje białe, ale to zależy od obiektu. 

Barwi tylko gwiazdy. 

Podczas obserwacji mglawic jest to nie zauwazalne. 

Staje się czarniejsze bo wzrasta kontrast między obiektem a niebem poprzez "zwężenie" spektrum tła nieba i obiektu. Pomijając fakt, że czarnego nie widzimy ...

 

Nie barwi tylko gwiazd. Planety też i wszystko inne co jest wystarczająco jasne (gdzie w "użyciu" są pręciki oka). Mgławice i inne obiekty są w większości za słabe (choć są wyjątki). Dlatego białe jest białe bo chyba chodzi Ci o "białe" DSy (dla mnie są świecąco-szare).

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, astrokarol napisał:

Staje się czarniejsze bo wzrasta kontrast między obiektem a niebem poprzez "zwężenie" spektrum tła nieba i obiektu. Pomijając fakt, że czarnego nie widzimy ...

 

Nie barwi tylko gwiazd. Planety też i wszystko inne co jest wystarczająco jasne (gdzie w "użyciu" są pręciki oka). Mgławice i inne obiekty są w większości za słabe (choć są wyjątki). Dlatego białe jest białe bo chyba chodzi Ci o "białe" DSy (dla mnie są świecąco-szare).

No może być i tak mniej więcej o to mi chodziło :-) 

No księżyc i słońce nd5 obserwowałem z uhc to nie nadaje się do tego wogle. 

Venus to wogle się rozjechała. 

 

Ja pisałem tylko odnośnie obserwacji ds wiadomo, że Barwi to co jest jasne. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.01.2020 o 05:20, Dasionek napisał:

Nie wiem jak te uhc-s, ale uhc-e chyba do astrofoto jest. 

Jak ja szukałem filtra to wyszło mi że astronomik będzie dobrym wyborem, a te tanie barwią obraz astronomik też barwi, ale w dzień. 

Nocą jak obserwuje jakiś obiekt wszystko jest normalne czarnobiałe.

Ja bym się wstrzymał i kupił Lumicon, Astronomik uhc. 

 

PS. Jeżeli masz teleskop mniej jak rok i planujesz kupić uhc, a nie widziałeś jeszcze połowy obiektów.

Odpuść sobie bo się zawiedziesz musisz z góry wiedzieć jak dany obiekt wyglądał przy dobrym seeingu itd... 

Mam teleskop od miesiaca ale jak do tej pory uzywalem ze dwa lata lornetki. Ale fakt, polowy obiektow jeszce nie widzialem.

Czyli lepiej na poczatek poogladac mglawice bez filtrow ? Cos tam ostatnio probowalem wylapac, ale to bardziej przypominalo gromady gwiazd niz mglawice. Myslalem, ze filtr moze sprawic ze bedzie to obloczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Nethron napisał:

Mam teleskop od miesiaca ale jak do tej pory uzywalem ze dwa lata lornetki. Ale fakt, polowy obiektow jeszce nie widzialem.

Czyli lepiej na poczatek poogladac mglawice bez filtrow ? Cos tam ostatnio probowalem wylapac, ale to bardziej przypominalo gromady gwiazd niz mglawice. Myslalem, ze filtr moze sprawic ze bedzie to obloczek.

Jeżeli będziesz stosował filtr uhc do galaktyk czy gromad będą praktycznie nie widoczne. 

Jeżeli do np takiej mgławicy Ameryki Północnej to ją pięknie wyciągnie stanie się widoczna, ale jest to trudny obiekt i tak. 

W niektórych mglawicach pomaga w niektórych czasami innym razem tą co poprawił jutro zepsuje wszystko zależy od warunków. 

Czarne stanie się czarniejsze. 

 

Polecam nauczyć się nieba oglądać obiekty wiedzieć jak wyglądają w dobrych złych warunkach, a następnie kupić filtr. 

Bo w innym wypadku możesz się zawieść 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Nethron napisał:

Mam teleskop od miesiaca ale jak do tej pory uzywalem ze dwa lata lornetki. Ale fakt, polowy obiektow jeszce nie widzialem.

Czyli lepiej na poczatek poogladac mglawice bez filtrow ? Cos tam ostatnio probowalem wylapac, ale to bardziej przypominalo gromady gwiazd niz mglawice. Myslalem, ze filtr moze sprawic ze bedzie to obloczek.

A jakie to były konkretnie obiekty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.