Skocz do zawartości

Księżycowy Everest


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy. 

Moje pytanie dotyczy najwyższego punktu nad powierzchnią widocznej strony Księżyca. Według atlasu i Wikipedii jest to Mons Huygens. 

Według tego co wyczytałem pomiary były robione poprzez mierzenie cienia więc to wysokość od podstawy do wierzchołka. 

Na Ziemi mierzymy od poziomu morza jest to więc punkt odniesienia. 

Jeżeli więc na Księżycu jakiś szczyt jest położony na wyższym terenie, będąc jednocześnie niższym to defacto jest wyższy (ale pokręciłem:D). Czy ktoś może uzupełnić moją wiedzę, sprostować, coś dodać. Czy może Mons Huygens nadal jest Księżycowym Everestem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mati_S napisał:

Mały off top. 

Odnośnie najwyższej góry na Ziemi to Everest jest nie do końca najwyższy. W pewnej kategorii przegrywa. Żeby nie było za łatwo podpowiem aby poszukać najwyższej góry/szczytu liczonej od podstawy. Zacznij od archipelagu hawajskiego. 

Masz na myśli największe przewyższenie 10 900 m- Rów Mariański , ale de facto najwyższym, a więc najwyżej bezwzględnie sięgającym punktem Ziemi jest K1- Mount Everest. 

 

41 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Witajcie Moi Drodzy. 

Moje pytanie dotyczy najwyższego punktu nad powierzchnią widocznej strony Księżyca. Według atlasu i Wikipedii jest to Mons Huygens. 

Według tego co wyczytałem pomiary były robione poprzez mierzenie cienia więc to wysokość od podstawy do wierzchołka. 

Na Ziemi mierzymy od poziomu morza jest to więc punkt odniesienia. 

Jeżeli więc na Księżycu jakiś szczyt jest położony na wyższym terenie, będąc jednocześnie niższym to defacto jest wyższy (ale pokręciłem:D). Czy ktoś może uzupełnić moją wiedzę, sprostować, coś dodać. Czy może Mons Huygens nadal jest Księżycowym Everestem? 

Dla planet podaje się wysokość/ głębie obiektów geograficznych w odniesieniu do średniej wartości promienia planety- o tak mocno upraszczając. 

W przypadku misji kosmicznych często sugerowanym punktem odniesienia jest wartość ciśnienia atmosferycznego, ale to już inna para kaloszy.

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według nasa najwyżej jest jakieś miejsce na ciemnej stronie w pobliżu krateru Engelgarta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Selenean_summit

https://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/lroc-20101027-highest.html

 

poziom morza na ziemi niby ułatwia określanie co jest bezwzględnie wyżej ale przecież w wielu miejscach nie ma morza :D i też trzeba sobie radzić. więc na księżycu sytuacja nie jest aż tak bardzo odmienna od ziemskiej ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, tak właściwie to... nie, da się wejść "wyżej". Everest jest najwyżej "tylko" względem poziomu morza. A jeśli najwyżej oznacza "najdalej od centrum planety" to takim punktem jest wierzchołek wulkanu Chimborazo w Ekwadorze. Ziemia obraca się, ma zauważalne spłaszczenie biegunowe (promień biegunowy i równikowy różnią się o aż 21 km), co za tym idzie obiekty blisko równika będą dalej od centrum planety, niż te bliżej bieguna. A wspomniany wulkan ma ponad 6000 m przy jednoczesnej bliskości równika, co sprawia że jest "najwyższy" w rozumieniu "najdalej od środka planety". :)

Edytowane przez dziki_rysio_997
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dziki_rysio_997 napisał:

A widzisz, tak właściwie to... nie, da się wejść "wyżej". Everest jest najwyżej "tylko" względem poziomu morza. A jeśli najwyżej oznacza "najdalej od centrum planety" to takim punktem jest wierzchołek wulkanu Chimborazo w Ekwadorze. Ziemia obraca się, ma zauważalne spłaszczenie biegunowe (promień biegunowy i równikowy różnią się o aż 21 km), co za tym idzie obiekty blisko równika będą dalej od centrum planety, niż te bliżej bieguna. A wspomniany wulkan ma ponad 6000 m przy jednoczesnej bliskości równika, co sprawia że jest "najwyższy" w rozumieniu "najdalej od środka planety". :)

Faktycznie. 

Właśnie doczytałem. :happy:

Dalej mnie ciekawi czy na widocznej stronie Księżyca Mons Huygens jest właśnie takim najwyższym punktem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mati_S napisał:

Nie. Mam na myśli najwyższą Górę liczoną od podstawy do szczytu. Najwyżej od podstawy sięga pewien wulkan na Hawajach. 10203 m licząc od podstawy na dnie oceanu spokojnego po czubek ponad chmurami. 

Czy ja mówię o wysokości bezwzględnej a Ty o względnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.