Skocz do zawartości

Naprawa gwiazd - kształt trójkątów/przecinków


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym zwrócić się o pomoc w kwestii naprawy kształtu gwiazdek. Materiał - M 45 (ok . 4.5 godziny) - zebrałem refraktorem TS APO 65Q, któremu niestety doskwiera problem z optyką. Wymagane będzie poluzowanie pierścienia wbudowanego flattenera, ale materiał jest i bardzo szkoda wyrzucać go do kosza. Szczególnie biorąc pod uwagę liczbę pogodnych nocy ostatnio.

 

W sieci znalazłem kilka typowych pomysłów na rozwiązanie problemu obłych (jajowatych) gwiazdek, co jest zazwyczaj przejawem błędów prowadzenia. Maski w PS i ręczne poprawianie każdej nie wchodzi w grę, bo na zdjęciu każda gwiazda ma ten sam problem. Podobnie dekonwolucja w Pix nie przyniosła zamierzonego efektu, chyba, że to ja nie potrafię jej zastosować.

 

Będę bardzo wdzięczny za jakieś pomysły. Mogę oczywiście udostępnić stack jeśli trzeba.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

image.thumb.png.fcd6954c9ec82f18172ca8ece43a3a7d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HAMAL napisał:

Skupić się na prawidłowej akwizycji :D ale nie bój, to tylko moje zdanie, dziś cały świat rysuje z kleksów gwiazdy od zera a detal maluje maskami i obróbką, ja staromodny jestem :)

Akwizycja była porządna, to tylko refraktor niedomaga :D Na szczęście MateuszW przyjdzie na ratunek w najbliższym czasie.

 

Różne są poziomy obróbki astrofotografii. Myślę, że raczej należę do tych umiarkowanie konserwatywnych "obrabiaczy", a może to po prostu brak umiejętności ;D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

To jeszcze astrofotografia czy już astrofotografika? :uhm:

Żeby nie było - też nie jestem fanem takich metod, ale była prośba o ewentualne pomysły to podrzucam to co znam. Ocenę tego "czy chcę tego użyć" pozostawiam autorowi wątku :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mateusz_D napisał:

Żeby nie było - też nie jestem fanem takich metod, ale była prośba o ewentualne pomysły to podrzucam to co znam. Ocenę tego "czy chcę tego użyć" pozostawiam autorowi wątku :)

Nie wiem czy jednak materiał nie nadaje się do kosza. Mogę zrobić kolejne 4 godziny M 45 przy dobrej pogodzie, ale pytanie (wybaczcie jeśli jest trywialne), czy DSS uśredni całość materiału i uzyskam dzięki temu lepsze parametry gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tuvoc napisał:

Nie wiem czy jednak materiał nie nadaje się do kosza. Mogę zrobić kolejne 4 godziny M 45 przy dobrej pogodzie, ale pytanie (wybaczcie jeśli jest trywialne), czy DSS uśredni całość materiału i uzyskam dzięki temu lepsze parametry gwiazd?

Jeśli się nie mylę to DSS mając 50% materiału z punktowymi gwiazdami i 50% z popsutymi nie będzie wiedział, która wersja to ta "dobra". Wynik? Nadal popsute gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mateusz_D napisał:

Jeśli się nie mylę to DSS mając 50% materiału z punktowymi gwiazdami i 50% z popsutymi nie będzie wiedział, która wersja to ta "dobra". Wynik? Nadal popsute gwiazdy.

Ergo, jakąś porcję starego materiału (mniej niż 50%) można dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

Ergo, jakąś porcję starego materiału (mniej niż 50%) można dodać?

Pytanie po co? Mając uzbierane 100 zdjęć, sprawdzasz je po kolei, 20 jest do kitu więc wywalasz a 80 stackujesz. Nie ma sensu wg mnie psuć dobrych klatek złymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ta pogoda ostatnich tygodni skłania mnie do jakichś desperackich pomysłów.

 

7 minut temu, Mateusz_D napisał:

Pytanie po co? Mając uzbierane 100 zdjęć, sprawdzasz je po kolei, 20 jest do kitu więc wywalasz a 80 stackujesz. Nie ma sensu wg mnie psuć dobrych klatek złymi.

Jeśli zebrałbym np. kolejne 5 godzin materiału, załóżmy że 100% idealnych klatek, to te 25% ze starej sesji da mi zawsze dodatkowy materiał i informację do całego stacka. Jedynie gwiazdki są tam skopane. Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Raczej od tego jest klatka referencyjna. 

Jeśli ktoś używa takiej opcji w DSS i sam klatkę zaznaczy. Pewności jaki to będzie miało skutek z materiałem 50/50 nie mam. Nie testowałem.

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, isset napisał:

Ja dopieszczam setup w tym czasue, tu coś poprawie, tu ustawię. Ale już po woli zaczyna mnie wnerwiać aura za oknem. 

U mnie podobnie, jest niby czas na dokształcenie się w zakresie obróbki materiału, poczytanie o sprzęcie itp. ale wolałbym już naprawdę marznąć pod Krakowem niż kisnąć w domu :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tayson napisał:

Białe kwadraciki poprostu klikałeś myszką? 

Ja tak robię. U mnie jest jeszcze inny, kolejny problem. Tu był tylko fragment, a Starmask szaleje na głównych gwiazdach Plejad. Nie dość że za mgłą to jeszcze nie kółka i głupieje. Oszaleć można.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.