Skocz do zawartości

Właściwy kierunek ASTROFOTO


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam ten temat gdyż chciałem Was prosić o radę jaki kierunek obrać jeśli chodzi o mój powrót do astrofoto po niemal 10 latach. Około 2008r wyprzedałem się praktycznie z całego sprzętu astro i astrofoto , a miałem wtedy kilka fajnych gadżetów (fs-128, sky-90, em-200, kilka niezłych obiektywów). Wracając obecnie  do hobby i czytając od kilku tygodni intensywnie forum stwierdzam że co nieco się w międzyczasie zmieniło a wybór sprzętu jest nieporównywalnie większy zwłaszcza jeśli chodzi o optykę. Zdecydowałem że tym razem pójdę w nieco inną stronę, lżejszy , znacznie bardziej mobilny setup i o nieco rozsądniejszym budżecie. Zagłębiając się teoretycznie w temat zaczynam być nieco przerażony. Nie jestem dobry w obróbce (10 lat temu też nie byłem ale teraz cofnąłem się do poziomu całkiem zielonego), raczej wolałbym zminimalizować ilośc elektroniki i kabli w terenie, myślę o astrofoto bez guidowania. Generalnie myślę o dwóch kierunkach realizowanych jednocześnie, astrofoto DS na lekkim montażu i z optyką do ok 400-500mm i dslr oraz planetarnym przy użyciu dedykowanej kamery, tegoż samego montażu i lekkiej dobrej jakościowo ota w rodzaju intes 150 / mewlon 180. Pierwsze inwestycje już poczyniłem - zakupiłem lekki montaż Tak EM-10 temma PC oraz pełnoklatkowy canon 6d. Uznałem że montaż ten będzie dla mnie optymalny, lekki, nośnośc w sam raz pod wspomniane 6kg OTA, znalazłem, też sporo pochlebnych opinii o jego zastosowaniu w astrofoto DS z ogniskowymi do ok 500mm bez guidowania. Razem z canonem 6d zakupiłem też obiektyw canon 24-105 L f4, raczej do fotografii dziennej ale pomyślałem że na początek może spełnić swoją rolę do nauki. Co dalej polecilibyście mi ? W co najlepiej teraz zainwestować na tym etapie ? Średnio uśmiecha mi się kupować już teraz  drogi czteroelementowy refraktor TS lub WO ale przydało by mi się coś o ogniskowej 300-500mm. Może tańszy dublet TS z serii Photoline (np. 71/432) do którego za jakiś czas dokupię flattern , a może raczej obiektywy ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to może super mobilne, ale wszyscy polecają na początek ED80 z flattenerem. Dobry stosunek ceny do jakości. Jak koniecznie nie chcesz guidingu to może też pomysleć o czymś mniejszym typu RedCat.  Ja też się przejmuję trochę tymi kalblami i zdecydowałam się na zakup Asiair Pro. Ułatwia guiding i obsługuje również lutrzanki.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek doradziłbym mniejszą ogniskową np. 135 mm od Samyanga (super szkło) lub Sigmy (wybitne szkło) + ewentualnie stałka 200/2.8 od Canona.

Jak to opanujesz to wtedy coś dłuższego.

Focić będziesz szóstką czy kamerą ?

 

A poza tym przyjedź jako "świeżak" na wiosenny zlot. Tam się najwięcej nauczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z disSkoro lata temu nie ogarnales setupow (sorki ze szczerość), to tym razem proponuję zacząć od czegoś małego.

 

Nie polecam na początku 500-600mm + dslr oraz zabawek do planet. 

 

1.Optyka. 

Ja widziałbym dla Ciebie redcat, canona 200/2.8 lub nawet samyang 135mm /2.

2.Aparat.

Standardowy modyfikowany Cannon 6d.

3.Montaż z doświadczenia Ioptron CEM60EC, a coś taniej Ioptron CEM25EC. 

