Skocz do zawartości
  • 0

SW 150/750. Jakie okulary do Planet,Księżyca,Gwiazd,Głęboki Kosmos?


Łukasz Wolańczyk

Pytanie

Witam.
Teleskop jakim dysponuje To  S.W. 150/750.Newton Max przybliżenie=225x
Sprzedawca ostatnio polecił mi Vexen SLV 2,5mm=300x(przybliżenie) do planet.(Cena ok.470zl)
I dużym kontem obserwacji.
Czy powinienem mu zaufać i zakupić ten okular z przekraczającym granice mojego teleskopu przybliżeniem ?
A może jednak powinienem trzymać się okularów powyżej 3mm,tj.4,5,6,7,8mm ?
Bardzo chciałbym zobaczyć Jowisza i jego pasy , tak jak Marsa z jego biegunami , no Saturna z jego Pierścieniami.(ale jeżeli nie jest to możliwe z takim pułapem i ceną to trudno :) )
Ale także nie ukrywam ,że na jednym okularze również chciałbym spróbować skierować go w stronę gwiazd z odpowiednimi Filtrami :)
Mój budżet na ten okres wynosi 480zl na okular i 150zl na filtr do niego.
Czy istnieje jakaś strona z porównywaniami obrazu okularów po przekroczeniu granic jak i bez , tylko z różnicami obrazu ?
Sądzę ,że odpowiedzi udzielone na tym wątku pomogą także innym Astro-amatorom takim jak Ja ! :)
Pozdrawiam wszystkich z głową w gwiazdach :)


 

Edytowane przez Łukasz Wolańczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie.

Na koniec kupiłem statyw stalowy. Tuba to wielka i ciężka "krowa" jak na tak mały montaż, więc wszystkie elementy składowe mają znaczenie na stabilność.

Masz napęd w jednej osi? Jeśli nie to dokup, bo przy dużych powiększeniach wszystko szybko ucieka z pola widzenia i zamiast skupić się na obserwacjach cały czas próbujesz kręcić niewygodnymi pokrętłami.

Masz korektor komy/flattener? To kolejna rzecz w którą powinieneś się zaopatrzyć (najlepiej 2'' bo masz taki wyciąg i możesz stosować 2'' filtry).

Mam dodatkowo 4mm Plossla - po zakupie okazało się że niewiele widać przez niego - dokładniej widać gorzej niż przez 10mm z barlowem 2x. 

Jowisz i Saturn przy dobrym seeing'u na okularze w granicach 10mm - obraz żyleta. Pasy na J. widać doskonale, S. maleńki, ale przy odpowiednim położeniu pierścienie widać doskonale.

Zanim zainwestujesz w okular - pożycz od kogoś i przetestuj. Myślę że przez proponowany 2,5mm nic nie zobaczysz. Masz wyciąg 2'', więc idź w tę stronę z okularami.

Zobacz na member map - masz 22 zarejestrowanych astromaniaków w 3mieście

Pozdr.

M.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
30 minut temu, esiulek napisał:

hej.

Twój teleskop raczej średnio nadaje się do obserwacji planet, za to pod dobrym niebem pokaże dużo fajnych obiektów DS, ja proponowałbym kupić okular w przedziale 10 : 15 mm, taki od esa w górę, z filtrami na razie chyba daj sobie spokój, przyjdzie czas.

pozdrawiam.

Z tym się nie zgodzę. 

Nadaje się równie dobrze do obserwacji planet jak każdy inny o podobnych mu parametrach. Czy to refraktor, mak czy Newton. Wystarczy dobrać odpowiedni okular i mieć dobre warunki do obserwacji. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

SLV to bardzo dobre okulary planetarne do Newtona. Mam 6mm i sobie chwalę. Z tym że ich pole widzenia to 50° więc na głębokie niebo raczej kiepsko się nadają. 

300× to trochę przegięcie. Raczej max 200. No i z planet to na razie tylko Wenus jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hej.

Twój teleskop raczej średnio nadaje się do obserwacji planet, za to pod dobrym niebem pokaże dużo fajnych obiektów DS, ja proponowałbym kupić okular w przedziale 10 : 15 mm, taki od esa w górę, z filtrami na razie chyba daj sobie spokój, przyjdzie czas.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Napisz jaki dokładnie to teleskop. 

Jakie masz okulary w zestawie. 

Mieszkasz w mieście czy na wsi. 

Jakie masz niebo. 

Sky-Watcher 150/750 Newton. 
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750?from=listing
Standardowe z zestawu. 25mm/30x, 10mm/75x
W mieście Gdańsk ( na obrzeżach) , z możliwością oddalenia się do 100km (wycieczka z przyjaciółmi raz na 2-3mies)
Pomarańczowe raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Z tym się nie zgodzę. 

Nadaje się równie dobrze do obserwacji planet jak każdy inny o podobnych mu parametrach. Czy to refraktor, mak czy Newton. Wystarczy dobrać odpowiedni okular i mieć dobre warunki do obserwacji. 

Mariusz, nie będę z Tobą polemizował, ale jesteś w błędzie, a przekonasz się o tym jak popatrzysz przez coś innego niż sam posiadasz, powtarzam ponownie do planet ten teleskop nadaje się średnio, co nie dyskwalifikuje go absolutnie, do DS jest na start zajefajny Łukasz Wolańczyk nie schodź z okularem na początek poniżej 8mm.

pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie twierdzę że Newton F5 jest planetarnym wymiataczem. Nie patrzyłem przez Maka czy refraktor na Jowisza i Saturna a jedynie przez swój F5 i owe planetki były cudne. Detal, jego bogactwo i ostrość obrazu były bardzo dobre. Czy w Maku byłyby lepsze? Może. Tego nie wiem.

