Skocz do zawartości
  • 0

SW 150/750. Jakie okulary do Planet,Księżyca,Gwiazd,Głęboki Kosmos?


Łukasz Wolańczyk

Pytanie

Witam.
Teleskop jakim dysponuje To  S.W. 150/750.Newton Max przybliżenie=225x
Sprzedawca ostatnio polecił mi Vexen SLV 2,5mm=300x(przybliżenie) do planet.(Cena ok.470zl)
I dużym kontem obserwacji.
Czy powinienem mu zaufać i zakupić ten okular z przekraczającym granice mojego teleskopu przybliżeniem ?
A może jednak powinienem trzymać się okularów powyżej 3mm,tj.4,5,6,7,8mm ?
Bardzo chciałbym zobaczyć Jowisza i jego pasy , tak jak Marsa z jego biegunami , no Saturna z jego Pierścieniami.(ale jeżeli nie jest to możliwe z takim pułapem i ceną to trudno :) )
Ale także nie ukrywam ,że na jednym okularze również chciałbym spróbować skierować go w stronę gwiazd z odpowiednimi Filtrami :)
Mój budżet na ten okres wynosi 480zl na okular i 150zl na filtr do niego.
Czy istnieje jakaś strona z porównywaniami obrazu okularów po przekroczeniu granic jak i bez , tylko z różnicami obrazu ?
Sądzę ,że odpowiedzi udzielone na tym wątku pomogą także innym Astro-amatorom takim jak Ja ! :)
Pozdrawiam wszystkich z głową w gwiazdach :)


 

Edytowane przez Łukasz Wolańczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Byłem zeszłego lata na Mazurach , a dokładniej w Iławie , na jachtach , tam nocą niebo było całe przepełnione jasnymi promyczkami , nawet zarys drogi melecznej był dostrzegany gołym okiem , tutaj w Okolicach Gdańska widać bardzo mało , mały wóz jest słabo widoczny , plejady , pas oriona jak i  kasjopeja tak srednio , nadal jaram sie nocnym niebem -ale tu u Mnie chyba jest to złe niebo jak na Newtona ( za dużo zbiera światła) :(

Też mam miejskie niebo i nie jest tak źle. Chociaż moje miasto jest troszkę mniejsze, no i mam większe lustro. 

Przedwczoraj Andromeda pokazała przepiękne pasy materii a samo jądro aż płonęło. 

Nawet z miasta można dużo zobaczyć. Głębokie niebo to nie tylko ulotne mgławice i słabe galaktyki. To też przepiękne bogactwo kolorów gwiazd i gromad otwartych. No i jest też Księżyc :D. A w lato planety. Będzie też Mars. 

Sprawdź sobie na mapie zaświetlenia jakie masz warunki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A co do gwiazd na których próbowałeś to one zawsze będą punktami czy patrzysz z oka czy z telepa. Barwy albo rozbijanie podwójnych daje dużo frajdy. Ściągnij sky safari i ucz się nieba kieruj się nim podczas obserwacji a po paru parunastu sesjach niektóre obiekty będziesz miał w szukaczu już od ręki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Też mam miejskie niebo i nie jest tak źle. Chociaż moje miasto jest troszkę mniejsze, no i mam większe lustro. 

Przedwczoraj Andromeda pokazała przepiękne pasy materii a samo jądro aż płonęło. 

Nawet z miasta można dużo zobaczyć. Głębokie niebo to nie tylko ulotne mgławice i słabe galaktyki. To też przepiękne bogactwo kolorów gwiazd i gromad otwartych. No i jest też Księżyc :D. A w lato planety. Będzie też Mars. 

Sprawdź sobie na mapie zaświetlenia jakie masz warunki. 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=13&lat=7250308&lon=2056455&layers=B0FFFFFTFFFFFFFF
Wychodzi na to że jasno różowe , nie za ciekawie - jedno z najgorszych światel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Ftraw napisał:

No ostro... Ja mam u siebie około 21.30 i jest nieźle. Polecam wypady za miasto w pogodne cieplejsze noce najlepiej z kimś kto cię pouczy dużo żeby nie sfrustrować się po pierwszym wypadzie.

A skąd jesteś , jeżeli można zapytać z czystej ciekawości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minutes ago, Łukasz Wolańczyk said:

ale tu u Mnie chyba jest to złe niebo jak na Newtona ( za dużo zbiera światła) :(

Pod jasnym tłem nieba dobieraj tak okulary do teleskopu, aby źrenica wyjściowa była ponizej 3 (ja najczęściej obserwuję z okularem dającym źrenicę 2,5, gdyż ściemnia tło jasnego nieba)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężko Ci doradzić bo na dobrą sprawę z takim zaświetleniem to sensowne wydają się obserwacje jednak poza (trój)miastem. Jest tam spora grupa obserwatorów. Z miasta, czy ściślej mówiąc z balkonu to bym bardziej się nastawił na Księżyc, jemu LP nie szkodzi, zawsze jest co oglądać.

