Skocz do zawartości

mini pc pod astro


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, komprez napisał:

Tayson ... te sticki to porażka ...

Mam kompletnie odmienne zdanie. Używam klona tego komputerka (https://kiano.pl/produkty/kiano-slimstick-2-0/) w dwóch setupach (jeden z ASI1600 USB3.0) i działa świetnie. Prędkość jest w sam raz wystarczająca do takich zastosowań. Do awikowania owszem to słabe, ale wszystko inne, co nie wymaga kilkudziesięciu fps, jak najbardziej jest ok.

Widzę że na aliexpres chodzi po jakieś 350 zł. To dobra cena, swojego Kiano kupowałem ze 3 lata temu za tyle w sklepie, jak był dostępne (już nie są).

 

Jedyny szczegół o którym trzeba wiedzieć to, że trzeba wsadzić do niego tzw "dummy hdmi", taką pastylkę symulującą monitor, bo bez tego laguje na temviewer (renderuje grafikę w jakimś oszczędnym trybie). Do dostania za gorsze na alli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Paniki napisał:

Wyżej może Taysonowi o to chodzi, ale on ma w planach komputer dużo droższy i o lepszej specyfikacji, raczej na Atomy i Celerony nie patrzy.

 

Ja natomiast planuje kupić coś za 100-200zł, ogarnąć baterię i po prostu używać do tego. Oglądanie zdjęć, rawów to już olać, byle poza uruchomieniem Windowsa XP, 2k czy innego pozwoliło włączyć też coś typu scharpcap, PHD, APT itp, żeby ustawiło montaż, guidowało i sterowało aparatem. Nic więcej nie trzeba.

 

A może jakieś tablet na Windowsie 7, 8, 10? Na tego typu urządzeniach i systemie działają te nasze, zwykłe programy z większych PC?

To kup malinkę - małe , niedużo prądu bierze i działa super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Co myślicie o tym?

Testowałem trochę sprzętu na tablecie z Win 8.1 co miał poprzednią generację tych Atomów. Działać działało. Ten dongiel trzeba podłączyć do monitora... więc może tablet z windowsem? Nie licząc nowych od Chińczyków na Allegro jest sporo refurbishów czy wyprzedaży Medion Akoya z tymi Atomami lub podobnie.

 

Godzinę temu, Paniki napisał:

A może jakieś tablet na Windowsie 7, 8, 10? Na tego typu urządzeniach i systemie działają te nasze, zwykłe programy z większych PC?

Tak, da się. Są też wyprzedaże "Niemiec płakał jak przeceniał":

https://allegro.pl/kategoria/laptopy-491?string=medion akoya&order=d&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0513&offerTypeBuyNow=1&stan=nowe&stan=powystawowe&stan=odnowione przez sprzedawcę&price_to=700

Plus inne marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MateuszW napisał:

Do awikowania owszem to słabe, ale wszystko inne, co nie wymaga kilkudziesięciu fps, jak najbardziej jest ok.

Mateusz .. wiem że "od biedy" to wystarczy ale testowałem te Kiano jak i Intel Stick-i (wersja z mocniejszym CPU za 1000zł i słabszym za 500zł) oraz jakiś Modecom i powiem szczerze ... jako awaryjny PC spoko ... ale nie chciałbym aby sesja poszła się jeb...ć bo te komputerki to są padliny jakby na to nie patrzeć ... testowałem również Android TV Stick i on po wgraniu Ubuntu dość nawet działał ale nie tędy droga moim zdaniem ...  to po prostu ma to być stabilne :) Odpalając na tym samego SkyCharta +PHD + BackyardEOS-a ... zaczęło się to dusić ...

Sam Sharpcap ok ... ale przy moich wymaganiach to zdechło (2GB ramu ? ... 1,5 idzie na starcie po uruchomieniu windowsa na tym ..)

 

Wypadło na NUC-a ... i jestem mega zadowolony .. z dyskiem M2 Samsung EVO 970 PRO działa jak marzenie i na tym na prawde można zrobić wszystko co się chce włącznie z obróbką foto.

