Skocz do zawartości
  • 0

rosa na obiektywie


adams

Pytanie

Kiedy stawiam teleskop to stosunkowo szybko płyta korekcyjna w teleskopie pokrywa się mgłą.

Przepraszam za pytanie : czy obiektywy teleskopów w astrobudach również pokrywają się mgłą czy budynek jakoś je chroni przed tym zjawiskiem ?

Nie mam balkonu i nie mogę wychłodzić teleskopu by przekonać się czy to uchroniłoby teleskop przed zamgleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zakładam, że piszesz o rosie z zewnątrz, a nie w środku tubusa (też bywa).

Mam budkę roll-off i ona na pewno nie chroni. Mimo odrośnika, jak będziesz obserwował wysoko też może może się rosić czy szronić. Z braku opaski grzewczej można pojechać po korektorze suszarką do włosów, po góra minucie rozedrgany obraz się uspakaja i masz 30 minut bez rosy. Szukacz też się rosi, okulary też - opasek powinno być zatem np. cztery.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi. Moje pytanie wzięło się z tego, że nie widziałem rosy (fakt, że nie patrzyłem na obiektyw) w Planetarium Śl. (kiedyś tam pracowałem i kilka nocy spędziłem w obserwatorium), jak również w Forcie Skała w Krakowie. Nie było mowy o tego typu kłopocie. Dopiero gdy nabyłem swój teleskop problem mnie dopadł.

Rzeczywiście chodziło mi o zewnętrzne roszenie.

 A opaska daje radę zabezpieczyć przed rosą ? Czy nie grozi przegrzaniem i pęknięciem wskutek naprężeń szkła ?

Edytowane przez adams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, adams napisał:

Czy nie grozi przegrzaniem i pęknięciem wskutek naprężeń szkła ?

Nie ma szans :)

3 minuty temu, adams napisał:

 A opaska daje radę zabezpieczyć przed rosą ?

Jak najbardziej. Tylko o jakiej średnicy mowa? Choć w refraktorach raczej nie ma problemów. Gorzej jest np z dużymi SCT, tam trzeba dużej mocy, żeby ogrzać środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, adams napisał:

no właśnie 11 cali ...

w sumie to producent powinien w obudowie umieszczać grzałkę.

No to potrzebujesz tak około 30W grzałki na krawędzi korektora. Kiedyś robiłem grzałkę na SCT 12" o mocy 20W i po 2-3h środek zaczynał rosić.

Ale jakby dodać jeszcze odrośnik, to może 20W wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, MateuszW napisał:

No to potrzebujesz tak około 30W grzałki na krawędzi korektora. Kiedyś robiłem grzałkę na SCT 12" o mocy 20W i po 2-3h środek zaczynał rosić.

Ale jakby dodać jeszcze odrośnik, to może 20W wystarczy.

I tak wątpię by dało radę. Do SCT zawsze mówię, że sama grzałka nie daje rady, chyba że jakiś mały model to może. Ale w większych musi być z odrośnikiem.  
Robiłem kiedyś grzałkę o mocy 25W na 9" a i tak środek rosił. 

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.