 

Powyższym setupem myślę że bez guide mógłby robić co najmniej 2-4minuty całkowicie w punkt. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Darek_B napisał:

 

Focić będziesz szóstką czy kamerą ?

A poza tym przyjedź jako "świeżak" na wiosenny zlot. Tam się najwięcej nauczysz.

6D modyfikowanym, taki mam plan przyjechać, liczę ze poza montażem i canonem będę juz coś miał ze sobą z optyki

 

33 minuty temu, Tayson napisał:

Optyka. 

Ja widziałbym dla Ciebie redcat, canona 200/2.8 lub nawet samyang 135mm /2.

O tych dwóch pierwszych myślę właśnie. 200/2.8 L miałem kiedyś, jak znajdę coś z niego z tych fotek sprzed dekady to wrzucę tutaj.

36 minut temu, Tayson napisał:

Aparat.

Standardowy modyfikowany Cannon 6d.

Tak jak pisałem wyżej , kupiłem go właśnie . Jeszcze nie zmodyfikowany

38 minut temu, Tayson napisał:

Montaż z doświadczenia Ioptron CEM60EC, a coś taniej Ioptron CEM25EC.

 

Montaż już jest Tak EM-10, myślałem dość poważnie o cem25ec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej moja fotka z canona 200/2,8 L z 2008r. (350D, Tak EM-200, 10x300sek. bez guidingu). Z całego tego ustrojstwa jakie wtedy miałem najbardziej żałuje właśnie tego szkła. Rozumiem że w canonie 24-105 f4 L brzegi będą gorsze ?

M31 - 350D + EF 200 F2,8, EM-200, 10x300s,.jpg

Edytowane przez Misza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze fotka, również sprzed dekady, z ogniska FS128 (canon 350d, 6x 120sek), foto nienajlepsze (nie wiem nawet skąd te pasy na dole) i z dużym szumem ale daje obraz niezłego prowadzenia EM-200 przy przeszło metrowej ogniskowej i bez guidowania.

M13 - 350D +  FS-128 (1040mm, f8),  EM-200 6x120s, iso800.jpg

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ograniczaj sobie pola manewru tym, że będziesz robił bez guidingu. Szybko zobaczysz jakie to pomocne urządzenie jest. Też taki byłem uparty i nic z tego dobrego nie wyszło. Jak DS to znaczy guiding. I kropka. Sprzęt masz na początek bardzo dobry, szczególnie jak zmodyfikujesz 6D. Dodasz do tego Samyanga ( lub EF 200 F/2.8 L II ) i masz fantastyczny setup. Problemów żadnych. Zobacz jakie zdjęcia na forum robią tym zestawem. Szczena opada :) Co do obróbki, to do PS kupisz sobie za kilkadziesiąt złoty pluginy do PS. Annie's Astro Action + Astronomy Tools + Troy'a ( free jest ). Bardzo pomocne na początek, potem sam będziesz kombinował powoli swoje techniki. Wiesz o co chodzi i czujesz temat, galaktyka ładna.

Edytowane przez kosmit
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Chcesz mi powiedzieć, że zdjęcie M31 jest kolorowe ( w sensie odpowiedniego nasycenia)?

14 godzin temu, wessel napisał:

Bardzo poprawna technicznie... 

 

Chodzi mi o pierwsza cześć Twojego zdania. Przed przecinkiem. Oczywiście że koloru nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat, tak jak wspomniałem jednocześnie chciałbym pójść również w kierunku foto planetarnego, oczywiście już nie DSLR ale jakaś względnie rozsądna cenowo planetarna kamera + mobilne, niezbyt wielkie ale dobrej klasy OTA i tutaj mam dwóch kandydatów, Intes 150 (np. m630) lub Mewlon 180 (w obydwu przypadkach raczej rynek wrótny, z reszta intesów nowych już nie ma), obydwa są lekkie (ok 6kg) i idealnie pasują gabarytowo do mojego EM-10 (chociaż oczywiście w tym przypadku wymóg jakości prowadzenia nie będzie tak istotny jak przy DSO obiektywami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.