Skocz do zawartości
  • 0

Dokręcanie śrubek mocujących okular


Gość

Pytanie

Cześć wszystkim. Jak dokręcać śrubki trzymające okular w wyciągu? A może ich nie dokręcać. Jest jeszcze redukcja z 2" na 1.25" też na śrubkach. Liczy się kolejność? Bo skąd mam wiedzieć czy dokręcając nie przekrzywiłem okularu? Proszę o wyrozumiałość jeśli było już wałkowane lub pytanie jest zbyt głupie:) pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Już dawno chciałem zadać to pytanie :)

Różnica moim zdaniem jest, zwłaszcza dokręcając w różny sposób i w innej kolejności/kierunkach kolimator potem okular, to jakby proszenie się o kłopoty, luzy są całkiem spore.

Moja logika podpowiada mi coś takiego i tak postępuję w 2'' Crayfordzie Newtona GSO:

- przejściówkę 2''/1,25'' najpierw dociskam kołnierz do kołnierza, potem z wyczuciem równomiernie staram się dokręcić obie śrubki

- śrubkę dociskającą okular (lub kolimator) 1,25'' ustawiam pomiędzy tymi dwoma powyższymi, i podobnie najpierw dociskam kołnierz okularu, potem śrubkę.

W ten sposób cały czas każdy element bazuję możliwie do tego samego powtarzalnego fragmentu płaszczyzny otworu a dzięki dociskaniu wstępnemu kołnierzy minimalizuję przekoszenie osi optycznych.

Mam nadzieję, że opis jest zrozumiały i że moje postępowanie ma sens ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, JSC napisał:

Pytanie nie jest głupie. :flirt:

Głupie są natomiast te śrubki mocujące okular mimośrodowo :fool:

Powinna być lepsza tolerancja wymiaru redukcji i oprawy okularu, a do tego 3 śrubki zamiast 2 ...

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, astrokarol napisał:

Powinna być lepsza tolerancja wymiaru redukcji i oprawy okularu, a do tego 3 śrubki zamiast 2 ...

No dokładnie! Czasem jest nawet tylko jedna śrubka...

Może w bardzo newralgicznych przypadkach (gdy tulejka okularu, katówki itp jest znacznie mniejsza od gniazda) owijać jakimś samoprzylepnym sreberkiem?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W mojej syncie redukcja i okular są mocowane na dwie śrubki. I zauważyłem, że jak złapię na jedną, i dokręcam drugą to odchyla to okular. Kręcenie dwoma na raz nie ma sensu bo okular nie siedzi równo, tj. włożony luźno do wyciągu odstaje. Trzeba trzymać dociśnięty okular jedną ręką i skręcać śrubki. Tak to powinno się robić? Fajnie jest w oświetlonym pokoju a po ciemku czy lichym czerwonym świetle może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, MateuszW napisał:

A czy ktokolwiek zauważył jakąkolwiek zmianę obrazu wynikającą z przekoszenia okularu o te max kilka dziesiątych mm? :) W astrofoto to ma znaczenie, ale w wizualu?

No właśnie. Oto jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, MateuszW napisał:

A czy ktokolwiek zauważył jakąkolwiek zmianę obrazu wynikającą z przekoszenia okularu o te max kilka dziesiątych mm? :) W astrofoto to ma znaczenie, ale w wizualu?

Zależy co kto obserwuje, jakim sprzętem i w jakim powiększeniu. Przy obserwacji np. ciasnych gwiazd podwójnych ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, JSC napisał:

Zależy co kto obserwuje, jakim sprzętem i w jakim powiększeniu. Przy obserwacji np. ciasnych gwiazd podwójnych ma znaczenie.

To im większe powiększenie tym większa będzie różnica? Pytam bo powiem szczerze zawsze wkładałem okular i nigdy nie przykręcałem go, bo lubię zmieniać w trakcie obserwacji jednego obiektu powiększenia. A bawiłem się niedawno teleskopem i zauważyłem, że okular włożony do wyciągu nie siedzi równo.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Im większe powiększenie tym większe widać wady optyki. A najlepiej widać je w powiekszeniu dyfrakcyjnym, czyli takim przy którym widzisz gwiazdy w postaci dysków Airego a nie kropeczek.

