Skocz do zawartości

EXOS-2 GOTO - lamerskie pytanie o prowadzenie


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie tak durne że aż wstyd je zadawać - ale na instrukcję tego montażu i systemu GOTO liczyć nie można więc może znajdzie się ktoś kto nie opryska sobie klawiatury kawą i podpowie. Czy jest sposób aby zafiksować obrót montażu z określoną szybkością bez konieczności przytrzymywania przycisku na pilocie przez cały czas? Ustawiam sobie obiekt ręcznie, bez korzystania z automatycznego naprowadzania i bazy GOTO - jak utrzymać śledzenie go bez trzymania pilota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna, powinna - wiele rzeczy "powinno być" w tym systemie poczynając od przyzwoitej instrukcji. Instrukcja niby jest, ale można się z niej dowiedzieć jaka jest odległość Ziemi od Księżyca albo jakie są odległości między galaktykami. O obsłudze pilota jest niewiele... ;-)

20200124_195000[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rusza z prędkością jaką się ustawi i nie to jest problemem - pytanie co zrobić żeby nie przestawał się kręcić jak odwiesi się pilota i pójdzie na kawę... Wydaje mi się że parę razy uzyskałem efekt zablokowania ruchu na pilocie, ale nie umiem odtworzyć tej kombinacji, a instrukcja o tym milczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to znam, tylko tu nie ma słowa o tym co zrobić aby przy ręcznym sterowaniu utrzymać funkcję śledzenia bez ciągłego naciskania pilota. To działa tak że ustawiasz sobie szybkość i naciskając 4 klawisze ze strzałkami obracasz teleskopem. Jak ustawisz prędkość 1 to jest to mniej więcej prędkość gwiazdowa, można to sobie pewnie korygować gdzieś w setupie, ale powiedzmy że do moich celów jest wystarczająco. Chciałbym wyszukany obiekt utrzymać w polu widzenia przez jakiś czas nie siedząc stale przy teleskopie z pilotem w ręku. I... albo instrukcja nic o tym nie mówi, albo ja jestem ślepy lub negatywnie nastawiony do producenta, który już mnie kilka razy zdążył zdenerwować ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

Rusza z prędkością jaką się ustawi i nie to jest problemem - pytanie co zrobić żeby nie przestawał się kręcić jak odwiesi się pilota i pójdzie na kawę... Wydaje mi się że parę razy uzyskałem efekt zablokowania ruchu na pilocie, ale nie umiem odtworzyć tej kombinacji, a instrukcja o tym milczy...

Strzałki służa do manualnego ustawienia montażu, i przestawianie tej prędkości nic nie da. W menu wchodzisz w setup-tracking rate-star speed.

 

A tu pełna instrukcja w której to znalazłam.

https://www.bresser.de/out/media/5e8f26226fac102dd6a690ec384a39be.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Strzałki służą do poruszania montażem jeżeli nie korzysta się z automatycznego naprowadzania przez system GOTO - i o taką właśnie sytuację pytam. Ustawiam sobie obiekt strzałkami korzystając z jakichś większych szybkości, przełączam szybkość na prędkość "gwiazdową" pozwalającą na śledzenie - ale aby "śledzić" muszę stale przyciskać klawisz ze strzałką. Pytanie co zrobić żeby utrzymać ten ruch bez konieczności gniecenia pilota. Instrukcja którą wskazałaś to jest to samo co mam wydrukowane i co sfotografowałem aby pokazać co jest w środku. Są informacje o odległości do Księżyca - ale niewiele o obsłudze pilota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie jestem pewien czy dobrze mnie zrozumiałaś - nie mam problemu z ustawieniem szybkości, tylko z utrzymaniem montażu w ruchu. Ustawiam sobie rurę na jakiś obiekt, ustawiam na pilocie prędkość "1" odpowiednią do śledzenia obiektu - i żeby go śledzić muszę stale przyciskać guzik ze strzałką na pilocie. Da się zrobić tak żeby przycisk na pilocie puścić, a montaż dalej śledził obiekt z zadaną prędkością - aż do momentu kiedy przycisnę "STOP" na pilocie?

