Skocz do zawartości

Wymiana ramki / obudowy filtra


towarzysz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zakupiłem pewnego razu używany filtr Orion UltraBlock 2''. Sam filtr był ok, natomiast trafiłem ramkę z felernej serii sprzed kilku lat z nie do końca standardowym gwintem (gwint nie jest uszkodzony, ma po prostu inny skok). Skutkowało to niechęcią filtra do pełnego wkręcania się do okularu / kątówki. Spotkałem się z opiniami, że te nie do końca standardowe gwinty pasują do okularów Meade, ale ponieważ nie miałem takiego okularu w ręku, nie było okazji zweryfikować tej opinii. W każdym razie filtr wkręcał się na jeden obrót i nie wypadał, jednak wolałem być pewien, że podczas nocnych obserwacji np. nie spadnie mi na ziemię. Postanowiłem więc wymienić oprawkę na taką ze standardowym gwintem.

Tu i ówdzie użytkownicy pisali o wymianie / możliwości wymiany oprawki, jednak nie trafiłem w polskim internecie na szczegółowy opis takiej operacji. Opiszę więc tu swoją przygodę. Opis tyczy się oczywiście zarówno oprawek 2'', jak i 1,25''. Sama operacja jest obarczona ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia filtra, więc każdy robi to na własną odpowiedzialność.

Kupiłem najtańszy nowy filtr z oprawką 2'' (nie chciałem kupować używanego - jak już wymieniać, to na coś dobrego). Filtr ma od strony przeciwnej do gwintu pierścień z dwoma zagłębieniami położonymi naprzeciw siebie. Pierścień jest wkręcany i blokuje szkiełko filtra w oprawce. Z kartonu wyciąłem krążek o średnicy wnętrza filtra, aby chronić szkiełko przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym i włożyłem do wnętrza filtra. Pierścień ostrożnie odkręciłem, używając suwmiarki - konkretnie szczypców suwmiarki do pomiaru średnicy wewnętrznej. W identyczny sposób wykręciłem pierścień z nowego filtra i zamieniłem szkiełka. W ten sposób otrzymałem filtr UB w oprawce filtra polaryzacyjnego :emotion-5:, który wkręca się do końca gwintu.

W razie kłopotów z wykręceniem pierścienia można oprawkę filtra ostrożnie ogrzać suszarką do włosów lub schłodzić w lodówce (metal podlega zjawisku rozszerzalności cieplnej).

703056474_Beztytuu.png.89c144f0145bc160e82b6b023c92ae18.png

PS I jeszcze w kwestii dopełniacza słowa "filtr" mały cytat ze strony https://fil.ug.edu.pl/wydzial/instytuty_i_katedry/instytut_filologii_polskiej/porady_jezykowe/odmiana?page=12:

Cytat

Jaki jest dopełniacz liczby pojedynczej rzeczownika „filtr”: „filtra” czy „filtru”?

W wypadku nieżywotnych rzeczowników rodzaju męskiego, do których należy filtr, nie istnieją jednoznaczne kryteria, które przesądzałyby tym, kiedy dopełniacz liczby pojedynczej ma końcówkę -a, kiedy zaś – końcówkę -u. Końcówka ‑a jest charakterystyczna m.in. dla nazw narzędzi, naczyń, miar, wag, liczb i miesięcy, owoców, grzybów, marek fabrycznych, tańców i gier, z kolei końcówka -u jest typowa dla rzeczowników abstrakcyjnych, zbiorowych i materialnych, wyrazów pochodzenia obcego i skrótowców, ale istnieją liczne wyjątki od tych reguł. Rzeczownik filtr, jak podają słowniki języka polskiego (m.in. Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza), przyjmuje w dopełniaczu liczby pojedynczej dwie formy: filtru albo filtra, np. papieros bez filtru albo papieros bez filtra. Z danych Narodowego Korpusu Języka Polskiego (http://www.nkjp.uni.lodz.pl/) wynika, że forma z końcówką ‑a ma przewagę frekwencyjną nad formą z końcówką ‑u (314 wystąpień formy filtra wobec 193 wystąpień formy filtru).

Sylwia Trzebiatowska
Ewa Rogowska-Cybulska

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.