Skocz do zawartości

Jak "obrobić"zdjęcie?


AnkaSkakanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,czy byłby ktoś tak uprzejmy i wytłumaczył mi jak "obrobić"zdjęcie tak krok po kroku?albo podał jakiś link jeśli jest już coś takiego na forum lub gdzie indziej?tylko takim prostym językiem proszę;)dopiero zaczynam i się uczę.zrobilam wczoraj trochę zdjęć nieba,wybrałam Oriona bo jest chyba najprostszy i najbardziej wyrazisty i teraz rozumiem że muszę to zestakowac ale co dalej?mam Gimpa na razie bo jest darmowy ale od czego zacząć żeby to wszystko naturalnie wyglądało i nie zrobiła się z tego kolorowa paćka?co najpierw?krzywe,balans bieli itd?jest jakiś schemat którego trzeba się trzymać?czy to wszystko na czuja?będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są takie tutoriale. Mam nadzieję że któryś z kolegów będących w posiadaniu odpowiednich linków się odezwie.

Generalnie schemat jest taki:

1.Kalibracja

2. Alignacja

3. Stackowanie

4. Odszumianie liniowe

5. Kalibracja koloru

6. Usuwanie gradientów

7. Przekształcenia nieliniowe (wyciąganie)

8. Odszumianie po p.nieliniowych

9. Kosmetyka- ostrzenie itp.

Jeśli masz kamerę OSC to jeszcze dochodzi na początku debayeryzacja materiału, a w wypadku mono-złożenie RGB a potem RGB z luminancją z wpunkcie 9.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, podałeś kroki dla osoby obeznanej z tematem obróbki.... a autorka szuka początku początków.

 

Nawet jest dział "Tutoriale"

 

Proszę:

Pierwszy wątek z listy:

Weź pod uwagę, że to zdjęcie czarno białe - czyli krzywe działają odwrotnie, żeby wyciągać kolorowe to trzeba ją przekształcać w górę (kierunek Lewo-góra)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zagłębiania się na razie w technikalia, możesz spróbować skorzystać z mojego tutoriala. Potrzebny jest do tego zainstalowany Siril i Sirilic. https://astropolis.pl/topic/69953-siril-znacznie-szybsze-kalibrowanie-i-stackowanie-videotutorial/

 

 

Dzięki temu zrealizujesz punkty 1,2,3,5, o których napisał Wessel.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ziebol1 napisał:

Któryś użytkowników (niestety nie pamiętam kto) kiedyś napisał, że odszumianie przed rozciągnięciem skutkuje rozciąganiem kisielu i nie ma sensu... to jak to w końcu jest?

Jest tak jak pasuje dla Twojego materiału - nie ma jednej recepty. Druga kwestia to umiejętne stosowanie takiego odszumiania

Ja stosuję odszumianie na obrazku liniowym i nie widzę u siebie rozciągania kisielu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Jest tak jak pasuje dla Twojego materiału - nie ma jednej recepty. Druga kwestia to umiejętne stosowanie takiego odszumiania

Ja stosuję odszumianie na obrazku liniowym i nie widzę u siebie rozciągania kisielu. 

Bo to tak się wydaje "na chłopski rozum" w sumie bardziej sensownie- odszumiać przed rozciągnięciem, bo wtedy różnice w luminacji pikseli są mniejsze, więc algorytmy lepiej sobie z nimi poradzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ziebol1 napisał:

Bo to tak się wydaje "na chłopski rozum" w sumie bardziej sensownie- odszumiać przed rozciągnięciem, bo wtedy różnice w luminacji pikseli są mniejsze, więc algorytmy lepiej sobie z nimi poradzą...

Każde odszumianie pozostawia artefakty - mniejsze lub większe. Jeśli robisz tona obrazku liniowym to potem je również rozciągasz. Dlatego Paweł napisał o "umiejętnym" odszumianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zerknij na moja strone, moze te filmiki Ci pomogą.

        Podstawowe ustawienia i działania podczas stackowania plików w programie DeepSkyStacker3.

        Bardzo prosta obróbka Pixinsight LE - wysle Ci go na PW, jak dasz znac.

 

Poza tym w miesieczniku Astronomia, byl cykl artykułów poświecony astroobrobce. luty 2019 - obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

Hej.

Zerknij na moja strone, moze te filmiki Ci pomogą.

        Podstawowe ustawienia i działania podczas stackowania plików w programie DeepSkyStacker3.

        Bardzo prosta obróbka Pixinsight LE - wysle Ci go na PW, jak dasz znac.

 

Poza tym w miesieczniku Astronomia, byl cykl artykułów poświecony astroobrobce. luty 2019 - obecnie.

Bardzo proszę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.