Skocz do zawartości

mini pc pod astro


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, RadekK napisał:

Rozwiniesz temat? O jakie funkcjonalności chodzi? Opisz jakiś przypadek użycia.

W Astroberry zastosowałem możliwość pracy z pulpitem zdalnym przez przegląrkę więc użytkownikowi nie jest potrzebny żaden gruby klient TV, VNC ani nic podobnego. Nadal może używać, ale równie dobrze może pracować z dowolnego urządzenia z cienkim klientem / przeglądarką.

Dodam że z Rpi możesz połączyć się z dowolnego miejsca na świecie. Po drobnych zmianach w ruterze. Z powodzeniem korzystam od lat z takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie doboru setupu. W sumie mam dwie opcje. W pierwszej Rpi jest kompletnym rozwiązaniem i wszystkie programy chodzą na nim, a zarządzanie/obsługa programów w Astroberry jest fajnie rozwiązane przez przeglądarkę. W drugiej Rpi z Astroberry jest tylko serwerem INDI, a wszystkie programy działają na zdalnym Win10, macu itp. Zadziała cokolwiek jest ze standardem INDI zgodne. Jestem dopiero na etapie testów takiego setupu i "odkryłem", że żeby można było używać równolegle obu opcji, trzeba skonfigurować Kstars na Rpi jako korzystający z serwera locallhost zamiast wybierać opcję, w której sprzęt jest podłączony bezpośrednio.

I w jednym i w drugim przypadku nie jest potrzebny VNC ani Teamviewer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
43 minuty temu, wessel napisał:

To nie chodzi o instalację TV na RPI bo to działa jak burza. Chodzi o to, żeby miec takie funkcjonalności BEZ dodatkowego oprogramowania.

Jeżeli na rpi stoi raspbian to powinien mieć wbudowany serwer vnc, trzeba tylko ogarnąć sobie klienta - albo standalone albo plugin do przeglądarki. 

Nie bardzo rozumiem co rozumiesz przez "bez dodatkowego oprogramowania", windows też używa programu remote desktop, sam z siebie nie potrafi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel

Metody programowe to jak już wcześniej napisano - vnc albo rdp. Konfigurując sobie autostart programu wystawiającego vnc w środowisku graficznym, albo uruchamiając przez SSH x11vnc np. taką komendą:

x11vnc -wait 50 -noxdamage -passwd pass -display :0 -forever -notruecolor

Alternatywą jest transport X-ów po SSH (które powoduje odpalenie programu na zdalnym komputerze, ale GUI i sterowanie jest z lokalnej stacji roboczej). Jeśli oprogramowanie wystawia API po jakimś protokole, to serwer na zdalnym, klient na lokalnym, i komunikacja na host:port, ewentualnie tunelując ten ruch przez SSH można nawet po sockecie.

 

Metody nieprogramowe, elektryczne, to podłączenie osobnego urządzenia pod HDMI, które będzie transportować sygnał wizyjny np. po ethernecie (HDMI over ethernet), do tego trzeba ogarnąć jakoś sygnał z myszy i klawiatury, czyli "USB over IP" wbudowane w kernel linuksa może zadziała. To dość kapryśne narzędzie. Ewentualnie ciągnąc kabel, ale też chyba nie o to tu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Odgrzeję temat🙂.

@Tayson na co się zdecydowałeś?

 

Ja stoję przed podobnym dylematem, szukam platformy mini pc do potpiecya kamerki i plate solve. Podgląd zdalny na komórce. Ma wskazać, gdzie "patrzy" teleskop i podpowiedzieć, w którą stronę kierować się do wybranego celu. Idealne byłoby,gdyby wstawiało pozycję z plate solve do SkySafari lub Stellarium.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Myślałem o Intelu W5 PRO lub np takim wynalazku. Ten z Amazon wydaje się że, będzie miał dość zasobów.

 

A jakiego oprogramowania użyć, by np Skysafari "dogadało się" i odczytało pozycję z plate solve zrobionym na tym " maleństwie"?

 

Myślałem też o Astroberry. Jedna płytka leży mi pudełku. Jestem zielony z tego obszaru, ale znalazłem sporo pochlebnych opinii.

 

Ze swojej strony walczę od kilku dni AA Mini I próbuje połączyć she do niej z poziomu Skysafari. Póki co bez powodzenia. Blokuje mnie, to że montaż nie ma GoTo. W AA wybrałem opcję brak montażu.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego:

https://www.amazon.com/MeLE-Quieter3C-Computer-Function-Industrial/dp/B0B74KLMWQ?th=1

 

I jestem MEGA zadowolony, nie ma problemów z szybkością działania, można zasilić z mocniejszego powerbanka, malutki, lekki z win11 pro na pokładzie.

W tej cenie ciężko chyba o coś lepszego. Ja skorzystałem z jakichś kuponów i wyszło mi ok 1k pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Gość na chwilę said:

Mam to samo, działa bez zarzutów 2 lata, trzymam cały czas w budce i nic mu to nie przeszkadza. Korzystam z NINA, chodzi bez problemowo, nie ma problemów z wydajnością a ja mam słabszy procek J4125.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że te nasze astroprogramy do akwizycji i inne potrzebne do sesji nie są jakieś szczególnie wymagające. Mówiąc szczerze nawet nie wiem jakie tam procki siedzą w tych moich komputerach ważniejsze było żeby miały Win Pro - jest jednak bardziej stabilne. Wielkość pamięci też bez znaczenia bo zawsze można flasha podpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomekL napisał(a):

Mam to samo, działa bez zarzutów 2 lata, trzymam cały czas w budce i nic mu to nie przeszkadza. Korzystam z NINA, chodzi bez problemowo, nie ma problemów z wydajnością a ja mam słabszy procek J4125.

gdzie go można kupić w PL ? to jest jakiś noname/składak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat się odświeża co jakiś czas, u mnie od 2 lat chyba służy: GK3V

Jeszcze starszy model na J4125, 8GB/128GB SSD, komfort pracy bez zastrzeżeń. Ninka śmiga, RDP na W11, CdC, ASTAP szybki, 1-2s? Wpięty pod wifi 5GHz, plugin remote copy (Robocopy) ładuje urobek na NAS-a po starcie sesji praktycznie na bieżąco.

Super wygodne.

Do szybkiego podglądu z telefonu "live" jest plugin web session - widać podstawowe metryki, jest podgląd klatek.

Z Astroberry wyleczyłem się dawno temu i nie tęsknię.

Albo Minipc, Windows+Nina lub podobne etc. albo Asiair ze swoją prostotą ale i ograniczeniami (ZWO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten GK3 jest fajny też się nad nim zastanawiałem ale jest większy od tego co mam ( tego  z mojego linku) i ma mniej wejść USB. Ten mój ma dodatkowo wejście RS 232, co jest o tyle wygodne,  że niektóre montaże i fokusery nadal korzystają z tego standardu. Obchodzisz się wtedy bez kłopotliwego "kabla do EQModa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, do budowane rozwiązania planuję podłączenie tylko jednej kamerki. Ma realizować tylko plate solve i wskazać pozycję plus naprowadzić na szukany obiekt. Chciałbym przy okazji, by ten komputerek był jak najmniejszy.

To co obecnie "wymajstrowałem" wygląda tak. Waga ok 618g._IMG_000000_000000.thumb.jpg.173b8998545a92a91e619a9d978a1272.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.