Skocz do zawartości

Bieszczadzkie niebo zimą


SzamanWS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Chciałem napisać na temat kilku ciekawych obiektów jakie udało się zaobserwować.

 

Wszystko obserwowaliśmy 16” taurusem i Ethosem 21mm 

 

Pogoda dopisała, 4 noce obserwacyjne i wszystkie pogodne z małymi kilkugodzinnymi zachmurzeniami. Zimo trochę uprzykrzało obserwacje ale grube ubrania pomagały. 
Co bardzo denerwowało to rozładowywanie się większości baterii. 
DSC do Taurusa odpuściłem, telefon nie wytrzymywał zimna. 
Mam montaż od bressera, exsos 2 zasilany 8 bateriami r20, ładnie prowadził przez około 12 min, później się wyłączył, po próbie odpalenia to samo tylko po krótszym czasie. 
W lato tak się nie działo, zapewnię to z zimna. Ma ktoś jakiś pomysł czym to zasilać aby tak się nie działo? 

Popsuło to sesję i przywiozłem tylko trzy dobre dobre foty. 
 

Trzeba też wspomnieć że pierwszy raz obserwowałem zimowe niebo tym teleskopem. 

 

Warunki: 

Dosyć słabe, gwiazdy migotały, lekko wyżej niż 45 stopni, w inne dni podobnie. Występowała prawie niewidoczna mgła. 

Obserwacje: 

M51 i NGC5195 (Whirlpool) absolutna miazga, w 2 połowie nocy prawie w zenicie. Pięknie zarysowane ramiona zakręcające się aż do samego jądra. Towarzyszka mniej ciekawa. Ta kolizja stała się moim ulubionym obiektem na niebie. 
 

M101 (Pinwheel) również piękna, struktura ramion ciemniejsza niż w przypadku M 51, za to większa, widoczne gromady gwiazd w galaktyce.
Na pewno do niej wrócę. 
 

M82 i M81 (Cygaro i Body) Obie akurat mieściły się w okularze. W M82 widoczny ciemny pył. M81 niestety jako chmurka. 
 

Kometa C/2017 T2 (Panstarrs), IC1848 i IC1805. Bardzo fajny widok, niestety całość nie mieściła się w okularze. Kometa z ładnym widocznym ogonem. Poza tym dużo jasnych gwiazd. 
 

Oczywiście nie mogli braknąć M42 bardzo jasna, kolorów niestety brak. Szczegóły widoczne. Nie mieściła się w okularze. 
 

NGC2024 Tutaj już trzeba było się lekko przyjrzeć aby zobaczyć coś więcej. Widoczne pojaśnienia i przyciemnienia ale poza tym już nic więcej. 
 

M1 Fajna, chmurka z widocznymi wcięciami. 
 

M31 Nisko ale dobrze widoczne dwa pasy pyłowe. Na nią jeszcze przyjdzie czas w lato. 
 

NGC 4889 i okolice. Bardzo duże zaskoczenie, mnóstwo galaktyk stosunkowo blisko siebie, im dłużej się wpatrywałem i jeździłem teleskopem tym więcej ich widziałem. Nie liczyłem ale szacuje że było ich około 15 i więcej. 
Super obszar 

 

M104 (Sombrero) Nie była wysoko (około 25 stopni) ale pył ładne zakręcał się z galaktyką, jasne jądro ładnie widoczne. 
 

 

To tylko ciekawsze obiekty, gromady kuliste oczywiście piękne ale w większości do siebie podobne. Dlatego o nich Nie napisałem. 
 

Jeśli coś pomyliłem to przepraszam. 
 

Fotka z tamtej nocy: 

 

 

8A4E8A1F-150C-415F-AF34-6807A63BF830.jpeg

Edytowane przez SzamanWS
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że pogoda nie była zbyt dobra albo winą było LP bo 16" powinno dużej lepiej pokazać te obiekty. A gdzie konkretnie obserwowaliście ? 

 

11 minut temu, SzamanWS napisał:

M110 Nisko ale dobrze widoczne dwa pasy pyłowe. Na nią jeszcze przyjdzie czas w lato. 

Chyba chodzi o M31 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, astrokarol said:

Z opisu wynika, że pogoda nie była zbyt dobra albo winą było LP bo 16" powinno dużej lepiej pokazać te obiekty. A gdzie konkretnie obserwowaliście ? 

 

Chyba chodzi o M31 ? 

Byliśmy w Przysłupiu

Ta o M31 już poprawiam 

 

LP było widać ale bardzo słabo, jak pojawiły się chmury to były lekko podświetlone. Raczej to kwestia Seeingu i tej mgły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, jerzej said:

Czytam i zazdroszczę :)

Nigdy nie widziałem ramion galaktyk. To musi być ekscytujące przeżycie.

Gratuluje udanych obserwacji. Ta 16tka na zdjęciu nie wydaje się być takim kolosem jak sugeruje średnica lustra.

Jak na teleskop tej klasy to jest bardzo mała. Wysokość to około 185/190 cm ale okular jest niżej, idealnie pod mój wzrost. Jeśli patrzę w zenit to okular znajduje się na wysokości mojego oka. 
 

Jest poręczna, bo w samochodzie zajmuje miejsce jednego pasażera a składa się do wielkości takiej większej pufy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.