Skocz do zawartości

Roszenie szybki kamery


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy miał ktoś kiedyś problem z roszeniem się tej przedniej szybki na kamerze chłodzonej? Pytam bo widziałam, że ZWO proponuje grzałki, żeby temu zapobiec, jednak nie słyszałam, żeby ktoś miał z tym problem.

 

Pozdrawiam

 

 

Anti-dew-step2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Producent pisze jeszcze o odpowiednim zasilaniu grzałki. W zestawie dodają kabel którym można zasilić jednocześnie wentylator i grzałkę. Nie wiem przez co to by musiało być zasilane, żeby utrzymało się to 0.35A. Czy to wtedy starczy też na wentylator?

 

And we recommends 12V at 0.35A  DC adapter where the heating power on the strip is ~4.2 watts. You can use one and same power cord to power both the fan and heater simultanously, but make sure not to exceed recommended amount of Ampere.

 

Link do produktu: 

https://astronomy-imaging-camera.com/product/anti-dew-heater

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie miałem takiego problemu, ani w Atiku 383, ani ASI1600. Generalnie wydaje mi się, że ten problem występuje raczej u niewielkiej ilości ludzi (trudni powiedzieć, z czego wynika). Oczywiście mówimy o roszeniu tej przedniej szybki, a nie matrycy, bo matryca potrafi mi zarosić, gdy zbyt długo nie wyprażałem osuszacza (w Atiku, bo ASI nadal się trzyma na fabrycznym osuszeniu).

Myślę, że nie ma się co martwić na zapas i najpierw sprawdź i ewentualnie baw się w grzałkę :)

1 godzinę temu, Agatek napisał:

Nie wiem przez co to by musiało być zasilane, żeby utrzymało się to 0.35A. Czy to wtedy starczy też na wentylator?

Po prostu potrzebujesz zasilacza o wydajności 0,35A + tyle co bierze kamera (chyba 2A), czyli jakieś 2,5A sumarycznie. Z amperami jest tak, że zasilacz musi mieć przynajmniej tyle, ile potrzebują urządzenia, ale jak ma więcej to nic nie zmienia :) Czyli zasilacz 5A też byłby ok, gdybyś akurat taki miała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Jeszcze nie skompletowała całego zestawu, a już myśli co kupić następne. Będzie z Ciebie Agatko dobry astrofotograf :D

A tak poważnie to wypraż najpierw dysykant i obróć ramkę kamery. Może wilgoć wewnątrz komory matrycy jest przyczyną?

Tak jak powiedział Mateusz, nie chodzi o szronienie matrycy, tylko o roszenie przedniej szybki. A pytam czysto teoretycznie. Zastanawiałam się po prostu czy może przy okazji nie zamówić tej grzałki, ale nie wiedziałam czy jest sens. 

 

Wydawałoby się że problem mógłby występować częście w Newtonach, niż w refraktorach. Ale w sumie żadne połączenie nie jest hermetyczne, więc chyba nie powinno być różnicy. Jeszcze w newtonie, chyba najpierw jest korektor, więc to chyba on prędzej się zarosi. hmm...

 

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Po prostu potrzebujesz zasilacza o wydajności 0,35A + tyle co bierze kamera (chyba 2A), czyli jakieś 2,5A sumarycznie. Z amperami jest tak, że zasilacz musi mieć przynajmniej tyle, ile potrzebują urządzenia, ale jak ma więcej to nic nie zmienia :) Czyli zasilacz 5A też byłby ok, gdybyś akurat taki miała.

Acha czyli jak podłącze pod gniazdo 3A, to nie będę pierwszą osobą która postawi teleskop w płomieniach? :P Niby nie ma znaczenia, ale producent pisze, żeby nie przekraczać rekomendowanej ilości amperów. Czy to może być tak, że jak jest więcej, to grzałka będzie bardziej grzała?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla full frame STL 11000 to jest i był duży problem . Każda duża matryca nisko schładzana jest potencjalnym pacjentem przy dużej wilgotności powietrza.