Inaczej mówiąc ja radzę Ci kontakt z lokalnymi obserwatorami, jak jest pogoda to jedziecie w kilka osób i tam wszystko Ci powiedzą, pokażą swoje okulary, może zaszczepią miłość do lornetek albo Newtonów na dobsonie :) kto wie jak to się potoczy, ogrom wiedzy przed Tobą.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mawmarecki napisał:

Na koniec kupiłem statyw stalowy. 

Masz napęd w jednej osi? Jeśli nie to dokup, bo przy dużych powiększeniach wszystko szybko ucieka z pola widzenia i zamiast skupić się na obserwacjach cały czas próbujesz kręcić niewygodnymi pokrętłami.

Masz korektor komy/flattener? To kolejna rzecz w którą powinieneś się zaopatrzyć (najlepiej 2'' bo masz taki wyciąg i możesz stosować 2'' filtry).

Mam dodatkowo 4mm Plossla - po zakupie okazało się że niewiele widać przez niego - dokładniej widać gorzej niż przez 10mm z barlowem 2x. 

Jowisz i Saturn przy dobrym seeing'u na okularze w granicach 10mm - obraz żyleta. Pasy na J. widać doskonale, S. maleńki, ale przy odpowiednim położeniu pierścienie widać doskonale.

Zanim zainwestujesz w okular - pożycz od kogoś i przetestuj. Myślę że przez proponowany 2,5mm nic nie zobaczysz. Masz wyciąg 2'', więc idź w tę stronę z okularami.

Zobacz na member map - masz 22 zarejestrowanych astromaniaków w 3mieście

Pozdr.

M.

 

Problem z statywem jakoś rozwiąże , być może w czerwcu zakupi się stalowy.
Nie posiadam napędu w jednej osi , ale zaciekawiła mnie ta możliwość rozwiązania wiecznie uciekającego obiektu.( jakieś propozycje do 400zl >?)
Nie posiadam Korektora komy/flattener , jedynie co zakupiłem dodatkowego (bądź mi wciśnięto) to https://deltaoptical.pl/extension-tube-gso-35mm   i adapter do niego na 1.25".
Na co dokładnie wpływa Korektor Komy i Flattener?
Jaka jest różnica miedzy 1,25" i 2" oprócz średnicy, ma to jakieś przełożenie na jakość obrazu ,bądź komfort patrzenia w okular ?
Sprawdziłem , to prawda sporo jest osób w trójmieście , nawet ku memu zdziwieniu znalazłem 2 osoby z mojej dzielnicy co jak widać po profilach często odwiedzają tę stronę :)
Dziekuję za pomoc , myśle że nie będę schodził poniżej 8mm , a być może nawet 10mm .
Czy okular z szerokim polem widzenia 82' może nadawać się również do planet , czy Księżyca/słońca ( tylko tak z czystej ciekawosci pytam :D , nie sądzę by jednym okularem można było oglądać wszystko :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Nie posiadam napędu w jednej osi , ale zaciekawiła mnie ta możliwość rozwiązania wiecznie uciekającego obiektu.( jakieś propozycje do 400zl >?)

Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie.

 

5 godzin temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Na co dokładnie wpływa Korektor Komy i Flattener?

Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej.

 

5 godzin temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Jaka jest różnica miedzy 1,25" i 2" oprócz średnicy, ma to jakieś przełożenie na jakość obrazu ,bądź komfort patrzenia w okular ?

 Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne.

Pozdr.

M.

 

 

Edytowane przez mawmarecki
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pozwolcie ze podepne sie do tematu . Wlasnie 3 dni temu dotarl do mnie Newton SW 200/1000 tez rozwazam pytanie jakie okulary do niego beda GIT . Teleskop ten docelowo ma sluzyc do obserwacji obiektow DS  z tego co zdazylem sie dowiedziec to sprawdzi sie dobrze okular Morpheusz 9mm da powiekszenie okolo 111 x  bynajmniej tak wychodzi z kalkulacji 1000/9 = 111

Jak bedzie w praktyce czas pokaze . Co prawda seria okularow Morpheusz to dosyc drogi sort , ale czasami warto wydac troche wiecej niz kupic cos co zupelnie nie bedzie mialo racji bytu . Takie jest moje zdanie .Nie wiem moze sie myle moze ktos uzywa innej marki okularow z innymi parametrami i rowniez jest zadowolony .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Szaniu napisał:

Nadchodzi ciekawy czas dla Marsa

 

zgadza się, nadchodzi ... ale trochę powoli bo dobry czas do obserwacji Marsa będzie za 2 lata

ostatni sezon właśnie się kończy, a nawet można powiedzieć, że się już skończył

 

co do samego okularu to ogniskowe w okolicach 3,5-4 mm. Zaś jaka konstrukcja to już kwestia przeznaczonych środków na zakup. Plossle i ortoskopy o tej ogniskowej odradzam. Lepiej kupić jakieś wygodniejsze konstrukcje. Jest tego sporo. Zaczynając od TMB Planetary przez Celestrony LX X-Cell, Lantany Vixena, Penaxy XF czy TV Delite. Wszystkie mają duży lub przynajmniej akceptowalny ER (odsunięcie źrenicy wyjściowej), dobrą ostrość i kontrast na planetach

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.