Skocz do zawartości

M78 - wersja "artystyczna"


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna fotka, ale razi mnie spory szum. Zastanawiam się co jest jego przyczyną. Z mojego doświadczenia przy tej ilości materiału powinien być mniejszy. No chyba, że fotografowałeś pod kiepskim niebem, a jeśli nie to winił bym za to cmosową kamerę. Ciekawe jak by wyszło z ccd?

A tak w ogóle to stosowałeś jakieś odszumianie?

I kolory gwiazd -jesteś ich znawcą więc w polemikę nie wchodzę, ale nasuwa mi się pytanie. Prawie wszystkie gwiazdy są czerwonawo - pomarańczowe co może świadczyć o absorpcji krótszych fal przez napotkane po drodze pyły. Tylko czy te wszystkie gwiazdy są dalej niż mgławica?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Z mojego doświadczenia przy tej ilości materiału powinien być mniejszy.

Piotrek, tutaj jest 117x2min, czyli sumarycznie niecałe 4h materiału z kamery kolorowej. Do tego wiele elementów tego obiektu wystaje ledwo nad tło.

Jak focę CMOSem to sądzę, że dobry obrazek dało by wypalenie 117 klatek ale 5minutwych lub 2,5x więcej klatek 2minutowych.

Im krótszy czas tym więcej trzeba ich natrzaskać, żeby uzyskać zadowalający efekt.

 

Swoją drogą jestem ciekaw czy było stosowane tutaj odszumianie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2020 o 21:11, Grzędziel napisał:

Fajna fotka, ale razi mnie spory szum. Zastanawiam się co jest jego przyczyną. Z mojego doświadczenia przy tej ilości materiału powinien być mniejszy. No chyba, że fotografowałeś pod kiepskim niebem, a jeśli nie to winił bym za to cmosową kamerę.

Mnie też razi ten szum. Niestety niczego lepszego z tego materiału nie wyciągnę. Właściwie zawsze fotografuję pod kiepskim niebem. Główną przyczyną nie jest więc moim zdaniem własny szum CMOS-a, lecz jasne tło miejskiego nieba. Trudno jest wyciągnąć słabiznę z jasnego tła.

 

W dniu 23.01.2020 o 21:11, Grzędziel napisał:

A tak w ogóle to stosowałeś jakieś odszumianie?

Tak, stosowałem w PIX TGV Denoise. Ale jak widzisz nawet to nie dało zadowalających efektów.

 

W dniu 23.01.2020 o 21:11, Grzędziel napisał:

I kolory gwiazd -jesteś ich znawcą więc w polemikę nie wchodzę, ale nasuwa mi się pytanie. Prawie wszystkie gwiazdy są czerwonawo - pomarańczowe co może świadczyć o absorpcji krótszych fal przez napotkane po drodze pyły. Tylko czy te wszystkie gwiazdy są dalej niż mgławica?

Z kolorami słabych gwiazd w obszarach mgławicowych zawsze jest to samo. Zaryzykowałbym tezę, że chodzi o poczerwienienie widma w wyniku ekstynkcji.

 

17 godzin temu, Pav1007 napisał:

Do tego wiele elementów tego obiektu wystaje ledwo nad tło.

Jak focę CMOSem to sądzę, że dobry obrazek dało by wypalenie 117 klatek ale 5minutwych lub 2,5x więcej klatek 2minutowych.

Zgodzę się, że wiele słabych elementów ledwo wystaje nad tło. Więc przy intensywnej obróbce (żeby te słabizny pokazać) szum jest nieunikniony.

Mam jednak wątpliwość wątpliwość, czy stosować dłuższe czasy. Dłuższy czas to przecież też jaśniejsze tło od LP, więc dłuższy czas jest raczej metodą przy dobrym, ciemnym niebie. W tym przypadku jeżeli będzie jeszcze okazja, spróbuję nazbierać jeszcze więcej klatek 2-minutowych.

 

Nie jestem zadowolony z tej fotki. To trudny dla mnie obiekt. Zawiera mnóstwo słabych subtelności mgławicowo-pyłowych. Jest nisko nad horyzontem, więc z zasady seeing  jest mocno pogorszony. Poza tym u mnie tuż nad sodowymi lampami ulicznymi. Stosowałem osłonę własnej roboty - bez niej tło wyszłoby zupełnie zmasakrowane. Pozostaje pytanie, czy w takich warunkach dać sobie spokój z takimi obiektami i zabrać się za coś innego, czy może jednak trochę jeszcze powalczyć i zbierać więcej.

 

PS

Dziś doleciałem na Capo Verde (wyspa Santiago). Oriona mam teraz jakieś 70 st. nad horyzontem. Ale powiem wam, że przejrzystość powietrza jest słaba i dość mocno wieje.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.