Skocz do zawartości

Awaria kamery...?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zauważyłem, że na klatkach z mojej kamery QHY163C pojawił się dziwny odblask w postaci dość dużego jaśniejszego od tła koła w dolnej części klatki. 

Widoczne jest to na wszystkich klatkach rgb i na flatach zawsze w tym samym miejscu. Poniżej pokazuję jak to wygląda na flacie (wewnątrz niebieskiego kwadratu):

Flat1.jpg.60d08887284d4b26e1e3e3238b06ff1e.jpg

Idąc śladem tego wątku: 

próbowałem ustalić przyczyny mojego problemu i jakoś temu zaradzić. Niestety wyczernianie wnętrza złączek, szuflady na filtry, i.t.p nie dały pozytywnego rezultatu.

Postanowiłem więc sprawdzić kamerę i okazało się, że taki obraz generuje sama goła kamera, nawet z odkrytą matrycą! Czyli, że nie jest to odblask tylko efekt generowany przez samą matrycę / kamerę!

Dla pewności umyłem matrycę - nic to nie dało. Czy to oznacza, że kamera jest uszkodzona?

Poniżej fragment klatki z samej matrycy, na której widać wyraźnie ten nie pożądany efekt:

Matryca3.JPG.4d39c30256069d3f0f8d53cc80a5c514.JPG

Proszę, pomóżcie, bo nie wiem już co dalej... wydaje mi się, że wykorzystałem już wszystkie możliwości i pomysły. Zmieniałem zasilacze, kable itp

Kamerę używam od 2 lat i do tej pory byłem z niej zadowolony. Okrutny przypadek doświadcza mnie akurat po zakończeniu okresu gwarancji.

Obecnie wszystko co naświetlę jest zepsute przez tą plamę, którą widać doskonale na materiale po zestackowaniu, a flatem nie mogę jej usunąć, bo na flacie też to jest...

Zdaję sobie sprawę, że to może okazać się usterką, która będzie wymagała interwencji jakiegoś serwisu (ewentualnie podpowiedzcie kto mógłby się tym zająć).

A może w jakiś graficzny sposób można się tego pozbyć żeby materiału nie wyrzucać do kosza? Proszę o podpowiedź jak to zrobić (używam Maxima i PS).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kamera to odpowiednik ASI1600?

 

Skoro taki efekt generuje sama odkryta kamera, to jego natura jest zupełnie inna, niż mojego problemu. U mnie było to ściśle zależne od zastosowanego układu optycznego.

8 minut temu, AdamK napisał:

a flatem nie mogę jej usunąć, bo na flacie też to jest..

Dziwne. Właśnie dlatego, że plama jest też na flacie, powinien on ją usuwać. Ale być może jej jasność/kształt nie zgadza się idealnie z lightami i stąd zła korekcja (mój efekt był teoretycznie usuwalny flatem, ale nawet mikroskopijna odchyłka czegokolwiek powodowała, że okręgi się nieidealnie nakładały i zostawał na zdjęciu pierścień).

10 minut temu, AdamK napisał:

Dla pewności umyłem matrycę - nic to nie dało. Czy to oznacza, że kamera jest uszkodzona?

Znaczy się szybkę komory czy matrycę?

 

Mówisz, że koło widać na gołej kamerze bez optyki. A czy widać je również na darku lub biasie? Jeśli nie, to sugerowałoby, że te piksele w kółku inaczej reagują na światło, niż reszta, ale proces odczytu przebiega prawidłowo. Niemniej nie mam bladego pojęcia, jakim cudem mógłby pojawić się taki efekt. Piksele w takim kolistym obszarze nie są w żaden sposób ze sobą związane i jeśli miałoby to być sponataniczne uszkodzenie, to ostatnie czego bym oczekiwał, to takie koło...

Nie skierowałeś czasem kamery na Słońce (z optyką)? Choć nie mam pojęcia, jakby wyglądało uszkodzenie od Słońca.

 

Mimo braku gwarancji, ja bym napisał pytanie do producenta z prośbą o diagnozę. Może jest to jakiś znany im przypadek i się chociaż dowiesz, o co chodzi (a o ewentualnej naprawie zdecydujesz niezależnie). A może wszystko jest sprawne i to coś zupełnie innego.

 

Ostatnio miałem w Atiku 383 dziwaczną sprawę, otóż po odpaleniu go na innym kompie, na górze obrazu pojawiło się coś jakby poziome zaświetlenie, taki mocny gradient. Już zaczynałem panikować, że kamera zepsuta. Ale okazało się, że po instalacji sterownika w wersji używanej na starym kompie, problem zniknął. U ciebie nie spodziewałbym się zależności od sterownika, no ale napisz, czy go czasami ostatnio nie zmieniałeś (lub kompa). To mógłby być jakiś trop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkę od wewnątrz też umyłeś?.