A skoro u mnie były dobre więc chyba nie jest to sprzęt nieplanetarny i można je podziwiać. 

Nigdzie nie powiedziałem że jest w tym lepszy od Maka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, esiulek napisał:

jak najbardziej, tylko minimum kup GSO ED 2 cale, nie szukaj tańszych rozwiązań bo prowadzą donikąd, masz w Gdańsku kilku astromaniaków, umów się z którymś i będziesz wszystko wiedział

Ciekawa propozycja , tylko jak ich znaleźć ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Saturn z pierścieniem i przerwą to akurat nie jest wielki trud do zobaczenia. Gorzej z wcp na Jowiszu. Ja jeszcze nie widziałem może dlatego, że kupiłem telepa jak Jowisz był już dość nisko. Lustro mamy tego samego rozmiaru, tyle że Twój ma krótsza ogniskowa i jest bardziej światłosilny. Okularów jeszcze nie uzupełniałem na obecną chwilę wyciskam ile się da z kitowcow i koło 1/3 katalogu messiera mam za sobą. Niektóre obiekty zapieraja dech w piersiach a inne są na zasadzie aha to lecimy dalej... Pierwszy okular jaki zamierzam kupić to będzie właśnie planetarka w moim wypadku około 6mm posłuży mi też do rozbijania gromad kulistych na które uwielbiam patrzeć i które nawiasem mówiąc polecam gorąco. Przekopałem masę wątków i w moim wypadku będę kolekcjonował esy po przesiadce na większą aperture. Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Dziękuje bardzo za podpowiedz :)
Pytanie czy powyżej 4mm nadawałyby się również do oglądania gwiazd ?

Nie wiem co się kryje pod pojęciem oglądania gwiazd, bo jeśli chodzi o gwiazdy podwójne to tak, będzie dobry, do gromad gwiazd czy to kulistych czy otwartych to raczej słaby (tu wykaże się wspomniany ES 11). To typowa ogniskowa pod planety.

Nie kupować poniżej 8 mm do tego teleskopu?. Nie znam posiadacza Newtona F5 bez krótkiego okularu. Ten ES 11 82 wydaje się sensowny,  do tego Barlowa GSO ED 2x pod planety. Ten ES będzie dobry do wszystkiego, serio, to będzie taki twój koń roboczy.

 

Przez moje ręce też już przeszło sporo teleskopów z tych bardziej popularnych i nie powiedziałbym żeby Newton 150 mm nie nadawał się do planet. Inna sprawa, że teraz planety nie nadają się do oglądania w żadnym sprzęcie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Ftraw napisał:

Saturn z pierścieniem i przerwą to akurat nie jest wielki trud do zobaczenia. Gorzej z wcp na Jowiszu. Ja jeszcze nie widziałem może dlatego, że kupiłem telepa jak Jowisz był już dość nisko. Lustro mamy tego samego rozmiaru, tyle że Twój ma krótsza ogniskowa i jest bardziej światłosilny. Okularów jeszcze nie uzupełniałem na obecną chwilę wyciskam ile się da z kitowcow i koło 1/3 katalogu messiera mam za sobą. Niektóre obiekty zapieraja dech w piersiach a inne są na zasadzie aha to lecimy dalej... Pierwszy okular jaki zamierzam kupić to będzie właśnie planetarka w moim wypadku około 6mm posłuży mi też do rozbijania gromad kulistych na które uwielbiam patrzeć i które nawiasem mówiąc polecam gorąco. Przekopałem masę wątków i w moim wypadku będę kolekcjonował esy po przesiadce na większą aperture. Pozdrawiam.

Nie do wiary , że udało Ci sie na kitowcach zobaczyć coś więcej niż sam księżyc czy słońce , Ja próbowałem na kilku najjaśniejszych Gwiazdach i na Jowiszu , ale nic na nich nie ujrzałem , obraz nie różnił się prawie wgl od tego na którym patrzałem bezpośrednio z mego Oka xD
Być może to wina warunków pogodowych , albo zbyt nisko położonych obiektów na horyzoncie. 
Teleskop jest na pierwsze2-3lata by się nauczyć większości rzeczy na temat obserwacji, zanim przesiądę się na coś 2x większego. 
Też mam zamiar kolekcjonować Okulary , by w przyszłości dopasować do lepszej aparatury , bądź przekazać to komuś w dużym prezencie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odbiegając od tematu okularów to mnie właśnie dziwi to co mówisz odnośnie kitowcow. Może kwestia nieba nie wiem. Andromedę u siebie widzę gołym okiem tak samo podwójna w Perseuszu. Po którejś tam z kolei obserwacji wiem gdzie patrzeć  i po pewnym czasie widzę ,,coś" ostatnio udało mi się pierwszy raz dostrzec koleżankę Andromedy i galaktykę trójkąta oczywiście nie gołym okiem. Z mgławic pierścień ładnie wygląda orion oczywiście i mgławica krab. Chciałbym jeszcze hantle obejrzeć ale nie układa mi się jej pozycja ze zmianami w pracy i pogoda. Kulki i galaktyki to jest to :) tyle że na to drugie żadne filtry nie pomogą tylko średnica lustra... 

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Byłem zeszłego lata na Mazurach , a dokładniej w Iławie , na jachtach , tam nocą niebo było całe przepełnione jasnymi promyczkami , nawet zarys drogi melecznej był dostrzegany gołym okiem , tutaj w Okolicach Gdańska widać bardzo mało , mały wóz jest słabo widoczny , plejady , pas oriona jak i  kasjopeja tak srednio , nadal jaram sie nocnym niebem -ale tu u Mnie chyba jest to złe niebo jak na Newtona ( za dużo zbiera światła) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.