Warto poczytać poniżej

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Agatek napisał:

Niby nie ma znaczenia, ale producent pisze, żeby nie przekraczać rekomendowanej ilości amperów. Czy to może być tak, że jak jest więcej, to grzałka będzie bardziej grzała?

Nie o to chodzi. Przy określonym napięciu 12V, grzałka pobierze zawsze tyle amperow, ile potrzebuje (ile wynika z jej rezystancji). Ani mniej, ani więcej. Natężenie prądu podawane na zasilaczu to "zapas" amperow, jaki zasilacz potrafi dać, jeśli urządzenie będzie tyle "chciało", ale jak będzie chciało mniej, to pobierze mniej. Problem jest jedynie gdy urządzenie chce więcej niż potrafi dać zasilacz - wtedy zadziała jakieś zabezpieczenie zasilacza i albo się wyłączy, albo ograniczy prąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wessel napisał:

Dla full frame STL 11000 to jest i był duży problem . Każda duża matryca nisko schładzana jest potencjalnym pacjentem przy dużej wilgotności powietrza.

Warto poczytać poniżej

Hej, Dzięki za temat. Tylko tutaj chodzi o roszenie się tej przedniej szybki zabezpieczającej, a nie szronienie tej co jest przed matrycą.

 

 

27 minut temu, MateuszW napisał:

Nie o to chodzi. Przy określonym napięciu 12V, grzałka pobierze zawsze tyle amperow, ile potrzebuje (ile wynika z jej rezystancji). Ani mniej, ani więcej. Natężenie prądu podawane na zasilaczu to "zapas" amperow, jaki zasilacz potrafi dać, jeśli urządzenie będzie tyle "chciało", ale jak będzie chciało mniej, to pobierze mniej. Problem jest jedynie gdy urządzenie chce więcej niż potrafi dać zasilacz - wtedy zadziała jakieś zabezpieczenie zasilacza i albo się wyłączy, albo ograniczy prąd. 

Więc sprawa jest jasna, ale jednak dalej nie rozumiem po co producent pisze: make sure not to exceed recommended amount of Ampere.:hmmm:

 

@Iluvatar Dzięki za rysunek, taki na moim poziomie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Agatek napisał:

Więc sprawa jest jasna, ale jednak dalej nie rozumiem po co producent pisze: make sure not to exceed recommended amount of Ampere.:hmmm:

Raczej chodzi o nieprzekraczanie maksymalnego prądu zasilacza, ale to zdanie nie jest jasne :) Niemniej prawa Ohma nawet ZWO zmienić nie może :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są dwie szybki? Chyba tylko jedna, zamykająca komorę

POdlinkowany temat dotyczy właśnie szybki komory matrycy, tej samej co u ciebie rosi. Na roszenie  matrycy nie stosuje grzałek tylko osusza kpmorę matrycy dessicantem

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roszenie szybki komory to nic nadzwyczajnego i zależy od stopnia chłodzenia matrycy oraz wielkości szyby plus warunków zewnętrznych. Ja w G3-16200 mam nawet możliwość sterowania mocą grzania. Tu przykład jak to wygląda w ST-8300: 

 

https://astropolis.pl/uploads/post-2243-0-18799400-1382615389.jpg

 

Ja bym inwestował dopiero po wystąpieniu problemu ;)

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Agatek napisał:

Więc sprawa jest jasna, ale jednak dalej nie rozumiem po co producent pisze: make sure not to exceed recommended amount of Ampere.:hmmm:

 

@Iluvatar Dzięki za rysunek, taki na moim poziomie :) 

Jakoś tak mi się przypomniał rysunek i go wrzuciłem.

A co do tego zdania, to jak już wcześniej napisał Mateusz, jak podłączysz grzałkę i kamerę do jednego zasilacza, to łączny pobór prądu przez oba urządzenia nie może być większy, niż prąd, jaki jest podany na zasilaczu. Przykładowo zasilacz MOŻE dać 5A, natomiast da tyle, ile podłączone urządzenia potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.