Robisz sesje - bierzesz w rekę i następnego dnia można się bawić - a nie zgrywanie ... kopiowanie itd.  Masz kompletny PC pod zbieranie astro i astro obróbkę w 1 urządzeniu :)

 

Co do Sticków słuszna racja - trzeba dummy HDMI bo inaczej nie wykrywa monitora i nie można na tym zdalnie pracować .... też testowałem i się nie miło zdziwiłem że bez tego to po prostu nie działa jak należy ....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, w sumie mam przenośne DVD z wejściem video, więc może jakiś mini komputerek byłby w sam raz z takim wyjściem?

Ideałem byłby jednak telefon z androidem, ale to raczej dużo mniej popularne rozwiązanie i takiego softu chyba na to nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko przypomnę meritum mojego tematu. 

5 godzin temu, Tayson napisał:

Co myślicie o tym?

Jedynie pod allsky uzywane tylko w czasie nocnych sesji.

 

W5 pro obliczyć Intel X5 Z8350

Tylko asi120 z np SharpCap i podgląd pulpitu na innym pc. 

 

Mam wizę aby Asi dać na odrosniku, a sticka przyczepić koło astrolinka i z niego go zasilić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Mam wizę aby Asi dać na odrosniku, a sticka przyczepić koło astrolinka i z niego go zasilić. 

Jeszcze kabel HDMI do ekranu, który też wymagałby zasilania. Tablet chyba prościej. Albo desktop-tablety Pipo  ;)https://www.aliexpress.com/item/4001035554180.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, komprez napisał:

Mateusz .. wiem że "od biedy"

W moim przypadku nie od biedy tylko dobrze i stabilnie. Używam Maxim + FocusMax i czasami Allsky plateslover, ogólnie do 7 urządzeń USB i śmiga. Guiding, ostrzenie itp bez problemów.

Owszem, w SharpCapie, gdzie jedynie ustawiam biegun, potrafi się na pełnej rozdzielczości wysypać przy ASI1600, ale użycie biningu załatwia sprawę. To taka skrajnie wymagająca czynność którą wykonuję.

Na pewno to zależy od używanego softu. Na potrzeby Taysona jak najbardziej styknie.

5 godzin temu, komprez napisał:

Wypadło na NUC-a ... i jestem mega zadowolony .. z dyskiem M2 Samsung EVO 970 PRO działa jak marzenie i na tym na prawde można zrobić wszystko co się chce włącznie z obróbką foto.

Robisz sesje - bierzesz w rekę i następnego dnia można się bawić - a nie zgrywanie ... kopiowanie itd.  Masz kompletny PC pod zbieranie astro i astro obróbkę w 1 urządzeniu :)

Podstawową zaletą ministicka jest to, że możesz go przypiąć do tuby i jest 3x mniejszy od huba USB. Z tuby zwisa jedynie kabel zasilający. Zero podpinania kabli, wszystko gotowe do pracy. A zgrywanie? Jest wpięta karta micro SD, po skończonej sesji wyjmuję kartę, wpinam do stacjonarki i obrabiam.

 

4 godziny temu, riklaunim napisał:

Jeszcze kabel HDMI do ekranu, który też wymagałby zasilania. Tablet chyba prościej.

Ale Tomek chce mieć podgląd zdalnie, z sieci z innego kompa ze swoim ekranem.

4 godziny temu, Tayson napisał:

Tylko asi120 z np SharpCap i podgląd pulpitu na innym pc. 

 

Mam wizę aby Asi dać na odrosniku, a sticka przyczepić koło astrolinka i z niego go zasilić. 

Wracając do tematu. A może spróbuj podobnie jak ja do allsky, czyli RaspberryPi Zero (niecałe 100 zł) i soft https://github.com/thomasjacquin/allsky ? Jeśli wszystko czego potrzebujesz to klatka co kilkanaście sekund, to ten soft powinien być ekstra wygodny. Dostęp przez stronę http, więc nawet nie trzeba się przejmować teamviewerami itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może tylko w uzupełnieniu do swojej wcześniejszej wypowiedzi się "pochwalę" :icon_confused: : stick W5 PRO Mini kilkanaście dni temu dokonał żywota, nie chce się w ogóle zbootować.

