Skocz do zawartości

Karol W.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Mgławica Rozeta - czwarta odsłona Projektu Gemini. 
Nadszedł czas na kolejny obowiązkowy obiekt zimowego nieba. Materiał zbierany w czasie okna pogodowego 21 lutego.
Canon mod - ok 2,5 h ISO 3200, (120s)
ASI 1600mmc - 1 h Ha, 1,5 h OIII bin2 (180s)

 

 

RosetteNBRGB.jpg

Rosette_zest.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale ja bym fotografował BAJ'em a najlepiej Rolandem!"
O, ja też..... Ale póki remont siedziby się nie skończy, tylko BAJ pracuje na swoim zasilaniu z panelu solarnego co starcza na kilka godzin pracy. Więc "Gemini" załatwia problem zrobienia "gotowej" fotki w tak krótkim czasie.  No i trochę mnie kręcą takie szersze kadry i większe obiekty. Dlatego na razie z Przemkiem bawimy się w ten projekt ale pewnie w kwietniu lub w maju (oby...) powrócę do większej skali i galaktyk...
To z BAJa i ASI:

 

 

M101_test.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karol W. napisał:

pewnie w kwietniu lub w maju (oby...) powrócę do większej skali i galaktyk...

Zdaje się, że macie u siebie najlepsze możliwości sprzętowe w Polsce, żeby to robić...(pomijając 70cm RCki - ale one mają być wykorzystywane do obserwacji śmieci w pobliżu Ziemi - czyste barbarzyństwo! :) )

Powodzenia z remontem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ryszardo napisał:

Zdaje się, że macie u siebie najlepsze możliwości sprzętowe w Polsce, żeby to robić...(pomijając 70cm RCki - ale one mają być wykorzystywane do obserwacji śmieci w pobliżu Ziemi - czyste barbarzyństwo! :) )

Powodzenia z remontem....

Nie rozmiar się liczy :D proszę nie dyskryminować kolegów z mniejszym osprzętem :D  :movingtongue: 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo:  Tak różowo nie jest...  Trzeba jeszcze dużo pracy i jeszcze więcej pieniędzy aby móc ten potencjał spożytkować. "A robić nie ma komu..." ;)

 

Hamal: Pewna moja koleżanka powiedziała kiedyś, że "gdy jest ogromny... to rozmiar nie ma znaczenia,.. " A tak na poważnie, to rzadko są warunki na dużą aperturę a na małą i średnią zawsze gdy tylko nie ma chmurew na niebie i Łysy jakoś za mocno nie przeszkadza.

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 16:40, Karol W. napisał:

EDek nr 1 - kamera ASI 1600mmc + R/F 0,79x  (Karol W.)

EDek nr 2 - Canon EOS 1100 mod  (Pszemek123) aka PrzeMaz

Całkiem "baśniowo". :)

Aach te spajki na ED-kach... Jak kupię ED-ka, też sobie takie sprawię. Bez nich nie dałbym rady. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

"Montaż widłowy (home made) nieguidowany. "

Może to przegapiłem lub jest to gdzieś ukryte w czeluściach ATM'u, ale czy mógłbyś podzielić się czymś więcej? (Info, foto, process budowy ?)

 

Pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez Matt_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przyszła wiosna i czas na galaktyki. Na pierwszy ogień poszedł Triplet Lwa. NGC 3628, M65 i M66. Obiekt nieco testowy, chcieliśmy sprawdzić jak wyjdą galaktyki z mgławicowego setupu.
EDek z kamerą ASI1600 ma zredukowaną ogniskową do 474 mm a drugi z Canonem 1100D natywnie 600 mm. Efekt ... hmmm akceptowalny ;)
Każdym z teleskopów zebraliśmy prawie 4 godz w 120 sekundowych klatkach. Niestety albo za mało lub za krótkie ekspozycje aby pokazać ogon pływowy Hamburgera  w całej okazałości.  Ale coś tam majaczy. Przy okazji kolejny wniosek... Flaty! Trza robić.  Jak się zbiera eLkę każdy syf wyłazi. Ale to następną razą ;)
Dwie wersje.

  

 

Triplet_LRGB_v1.jpg

Triplet_LRGB.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Człowiek siedzi i dostaje w dekiel... Ostatnie kilka tygodni bezchmurnej pogody poszło się czochrać. To największa tragedia w historii nieprofesjonalnej astronomii :(


Skoro nie można do obserwatorium a i sprzętu do miasta też nie da się przywieźć to sięgam do obrazków, których miałem w tym wątku nie pokazywać.
Na pierwszy ogień idzie IC405 - klatki 180 sek UG, zbierane 20 i 27 grudnia 2019 roku czyli jakieś 3-2 tygodnie przed oficjalnym pierwszym światłem Projektu Gremini.
Dlaczego więc zdjęcie ląduje tutaj? Ano dlatego, że podczas tej sesji narodził się TEN pomysł. PrzeMaz powiesił na BAJu swojego Canona ze 135tką i zrobił fotkę w szerokim polu i od razu niemal automagicznie powstała idea aby powiesić drugiego ED. Pozostał do zrobienia tylko hardware.


ED 80 0.79x, ASI 1600 Ha 180sek  - ok 3 h, G i B 180 sek ok 3 h

 

IC405_got_v2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już pełnoprawny materiał Projektu Gemini. Miałem w ogóle nie walczyć z materią ale jak człowiek na głodzie....
Trudny obiekt, trudne warunki i wyszło jak wyszło. Obiekt zaliczony ale ogólnie porażka, może w przyszłym sezonie zaatakujemy raz jeszcze, może większymi średnicami i światłosiłami
Oba EDki po ok 3,5 godz materiału

Zbierane 25 lutego 2020r. 

 

 

 

M78_v4.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto poezja, co za dynamika mgławicy :)

 

5 godzin temu, Karol W. napisał:

Człowiek siedzi i dostaje w dekiel... Ostatnie kilka tygodni bezchmurnej pogody poszło się czochrać. To największa tragedia w historii nieprofesjonalnej astronomii :(

Co fakt to fakt :hiya:też zawiesiłem działalność, starocie wrzucam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uffff.... wyjazd za miasto i do Obserwatorium nie grozi już zesłaniem na ciężkie roboty więc pora reaktywować Projekt Gemini.
Popularny i lubiany Łańcuch Markariana.
Canon 1100D i ASI 1600mmc pozbierały nieco ponad 3 godziny materiału
Kadr nieco nietypowy ale tak miało być aby załapała się M 87
Niestety mocno okrojony ponieważ bo, w czasie łapania pierwszych klatek kamera postanowiła się nieco obrócić.... :(
 

Markarian_LRGB_s.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.