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż po ustawieniu na polarną, i znalezieniu obiektu (nie ważne czy za pomocą GOTO, czy ręcznie strzałkami). będzie podążał za obiektem w osi rekrastencji, ale trzeba mu ustawić odpowiednią szybkość trackingu(nie numerkami tylko, jak pisałam wcześniej). Nie trzeba cały czas cisnąć strzałki. Śledzenie obiektu to podstawowa funckja każdego napędu, więc Twój pewnie też tak ma. Ustawiając prędkość od 1 do powiedzmy 9- to jest opcja do ustawiania prędkości przestawiania strzałkami(najniższe prędkości używamy np. do centrowania obiektu) i nie da się tego zablokować. 

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny montaż, ale zasada jest chyba taka że montaże zaczynają prowadzić jak zrobisz "alignację", możesz ją zrobić na szybko wybierając opcje "quick align" albo "last align" i od wtedy powinien cały czas prowadzić z prędkością "sidereal".

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale po jakiego grzyba robić alignację po to żeby pociągnąć się za Księżycem albo Wenus, do namierzenia których żadne GOTO nie jest potrzebne? Mam obawy że masz rację i że bez tego się nie da - ale byłby to już skrajny przejaw głupoty konstruktorów tego montażu.

 

Czego jednak oczekiwać po kimś kto np. tak zaprojektował obudowy napędów, że miażdżą się one na wzajem w pewnej pozycji, albo nie przewidział ręcznych mikroruchów... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz:

montaż paralaktyczny USTAWIONY (choćby lunetką) na Polarną, to właczony zawsze będzie szedł z szybkością domyślną, gwiazdową i obiekt będzie w polu widzenia.

Jak użyjesz GO TO po wpisaniu daty, czasu itd ( bo ten wspomniany nie ma chyba GPS który zaciąga te dane) i scentrujesz nie gwiazdę ale na Księżyc lub Słońce, potwierdzisz to ENTERem to montaż przestawi się na ich (Księżyca lub Słońca ) szybkość i nie będziesz musiał poprawiać nic klawiszami SLEW (np. avikujesz Księżyc z barlowem 3x - lepiej nie dodtykać żadnych klawiszy, bo tuba zadrga i po aviku).

montaż azymutalny (bez klina) musisz znaleźć min. 2 jasne gwiazdy, w miarę odległe do alignowania. Też będzie szedł za gwiazdą, ale pole widzenia lekko się obraca i zdjęć się nie nałoży za łatwo (stąd były derotatory MEADE). Jak gwiazdy w twoim w pilocie (mój tak ma) są ustawione alfabetycznie - warto znać choćby położenie tych na A :D

 

Klawisze SLEW są do ręcznego poprawiania, naprowadzania na coś obok, czego nie ma w bazie, ale nie do prowadzenia obiektu, no chyba że masz podczepiony równolegle aparat i ciągniesz "ręcznie, ale pilotem" teleskopem za kometą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, ale jak zrobić żeby on "szedł"? Włączam, "system initialised" - i... mogę albo zacząć align albo mam do dyspozycji przyciski do ruszania montażem... Przycisnę - kręci się. Puszczę - n9ie kręci... A czasem nie tylko nie ma sensu, ale wręcz nie ma możliwości ustawiać GOTO bo np. jest jeszcze jasno, chcę poavikować Wenus albo Księżyc na niebieskim niebie i żadnych gwiazd na które można orientować GOTO nie widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dusisz MODE nie wychodzi wyżej do ogólnego menu z chęci robienia alignacji? Mam dwa różne GOTO z Meade (podobne do Bresera) i tam to tak działa.