Nie wiem, może świeże mroźne powietrze mu na dłuższą metę nie posłużyło, może przewalanie sporej ilości danych przez EMMC... Może to też zbieg okoliczności, że w tym samym czasie dysk w niemal nieużywanym Chuwi Hi10 AIR zrobił się read-only i w zasadzie tablet na śmietnik, kość nietania, lutowanie bga, raczej poza moim zasięgiem zdolności...

Chyba się wyleczyłem z czegokolwiek na EMMC, prędkościami to nie grzeszy a jak padnie cały sprzęt właściwie do śmieci.

 

Aktualnie rozważam czy HP T620 nie dałoby się wykorzystać, cenowo przystępne, bebechy wydają się żwawsze, dysk/pamięć wymienne... Ktoś może ma doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, komprez napisał:

Co do Sticków słuszna racja - trzeba dummy HDMI bo inaczej nie wykrywa monitora i nie można na tym zdalnie pracować .... też testowałem i się nie miło zdziwiłem że bez tego to po prostu nie działa jak należy ....

To chyba nie wszędzie działa - naczytałem się o tych problemach, kupiłem dummy-hdmi bo a nóż coś da się lepiej... i nic, przy RDP i W5 Pro Mini 4/64 z Win10 absolutnie żadnej różnicy nie zauważałem. Jedyne problemy w pracy zdalnej, jeśli już, powodował zbyt słaby sygnał wifi, w takich sytuacjach rzeczywiście mocno potrafił spaść komfort pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kristofus napisał:

To chyba nie wszędzie działa - naczytałem się o tych problemach, kupiłem dummy-hdmi bo a nóż coś da się lepiej... i nic, przy RDP i W5 Pro Mini 4/64 z Win10 absolutnie żadnej różnicy nie zauważałem. Jedyne problemy w pracy zdalnej, jeśli już, powodował zbyt słaby sygnał wifi, w takich sytuacjach rzeczywiście mocno potrafił spaść komfort pracy.

Być może ta wersja się ciut różni, albo to jakieś różnice softowe, bo ja w Kiano (ten sam procek) odczułem wyraźną różnicę - bez dummy obraz lagował, były opóźnienia rzędu 1-3s, a po podpięciu wszystko płynnie. Ale jak u Ciebie nie był potrzebny to tym lepiej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Być może ta wersja się ciut różni, albo to jakieś różnice softowe, bo ja w Kiano (ten sam procek) odczułem wyraźną różnicę - bez dummy obraz lagował, były opóźnienia rzędu 1-3s, a po podpięciu wszystko płynnie. Ale jak u Ciebie nie był potrzebny to tym lepiej :) 

W5 Pro Mini mi podpadł ale do Kiano mam sentyment - w pracy od dobrych kilkunastu miesięcy siedzi w szafie sterowniczej, włączane/wyłączane razem z nią przynajmniej raz dziennie, łącznie to już będą pewnie jakieś miesiące przerywanej pracy... Tyle, że tam praktycznie nie ma wymiany danych, tylko taki bezprzewodowy "pomost" na używany raz na kilka dni soft do przeprogramowywania serwonapędu przez RS485.

W10 Home, VNC z braku RDP, dummy-hdmi nie próbowałem ale też z przeklikaniem prostej apki nie ma jakiś istotnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2020 o 05:05, MateuszW napisał:

A moze spróbuj podobnie jak ja do allsky, czyli RaspberryPi Zero (niecałe 100 zł) i soft https://github.com/thomasjacquin/allsky ? Jeśli wszystko czego potrzebujesz to klatka co kilkanaście sekund, to ten soft powinien być ekstra wygodny. Dostęp przez stronę http, więc nawet nie trzeba się przejmować teamviewerami itp.

Pomozecie w konfiguracji jak gdzieś się zatnę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, raspberry pi 3b+ ma 4 porty USB.WiFi i BT. Może warto?

