Skocz do zawartości

Kaskada Kemble'a


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wybrałem łatwy cel. Pierwszy raz ustawiłem na CG5 aparat i guider side by side. Cały czas wyskakuje mi monit przy kalibracji phd2 "little south movement..", ale co tam. Spóbowałem krótkich ekspozycji bez guidingu.

 

Canon 1100D, Canon 100mm, f/4, CG5, ciągle bez filtra LP bo chyba na cle utknął

 

40x lights po 45 sek

po około 15-20 darków, flatów na ekranie i biasów.

 

i takie cuś.

 

 

kaskada.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sebastianus napisał:

kalibracji phd2 "little south movement.."

Musisz ustawić większy krok kalibracji. Pewnie duży backlash w deklinacji powoduje, że gwiazda nie rusza się prawie w ogóle.

 

i dlaczego w dziale Szybki Post? Zapewniasz nam pracę z przenoszeniem tematów? :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pav1007 napisał:

Musisz ustawić większy krok kalibracji. Pewnie duży backlash w deklinacji powoduje, że gwiazda nie rusza się prawie w ogóle.

 

i dlaczego w dziale Szybki Post? Zapewniasz nam pracę z przenoszeniem tematów? :-)

 

 

Coś muszę wymyślić bo backlashu w decu nie mam, sprawdzałem dwa razy. Lekki w ra , ale kasuje go przeważeniem. Podczas kalibracji zauważyłem ze kroków w kierunku północnym jest kilkanaście, a na południe cztery i "bam" komunikat wyskakuje.

 

Wstawiam jako szybki post, bo i tak przejdzie bez echa. Kiedyś w dziale foto był osobny katalog dla początkujących, a w ogólny nie mam śmiałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastianus napisał:

Podczas kalibracji zauważyłem ze kroków w kierunku północnym jest kilkanaście, a na południe cztery i "bam" komunikat wyskakuje.

To normalna kalibracja. Główna jest w jednym kierunku a powrót to już tylko parę ruchów. Jeśli wg PHD2 nie wraca CI do punktu wyjścia (bądź w jego okolice) to musisz mieć luz w deklinacji. Tutaj nie ma czarnej magii. Montaż wykonuje ruch wsteczny i zanim ruszy oś mija trochę czasu - stąd komunikat. W którym miejscu na niebie wykonywałeś kalibrację? Proponuję również przeważyć lekko deklinację i nie kalibrować w zenicie.

 

Godzinę temu, Sebastianus napisał:

Wstawiam jako szybki post, bo i tak przejdzie bez echa. Kiedyś w dziale foto był osobny katalog dla początkujących, a w ogólny nie mam śmiałości.

Jest jedna galeria dla wszystkich i tyle :-) Tam wrzucaj zdjęcia, bo i tak tam wylądują (jak to co prezentujesz). Jak widzisz, nie przechodzi bez echa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pav1007 napisał:

To normalna kalibracja. Główna jest w jednym kierunku a powrót to już tylko parę ruchów. Jeśli wg PHD2 nie wraca CI do punktu wyjścia (bądź w jego okolice) to musisz mieć luz w deklinacji. Tutaj nie ma czarnej magii. Montaż wykonuje ruch wsteczny i zanim ruszy oś mija trochę czasu - stąd komunikat. W którym miejscu na niebie wykonywałeś kalibrację? Proponuję również przeważyć lekko deklinację i nie kalibrować w zenicie.

 

Kalibracje robiłem na gwieździe Menkar, przed 19.00 była bardzo blisko przecięcia równika i południka niebieskiego. Osi Dec nie mogę już bardziej wykasować bo będzie za ciasno. Praktycznie zero backlashu, brak bocznych ruchów na łozyskach, zębatki ciasno. Oś DEC w tym montażu jest trudna do ogarnięcia. Puściłem asystenta guidingu i zaproponował guding dec w jednym kierunku. Jak zrobiłem kaskadę to na koniec testowo jeszcze jedna fotka Bodego z proawdzeniem i korektami w jednej osi i wg mnie było ok. Sporadyczne korekty w osi ra, w dec prawie nic i błędy na poziomie 0,2 i 0,3 w obu osiach.

 

Dobraz będę wrzucał te swoje babrole do działu astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.