 

PS

Hehe... ja tez lubię  żonglować okularami i tez ich raczej nie zaciskam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dawno, dawno temu, jak jeszcze jakość optyki była ważna, to okulary mocowano za pomocą samocentrującej złączki :) np. w PZO T50x70 (akurat jest na Allegro i pokazane jest dokładnie jak ten element wygląda).

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, JSC napisał:
15 godzin temu, MateuszW napisał:

A czy ktokolwiek zauważył jakąkolwiek zmianę obrazu wynikającą z przekoszenia okularu o te max kilka dziesiątych mm? :) W astrofoto to ma znaczenie, ale w wizualu?

 

Może w takim razie problem jest nieistotny w wizualu i nie ma sobie czym głowy zawracać. Tyle, że przy kolimacji laser napewno co innego pokaże więc tu się trzeba zastanowić. 

 

13 godzin temu, kristofus napisał:

Już dawno chciałem zadać to pytanie :)

Różnica moim zdaniem jest, zwłaszcza dokręcając w różny sposób i w innej kolejności/kierunkach kolimator potem okular, to jakby proszenie się o kłopoty, luzy są całkiem spore.

Moja logika podpowiada mi coś takiego i tak postępuję w 2'' Crayfordzie Newtona GSO:

- przejściówkę 2''/1,25'' najpierw dociskam kołnierz do kołnierza, potem z wyczuciem równomiernie staram się dokręcić obie śrubki

- śrubkę dociskającą okular (lub kolimator) 1,25'' ustawiam pomiędzy tymi dwoma powyższymi, i podobnie najpierw dociskam kołnierz okularu, potem śrubkę.

W ten sposób cały czas każdy element bazuję możliwie do tego samego powtarzalnego fragmentu płaszczyzny otworu a dzięki dociskaniu wstępnemu kołnierzy minimalizuję przekoszenie osi optycznych.

Mam nadzieję, że opis jest zrozumiały i że moje postępowanie ma sens ;)

 

A sprawdzałeś co się dzieje bez dokręcania? Czy widać różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, MateuszW napisał:

A czy ktokolwiek zauważył jakąkolwiek zmianę obrazu wynikającą z przekoszenia okularu o te max kilka dziesiątych mm? :) W astrofoto to ma znaczenie, ale w wizualu?

W Newtonie będzie to zapewne tak jak mówisz,ale w refraktorze może być już znacznie gorzej,gdy dołożymy do tego kątówkę i przesunięcia się na siebie nałożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, astroartur napisał:

A sprawdzałeś co się dzieje bez dokręcania? Czy widać różnicę?

Nie robiłem jakiś specjalnych testów, zawsze dokręcam.

Kluczowe w tym wszystkim wydaje mi się wstępne dociśnięcie kołnierzy. Przy 1,25'' różnica średnic między otworem przejściówki a okularem ES wynosi blisko 1mm. Kolimator ma jakieś 0,1mm większą średnicę od okularu, siedzi minimalnie ciaśniej ale już z nim dokręcając na różne sposoby w/w 3 śrubki, bez dociskania kołnierzy można wygenerować losowy rozrzut położeń plamki lasera na LG o średnicy minimum 1cm, dlatego zachowanie jakiejś powtarzalności mocowań wydaje mi się taka istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No proszę... Człowiek trochę pomarudzi na forum o niecentrycznych śrubkach i producenci już spełniają marzenia :)

SF-Diag3.jpg.2f46d6ec261fb881411daa95225e8f4d.jpg

https://www.ontariotelescope.com/Starfield-2-Diagonal-with-Axial-Lock_p_1912.html

 

A i Omegony jakies widzę...

https://www.astroshop.pl/zwierciadla-katowe/omegon-zwierciadlo-katowe-lustrzana-nasadka-katowa-carbonline-90d-sc-2-99%-dielektryczna/p,53635

Wraca stare... ale dobre ;)

 

PS

Te "ClickLock" Baadera tez sa chyba samocentrujące?

https://www.astroshop.pl/zwierciadla-katowe/baader-zwierciadlo-katowe-nasadka-katowa-2-clicklock/p,14694

 

EDIT

A tu wyciag z takim samocentującym mocowaniem

post-322115-0-74986800-1581191198.jpeg.618ae27146076c4db0510c6bd7724c4e.jpeg

 

Foto buchniete z CN https://www.cloudynights.com/topic/692741-80mm-ed-f10-fpl-53-lanthanum/

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.