A ja mam zadanie dla linuxowców ( juz temat był,a le bez pozytywnych rozwiązań); jak sie połączyć  z RPI aby mieć funkcjonalności Teamviewera ( jako minimum- obsługa aplikacji) a nie używać TV, VNC i innych klientów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

Tomek, raspberry pi 3b+ ma 4 porty USB.WiFi i BT. Może warto?

Pod to rozwiązanie wystarczy pi zero (jest wersja z wifi). U mnie ciągnie to właśnie kamerkę allsky na T7.

 

Tylko dokup do tego od razu kabelek USB otg, bo on ma złącze micro USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW powiedz mi czy Pi zero działa jako tako z kamerą ? chodzi mi bardziej o monitoring z dedykowaną kamerką pod niego ... miałem taz w ręce to Zero ale testowałem to jako DNS u siebie w sieci tylko że ... okropnie lagował po wifi ... być może Pihole go przerósł :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, komprez napisał:

@MateuszW powiedz mi czy Pi zero działa jako tako z kamerą ? chodzi mi bardziej o monitoring z dedykowaną kamerką pod niego ... miałem taz w ręce to Zero ale testowałem to jako DNS u siebie w sieci tylko że ... okropnie lagował po wifi ... być może Pihole go przerósł :D 

Do klatek co kilkanaście sekund jest ok. Nie daje rady robić ich np co sekundę, ale nie wiem czy to wina Pi czy tego softu. Nie próbowałem odpalać jakiegoś softu awikującego. Obciążenie procka jest zmienne 50-100%. Interfejs webowy ładuje się szybciutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero startuję w temacie i udało mi się uruchomić Astroberry na Raspberry 4. Mam serwer INDI, Kstars i mogę obsługiwać całość przez przeglądarkę z komputera i iPada.

Link do Astroberry: https://www.astroberry.io/ Podłączony NEQ6, Nikon D500 i ZWO Mini 120.

Docelowo Raspberry będzie tylko serwerem INDI, bo całość mam zamiar obsługiwać z domu z komputera z Win10.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, apolkowski napisał:

Ja dopiero startuję w temacie i udało mi się uruchomić Astroberry na Raspberry 4. Mam serwer INDI, Kstars i mogę obsługiwać całość przez przeglądarkę z komputera i iPada.

Link do Astroberry: https://www.astroberry.io/ Podłączony NEQ6, Nikon D500 i ZWO Mini 120.

Docelowo Raspberry będzie tylko serwerem INDI, bo całość mam zamiar obsługiwać z domu z komputera z Win10.

Korzystałeś z jakiegoś sprawdzonego tutoriala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, komprez napisał:

Korzystałeś z jakiegoś sprawdzonego tutoriala ?

Tu na forum jest wątek "Astroberry server" w dziale DIY

Większość jest o RPI 3 ale jest to jakiś punkt wyjścia. Zawsze  możesz poprosić o pomoc twórcę @RadekK

 

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad Rpi ... ale jednak win i zdalny jakoś bardziej do mnie przemawia ?? nie wiem ... do przemyślenia :)  W kazdym razie jakby ktoś chciał to poleacm Anydesk-a ... rewela - bez reklam dupereli i obsługa wielu monitorów (ja mam 3 w astrobudce) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/15/2020 at 4:04 PM, wessel said:

A ja mam zadanie dla linuxowców ( juz temat był,a le bez pozytywnych rozwiązań); jak sie połączyć  z RPI aby mieć funkcjonalności Teamviewera ( jako minimum- obsługa aplikacji) a nie używać TV, VNC i innych klientów.

Rozwiniesz temat? O jakie funkcjonalności chodzi? Opisz jakiś przypadek użycia.

W Astroberry zastosowałem możliwość pracy z pulpitem zdalnym przez przegląrkę więc użytkownikowi nie jest potrzebny żaden gruby klient TV, VNC ani nic podobnego. Nadal może używać, ale równie dobrze może pracować z dowolnego urządzenia z cienkim klientem / przeglądarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.