6 godzin temu, AdamK napisał:

Postanowiłem więc sprawdzić kamerę i okazało się, że taki obraz generuje sama goła kamera, nawet z odkrytą matrycą! Czyli, że nie jest to odblask tylko efekt generowany przez samą matrycę / kamerę!

Dla pewności umyłem matrycę - nic to nie dało. Czy to oznacza, że kamera jest uszkodzona?

 

 

Z odkrytą matrycą czy to znaczy, że bez szybki komory matrycy ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpisać na wszystkie powyższe pytania...

Kamera na pewno nigdy nie widziała Słońca, tego jestem pewny.

Co do mycia, to kupiłem odpowiednie mokre i suche patyczki i umyłem matrycę i szybkę ochraniającą wewnątrz i z zewnątrz komory matrycy.

Matryca przy oględzinach pod lupą nie posiada żadnych widocznych uszkodzeń.

Zdjęcie, które opisuję, że zostało wykonane z gołą matrycą powstało po otwarciu komory matrycy i zrobione przy normalnym oświetleniu w warunkach mniej więcej takich jak dla flatów.

W tym czasie matryca nie była niczym nie osłonięta i nie było niczego co mogłoby spowodować jakieś odblaski.

Próby przeprowadzałem na dwóch różnych komputerach, reinstalacja sterowników również została zrobiona - rezultat zawsze taki sam.

Mnie, podobnie jak Mateuszowi, też wydawało się, że flaty powinny sobie z tym poradzić, jednak zrobiłem już tyle różnych prób, że sam w tym zaczynam się gubić...

Jednak w tym przypadku nie ma mowy o przesunięciach tej plamy w zależności od tego ile razy zmienia się pozycję, kąt kamery w setupie, bo przyczyną powstawania tej plamy nie jest układ optyczny, ale sama kamera i ona daje tą plamę zawsze w tym samym miejscu na lightach i flatach. Darków i biasów nie sprawdzałem, bo używam starych, jeszcze zanim pojawił się ten problem. Dlatego miałem prośbę o radę jak to można sztucznie usunąć...

Oczywiście napiszę do producenta pytanie, narazie zastanawiam się do kogo to adresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, to zrobiłem kilka biasów i darków. Na biasach nie widać, ale tu czas prawie zerowy może być przyczyną. Dobrze przyjrzałem się za to darkom i tam też nie widać tego odbłysku... tyle, reszta experymentów potem, bo muszę lecieć... Jaki z tego wniosek, sam już nie wiem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twój soft do akwizycji nie odejmuje z automatu jakiś klatek kalibracyjnych ?. Jakiego programu używasz?. Na zdjęciu widać Maxima... tam jest w Options full calibration i simple autodark etc...

Kształt pojaśnienia wskazuje na odbicie, ale nie bardzo mam pomysł na czym?. Sensor ma odkryte metalowe piny, ale inni tego typu problemów nie mają i pojawiło się to nagle. Szybka też nie jest uszkodzona. Może elektronika kamery lub driver funkcjonuje nieprawidłowo, dlatego widać coś co przy typowych parametrach sterowania matrycą nie wychodzi na klatkach.

Najlepiej jak odpytasz support QHY lub zapytasz na forum https://www.qhyccd.com/bbs/

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rambro napisał:

Czy Twój soft do akwizycji nie odejmuje z automatu jakiś klatek kalibracyjnych ?. Jakiego programu używasz?. Na zdjęciu widać Maxima... tam jest w Options full calibration i simple autodark etc...

Kształt pojaśnienia wskazuje na odbicie, ale nie bardzo mam pomysł na czym?. Sensor ma odkryte metalowe piny, ale inni tego typu problemów nie mają i pojawiło się to nagle. Szybka też nie jest uszkodzona. Może elektronika kamery lub driver funkcjonuje nieprawidłowo, dlatego widać coś co przy typowych parametrach sterowania matrycą nie wychodzi na klatkach.

Najlepiej jak odpytasz support QHY lub zapytasz na forum https://www.qhyccd.com/bbs/

 

Full calibration i Simple autodark nigdy nie używam, nawet nie wiem jak to działa. Podczas akwizycji jakichkolwiek klatek zawsze mam włączone No calibration. Czy to dobrze, czy źle? Nie wiem... Zresztą, ostatnio prawie wyłącznie do akwizycji używam APT. Objawy w obu programach są identyczne.

