Skocz do zawartości

Karol W.

Rekomendowane odpowiedzi

To długa historia, BAJ, czyli Beata-Anna-Joanna. Tak nazywa się teleskop, który zbudowaliśmy aby przetestować rozwiązania, które póżniej zastosowałem podczas projektowania i budowy ROLANDA. BAJ to newton na widłowym paralaktyku z przekładnią cierną. Oryginalnie miał optykę 400/2000 mm. Kilka lat temu wymieniliśmy na Hubble Optics 406/1820mm i wymieniliśmy elektronikę a żelastwo zostało wyremontowane i nieco zmodyfikowane. BAJ stoi sobie w pawilonie harwardzkim. ROLAND to prawie taki sam teleskop, tyle że 604/2820mm i ma swoją kopułę. 
A fotki... hmmm to taka zabawa nasza aby nie zgłupieć póki obserwatorium w zasadzie nie działa. Od grudnia 2018 roku trwa remont budynku i... na razie końca nie widać :(
Wiem, że fajnie byłoby pod drugiego EDka również jakiś flattener podpiąć ale na razie nie ma szansy na to (finasujemy się sami...)
W najbliższym czasie mam zamiar reaktywować BAJa jako astrograf a nie tylko tragarza dla EDków.

Załączam fotkę, 

*(Beata-Anna-Joanna to imiona żon fundatorów i budowniczych teleskopu)
814587498_pan_widokzdachu.jpg.33bf2ef9e8219491f26be3f41828057b.jpg

Edytowane przez Karol W.
  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2020 o 00:17, ryszardo napisał:

Fajne, ale ja bym fotografował BAJ'em a najlepiej Rolandem! :) .

Chociaż...małe apertury też coś w sobie mają...

No dobra,.. małe już się troszkę znudziło :)
Wspominałem wcześniej o zamiarze reaktywacji BAJa no i prawie już jest. Zostało jeszcze parę rzeczy do zrobienia ale zajawka z reaktywowanego BAJa już jest. Testowo ok 100 min w klatkach po 15 sek,
Teraz to już tylko paciorki o pogodę....


  

Autosave.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2020 o 23:20, Karol W. napisał:

To długa historia, BAJ, czyli Beata-Anna-Joanna.

Na OZMIE w 2018 roku miałem przyjemność podziwiać BAJ'a oraz odbyć ciekawą rozmowę na jego temat z panem Karolem. Sprzęt robi wrażenie. Uzyskane zdjęcie również. 
 

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.