 

Uwaga: Zrobienie alignacji "lipnej" nie zawsze jest ok, bo czasem chciałem coś obejrzeć, a mój pilot wyświetlał: "below horizon"

 

Ściągnąłem i przeczytałem instrukcję Bressera. Na str 16 pisze, że MODE 2x i wyrzuci wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć żeby system oczekiwał akurat na alignację - po podaniu daty i miejsca system startuje i wyświetla główny ekran na którym są podstawowe dane. Naciskanie MODE pozwala właśnie wyjść na ten główny ekran - tyle że z tego poziomu nie umiem zrobić nic innego poza ustawieniem odpowiedniej szybkości i obracaniem montażem przy użyciu przycisków strzałkowych, lub przejściem do podstawowych menu takich jak alignacja, nawigacja, narzędzia i setup . Od razu wyjaśniam że w nawigacji można sobie ustawić śledzenie obiektów użytkownika, ale trzeba się bawić we wpisywanie nazwy, współrzędnych, przypisywanie ich do klawiszy funkcyjnych itd. Zaś w setupie instrukcja wspomina o opcji 'tracking mode' jednak niedostępnej w tej wersji oprogramowania...

 

W lewym dolnym rogu tego głównego ekranu, pod szybkością śledzenia wyświetla się także 'status' śledzenia i przy ręcznym obracaniu może przybierać wartość 'slew' (obrót) lub 'stop'. Jednak parę razy udało mi się uzyskać w tym miejscu status 'track' mimo że nie używałem śledzenia GOTO - chociaż nie umiem powiedzieć jaką kombinacją to uzyskałem. Ale być może to jest właśnie to czego szukam - tyle że instrukcja milczy na ten temat... Wydaje mi się też, ze darzyło mi się zatrzymywać przyciskiem STOP obracający się montaż który nie korzystał z GOTO - ale pewności już nie mam...

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wracam do tematu gdyby ktoś trafił tu z podobnym problemem, podsumowując moje dotychczasowe próby.

 

Otóż jedynym wypraktykowanym przeze mnie sposobem wprawienia montażu w tryb "Trac" jest rozpoczęcie namierzania dowolnego obiektu z użyciem GOTO. Nie trzeba specjalnie ustawiać teleskopu, nie jest potrzebny żaden alignment. Po prostu wybieramy z menu pierwszy lepszy obiekt do śledzenia, uruchamiamy namierzanie (montaż zacznie się szybko obracać!) i od razu wyłączamy przy użyciu klawisza STOP (nie zostawiamy w żadnym wypadku włączonego bo obracający się bez kontroli montaż może pomiażdżyć obudowy napędów, zaryć teleskopem o statyw itp.!!!).

 

Po ponownym naciśnięciu przycisku STOP montaż będzie już powolutku pracował w trybie śledzenia, w którym możemy dodatkowo manewrować nim ustawiając obiekt ręcznie przy pomocy przycisków ze strzałkami, z wybraną z klawiatury prędkością przesuwu - w tle będzie cały czas pracował tryb "Trac", który można chwilowo zatrzymywać i przywracać przyciskiem STOP.

 

Co więcej - wygląda na to że wystarczy raz przeprowadzić taką operację, aby po kolejnym włączeniu systemu przycistk STOP pozwalał na przełączanie się w tryb 'Trac'.

 

Jego Eminencjo Producencie - wstyd że nie ma o tym słowa w instrukcji! Wcześniej próbowałem wielokrotnie wyciskać z przycisku STOP ile tylko mogłem - bez skutku. Być może robiłem coś nie tak, być może funkcjonalność ta stała się dostępna dopiero po przeprowadzeniu namierzania z użyciem GOTO - nie mam pojęcia. Pytanie dlaczego trzeba się nad tym zastanawiać i przeprowadzać dziwaczne eksperymenty, zamiast znaleźć informację w instrukcji...? A może producent nie zamierzał w ogóle udostępnić takiej opcji i jej pojawienie się jest jakimś błędem systemu? Skoro nie ma o niej mowy w instrukcji... jest to całkiem prawdopodobne.

 

23esw34.jpg

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.