Skocz do zawartości
  • 0

Montaz AZ4


Nethron

Pytanie

Witam,

 

nie wiem czy to dobry dzial do takich porad wiec w razie czego prosze o przeniesienie.

Kupilem montaz AZ4 na aluminiowych nogach. Montaz to uzywka, ale praktycznie nowa. Mam jednak z montazem maly problem. W samym montazu jest taki trzpien, a w statywie slot. Podczas skladania tego ten trzpien musi wejsc w slot i blokowac mozliwosc wzgednego obrotu tych dwoch czesci. Niestety trzpien jest troche za waski i jest maly luz. Podczas krecenia montazem najpierw kreci sie montaz wzgledem statywu o jakies 2-3 stopnie a dopiero jak czesci sie o siebie zblokuja montaz normalnie sie obraca. Mozna to niby zminimalizoac ale troche to irytujace. Tez macie w swoich montazach podobnie ?

 

Pozdrawiam

20200130_064320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
22 minuty temu, Nethron napisał:

Caly problem jest w tym, ze grubosc trzpienia jest mniejsza niz szerokoac slota

To nie jest problem, trzpień nie jest po to, żeby Ci trzymał głowicę, możesz wierzyć lub nie ale on jest nieistotny.

 

23 minuty temu, Nethron napisał:

Do tego sruba za slabo sciska montaz ze statywem. 

Tu jest problem. Może podłóż pod kopułkę statywu na tą śrubę jakieś podkładki metalowe, powinny wirtualnie "przedłużyć gwint", czyli wcześniej dociskać głowicę do kopułki statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja nie mam nic zablokowane w swoim AZ4, ten trzpień jest spiłowany i nic mi się nie kręci, wystarczy mocno dokręcić tę śrubę mocującą głowicę do statywu a będzie ona na swoim miejscu :) Na dobrą sprawę to ten trzpień jest bardziej dla montaży paralaktycznych (zauważ że jest w miejscu północy "N") a nie montaży AZ. W takim HD AZ (czyli AZ6) jest ścięty ten kawałek podstawy głowicy właśnie żeby nawet nie dotykać tego kawałka metalu głowicą i również głowica po porządnym dokręceniu jest cały czas na swoim miejscu (patrz zdjęcie).

Jeżeli kręcisz montażem a porusza się cała głowica razem z podstawą to wnioskuję, że nie mocujesz dobrze samej głowicy.

1.jpg.23789f0807288e69dbe4510551ee9d78.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli to nie jest wysublimowany przypadek ? Jest to typowe  dla montazy AZ4 ? Generalnie dokrecam to mocno jak sie da i jest calkiem ok. Niestety jak mocniej dokrece/dosztywnie ruch obrotowy glowicy to pojawia sie luz miedzy montazem a statywem. 

Edytowane przez Nethron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Nethron napisał:

Czyli to nie jest wysublimowany przypadek ? Jest to typowe  dla montazy AZ4 ? Generalnie dokrecam to mocno jak sie da i jest calkiem ok. Niestety jak mocniej dokrece/dosztywnie ruch obrotowy glowicy to pojawia sie luz miedzy montazem a statywem. 

Nie powinno być żadnego luzu. Mógłbyś zrobić jakaś poglądową fotkę gdzie dokręcasz i gdzie robi się Tobie ten luz? Poluzuj może najpierw śrubę pod statywem i pod stoliczkiem. Może ten trzpień (czy jak tam to nazwać) można głębiej wkręcić w głowicę. potem dokręć mocno śrubę pod statywem, a na końcu pod stoliczkie i powinno być sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mam sruby pod stoliczkiem. Jest tylko sruba na laczeniu statyw- montaz. Trzpien o ktorym mowie jest na pierwszym zdjeciu. Widac tam trzpien ktory jest czescia statywu oraz slot ktory jest wyciety w montazu. Caly problem jest w tym, ze grubosc trzpienia jest mniejsza niz szerokoac slota. Do tego sruba za slabo sciska montaz ze statywem. 

 

Moge sprobowac zrobic lepsza fotke jak wroce do domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Nethron napisał:

Nie mam sruby pod stoliczkiem. Jest tylko sruba na laczeniu statyw- montaz. Trzpien o ktorym mowie jest na pierwszym zdjeciu. Widac tam trzpien ktory jest czescia statywu oraz slot ktory jest wyciety w montazu. Caly problem jest w tym, ze grubosc trzpienia jest mniejsza niz szerokoac slota. Do tego sruba za slabo sciska montaz ze statywem. 

 

Moge sprobowac zrobic lepsza fotke jak wroce do domu. 

Jasne, możesz zrobić jakieś szersze ujęcie? Miałam taki trzpień w Heq5 i on raczej służy, żeby tylko osadzić głowicę i żeby nie spadła zanim ją przykręcisz. Nie jest to połączenie na sztywno. Napewno nie masz śruby? Kolega @lolak89 na zdjęciu ma nakręktę, nawet na zdjęciu widać gwint.

1.jpg.23789f0807288e69dbe4510551ee9d78.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Sławomir113 napisał:

Cześć  czy nie brakuje Ci czasami podkładki do tej śruby którą łączysz montaż ze statywem , może być dokręcona mocno ale bez podkładki może mieć luz głowica i statyw

Właśnie o tym pisałem wyżej, niech podłoży jakąś podkładkę a powinno dociągnąć porządnie. Trzpienia może i nie być, on nie ma znaczenia w mocowaniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Agatek napisał:

Jasne, możesz zrobić jakieś szersze ujęcie? Miałam taki trzpień w Heq5 i on raczej służy, żeby tylko osadzić głowicę i żeby nie spadła zanim ją przykręcisz. Nie jest to połączenie na sztywno. Napewno nie masz śruby? Kolega @lolak89 na zdjęciu ma nakręktę, nawet na zdjęciu widać gwint.

 

9 godzin temu, Nethron napisał:

Witam,

Kupilem montaz AZ4 na aluminiowych nogach

@Nethron spróbuj zrobić tak jak radzi lolak89 - wykręć całkiem śrubę z gniazda, załóż na nią podkładkę i wkręć z powrotem, powinno pomóc.

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.