Metalowe piny? nie wiem co masz na myśli, ale tu czegoś takiego nie widzę. Cały czas zastanawiam się skąd miałyby się wziąć odbicia w trakcie ekspozycji wykonanej kamerą, która leży na stole, ma całkowicie odkryty sensor i pada na nią światło dzienne? Mogłyby się pojawiać jakieś oczywiście, ale zmiana położenia sensora powodowałaby też zmianę charakteru czy kształtu odbić, nie mówiąc już o miejscu czy wielkości odbicia. A to, w tym przypadku, niezmiennie znajduje się zawsze w tym samym miejscu i wielkość też się nie zmienia. To wszystko utwierdza mnie w przekonaniu, że przyczyna leży w samej kamerze...Sensor.jpg.cba7f674ad99bd5defdaa1e66a415e87.jpg

 

23 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeszcze sprawdź, czy jest jakaś zależność od temperatury chłodzenia.

To też sprawdziłem, zmiana temperatury nie ma wpływu.

Obecnie jestem w trakcie pisania ticketa do supportu QHYCCD

 

 

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję wystawić ticketa na stronie QHYCCD... Z tekstem nie ma problemu, ale zdjęć nie daje się załączyć, bo pojawia się ciągle komunikat o błędzie...

Biednemu zawsze wiatr w oczy...!

Co to za zgłoszenie problemu jak nie można pokazać o co konkretnie chodzi. 

Będę próbował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AdamK napisał:

Wysłałem. Ciekawy jestem ile taka matryca kosztuje?

 Support QHY żąda sobie 100usd jeśli dobrze pamietam. Więc możesz liczyć na taką kwotę. Zapewne poproszą cię i tak o przysłanie kamery do nich. Za robotę liczą 30usd. Może ci się przydadzą te informacje. 

Edytowane przez omikron20
Literówki
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stawiam jednak na jakiś odblask lub błąd softowy. Okrągła plama w elektronice, czy na czipie - mało realne, choć możliwe.

Jeśli to możliwe spróbuj:

1). obrócić górną obudowę np. o 60* - o jedną śrubę - jeśli to odblask na szybce zewn. to powinien zmienić położenie. Jasny odblask może pochodzić od mikrozarysowania na jej powierzchni,

2). kiedyś czyściłem chip w SBIGu. Niby wyszło ok., ale na fotach zaczęły wychodzić dziwne niesymetryczne ukośne pasy. Rozebrałem jeszcze raz i dopiero patrząc na niego pod odpowiednim kątem pod światło, dało się zauważyć smugi odparowanego środka czyszczącego. Dopiero doczyszczenie tego szmatką fotograficzną zlikwidowało problem :)

3). zainstaluj sterowniki na "świeżym" kompie i sprawdź. Jasna plama może być wynikiem odejmowania przez jakiś soft najprawdopodobniej flata z zarejestrowanym paprochem.

 

Niestety z QHY694 doświadczenia mamy takie, że każdy nowy sterownik działa gorzej niż poprzedni. Po ostatniej aktualizacji chip nie czeka, aż koło stanie na swojej pozycji i zaczyna expozycję. Efekt - pół kadru zasłonięte przez karuzelę... Dopiero za jakiś czas jak to poprawią, będzie można wgrać nowy, a tymczasem trzeba się cofnąć do poprzedniego. Uwierzę we wszystko :(

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tom-cio napisał:

A ja stawiam jednak na jakiś odblask lub błąd softowy. Okrągła plama w elektronice, czy na czipie - mało realne, choć możliwe.

Jeśli to możliwe spróbuj:

1). obrócić górną obudowę np. o 60* - o jedną śrubę - jeśli to odblask na szybce zewn. to powinien zmienić położenie. Jasny odblask może pochodzić od mikrozarysowania na jej powierzchni,

2). kiedyś czyściłem chip w SBIGu. Niby wyszło ok., ale na fotach zaczęły wychodzić dziwne niesymetryczne ukośne pasy. Rozebrałem jeszcze raz i dopiero patrząc na niego pod odpowiednim kątem pod światło, dało się zauważyć smugi odparowanego środka czyszczącego. Dopiero doczyszczenie tego szmatką fotograficzną zlikwidowało problem :)

3). zainstaluj sterowniki na "świeżym" kompie i sprawdź. Jasna plama może być wynikiem odejmowania przez jakiś soft najprawdopodobniej flata z zarejestrowanym paprochem.

 

Niestety z QHY694 doświadczenia mamy takie, że każdy nowy sterownik działa gorzej niż poprzedni. Po ostatniej aktualizacji chip nie czeka, aż koło stanie na swojej pozycji i zaczyna expozycję. Efekt - pół kadru zasłonięte przez karuzelę... Dopiero za jakiś czas jak to poprawią, będzie można wgrać nowy, a tymczasem trzeba się cofnąć do poprzedniego. Uwierzę we wszystko :(

powodzenia!

Wydaje mi się, że niedokładnie przeczytałeś co napisałem wcześniej:

ad.1) "odblask" występuje nawet przy gołej matrycy (patrz widok kamery kilka postów wyżej),

ad.3) kamerę testowałem na dwóch różnych komputerach z różnymi sterownikami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.