Skocz do zawartości

Sterowanie obiektywem EF


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Uparcie wracam do tematu o sterowaniu obiektywem wyposażonym w AF z poziomu komputera, przynajmniej dla standardu Canona EF.

 

Wiadomo, że gotowe rozwiązania są dostępne, o czym nie omieszkałem wspomnieć tutaj:

 

 

Teraz czas przejść z teorii do praktyki. Zaczynam więc kolejny projekt z nadzieją na choć połowiczy sukces. Pierwszy etap: zlutować wyprowadzenia styków z pierścienia makro. Wybrałem największy i najtańszy pierścień na pierwsze próby. Ale ekspresem zapłaciłem kilkanaście zł za plastikową konstrukcję, która jak najbardziej wystarcza do pierwszych prób. W środku okazało się, że styki wejściowe i wyjściowe połączone są nie kabelkami, ale wręcz mechanicznie. Dolutowałem kabelki do sprężynek, co wprowadziło pewną sztywność. Wywierconym otworem wyciągnąłem je na zewnątrz. Sprawdziłem z najtańszym obiektywem, jaki mam: pasuje, choć wchodzi trochę ciężko. Do testów focusowania wystarczy. Estetyką się nie przejmowałem;)  Nie wiem, kiedy znajdę czas na kolejny etap: sterowanie gołym Arduino albo Esp8266. 

No i tyle;) Tutaj poglądowe zdjęcia (że nie zmyślam :) )

Pozdrawiam

IMG_20200130_223348.thumb.jpg.fc4a8cd629aed372bb88a2085c7e6963.jpg

IMG_20200130_223330.thumb.jpg.346e9e154f2ae2bd9a5fdf915326bc26.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update tematu:

Pierwsze "drgnięcie" już za mną!

Prosty program ze stronki: http://www.indilib.org/media/kunena/attachments/3728/ascom_efEN.pdf 

okazuje się działać, gdy tylko ustawiłem prawidłowo polaryzację zasilania AF. Mimo tego, co można zobaczyć w specyfikacji, silnik AF działa równie dobrze na zasilaniu 5V z popularnego AMS1117.

 

Podłączyłem Arduino, sprawdziłem pinout (ilustracja ze strony https://pickandplace.wordpress.com/2011/10/05/canon-ef-s-protocol-and-electronic-follow-focus/)
canon-ef-s-pinout1.png?w=584

Vbat do 5V z ams1117, koniecznie do +!

A_GND - wiadomo, minus ;)

VDD - do 5V arduino

Dout - do pinu 11 arduino

Din - niepotrzebne

Dclk - do pinu 13 arduino

D_GND - do GND arduino


i zmontowałem wszystko na breadboardzie. Uruchamiam Serial Monitor, wstukuję "M1234".... i obiektyw fokusuje się! Miłe uczucie, że jednak istnieją rzeczy, które działają "od strzała" :)

Tutaj jeszcze kompletna dokumentacja protokołu:

https://gist.github.com/marcan/858c242db2fc595da1e0bb70a05192fc

 

Następny krok, dużo trudniejszy: opracowanie systemu w bardziej eleganckiej formie. Takiej plątaniny to boję się dotknąć, a powinno być ładnie, w pudełku i gustownie pozapinanych wtyczkach na kablach. Więc dochodzi opakowanie, gniazda RJ, trochę lutowania, no i trzeba będzie docelowy, najmniejszy (13mm) pierścień makro wybebeszyć delikatnie. Pewnie dużo czasu minie, zanim będzie kolejny update, ale skoro jeszcze nie mam kamery CCD, do której chcę montować obiektywy Canona, to się nie śpieszę :)

 

Zdjęcie poglądowe:

sterowanie.thumb.jpg.52b4c6d33d312efb31fac967d1bc2131.jpg

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mały update - skoro kwarantanna, to trzeba trochę pospamować:)

 

Dziś zlutowałem adapter 13mm na "elegancko" tzn. lepiej nie potrafię. Mam teraz ładny kabel ethernetowy wychodzący z adaptera EF-T2 o długości 26mm. Zostaje 18mm backfocusa dla obiektywu EF - może i niewiele, ale np. dla mojej ASI120mm (8.5mm backfocus) aż nadto. 

 

Zdjęcia daję tak naprawdę dla siebie, żebym nie zapomniał kiedyś, jak to się robiło, ale i jakby komuś miało się przydać, zaoszczędzić trochę czasu - to proszę korzystać :)

 

lutowanie.jpg.65c622d8cd01453b9dcbc95b5bf6f003.jpg

stopione.jpg.06d648b25e0ff88992559f59d84324a7.jpg

663904666_zoone.jpg.b77e63f6caed5ff231c2c4a0abab9f84.jpg

schemat.jpg.dd96b248bea76ad3ee2f09cc808b9320.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.