Skocz do zawartości

27.01.2020 Koniunkcja planet, chichotunkcja komety, Głowy Konia cień.


Rekomendowane odpowiedzi

Ale Ty to masz dobrze ... Skąd to pogodę bierzesz ? :uhm:

 

10 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Abell 12 – nie zauważony z H-Beta, wciąż również bez filtra.

Nie do końca rozumie, to widziałeś ją czy nie ? W 14" przy 69x z filtrem jest dobrze widoczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Ale Ty to masz dobrze ... Skąd to pogodę bierzesz ? :uhm:

 

Nie do końca rozumie, to widziałeś ją czy nie ? W 14" przy 69x z filtrem jest dobrze widoczna. 

Nie widziałem,  tylko z UHC dostrzegłeś, czy jeszcze jakimś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Nie widziałem,  tylko z UHC dostrzegłeś, czy jeszcze jakimś? 

Tego to ja Ci nie powiem bo nie pamiętam. Albo UHC albo OIII (raczej on bo lepiej kontrastuje). Pierwszy raz ją zobaczyłem przy 183x a potem przy 69x. W większym powiększeniu nie stanowi problemu, choć nie jest jakaś zbyt duża. Przy 69x malutka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, astrokarol napisał:

Tego to ja Ci nie powiem bo nie pamiętam. Albo UHC albo OIII (raczej on bo lepiej kontrastuje). Pierwszy raz ją zobaczyłem przy 183x a potem przy 69x. W większym powiększeniu nie stanowi problemu, choć nie jest jakaś zbyt duża. Przy 69x malutka.

Kurcze, a mi się wydawało, że to musi być coś wielkiego i rozmytego - jak planetarne Jajko w Erydanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Kurcze, a mi się wydawało, że to musi być coś wielkiego i rozmytego - jak planetarne Jajko w Erydanie.

O, nawet opisałem obserwację:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6568-obiekt-tygodnia-29012015-abell-12/&tab=comments#comment-88746

 

A tak w ogóle gratulację Konia. Ja tylko raz widziałem w 20"... bez filtra H-Bety to nawet nie podchodzę do tego obiektu w mojej 14-tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, astrokarol napisał:

... bez filtra H-Bety to nawet nie podchodzę do tego obiektu w mojej 14-tce.

Trzeba zorganizować zlot "na Konia" - np. w takim miejscu http://www.masiewski-domek.eu/?pl_kontakt-i-lokalizacja,3  Oby była jeszcze w lutym czy marcu okazja, bo potem będzie za późno.

 

Niestety, nie wyświetla mi się forum astronomiczne, muszę coś z tym zrobić.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.