Skocz do zawartości

Obserwatorium - od planu do wykonania - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.02.2020 o 11:29, Winter napisał:

No to teraz mam zagwozdkę. Słup właśnie ma być demontowalny, aby po ewentualnych przenosinach obserwatorium pozostało jak najmniej śladu.

Nie jest problemem wylanie z betonu demontowalnego słupa - musi mieć jedynie stalową podstawę, którą potem dokręcisz do stopy w ziemi.

Co do alarmów itp. To ja bym się mocno zastanawiał czy warto się w to bawić.
Moja kopuła stoi otwarta od 10 lat (nawet drzwi nie zamykam) - I nigdy nikt się nią nie interesował. 
Znacznie lepszą opcją na spokojny sen jest ubezpieczenie. Zazwyczaj daje się dopisać sprzęt z obserwatorium do ubezpieczenia domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ScopeDome napisał:

Co do alarmów itp. To ja bym się mocno zastanawiał czy warto się w to bawić.
Moja kopuła stoi otwarta od 10 lat (nawet drzwi nie zamykam) - I nigdy nikt się nią nie interesował. 
Znacznie lepszą opcją na spokojny sen jest ubezpieczenie. Zazwyczaj daje się dopisać sprzęt z obserwatorium do ubezpieczenia domu.

Podobnie jak dopisać obserwatorium do systemu monitorującego dom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ScopeDome napisał:

...

Moja kopuła stoi otwarta od 10 lat (nawet drzwi nie zamykam) - I nigdy nikt się nią nie interesował. 
Znacznie lepszą opcją na spokojny sen jest ubezpieczenie. Zazwyczaj daje się dopisać sprzęt z obserwatorium do ubezpieczenia domu.

Jacku, a co masz w środku co można byłoby zakosić oprócz kamerki do podglądu? :)

 

Powtarzam, sprawdzałem kilka lat temu. Ubezpieczenie sprzętu, niebędącego częścią domu to straszne pieniądze. Może to ktoś sprawdzi w obecnej sytuacji!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomych w ubezpieczalni więc się wszystkiego dowiem. Alarmu z powiadomienie na telefon nie zaszkodzi założyć. Teraz jest jednak inna ważna sprawa. Chciałem mieć pier metalowy a wy mi go odradzacie. Czy trójnóg którego obecnie używam jest lepszy od grubej metalowej rury przykręconej grubą postawą to zatopionych w betonie kotew ? Nie rozumiem. Możę ktoś wytłumaczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnuję z wykonania piera. Wykonam betonową, kilkucentymetrową wylewkę a montaż będzie stał na trójnogu. Nie mogę postawić całkowicie betonowego piera, a z tego co czytam metalowy odpada. W sumie będzie to wygodne dla mnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Winter napisał:

Rezygnuję z wykonania piera. Wykonam betonową, kilkucentymetrową wylewkę a montaż będzie stał na trójnogu. Nie mogę postawić całkowicie betonowego piera, a z tego co czytam metalowy odpada. W sumie będzie to wygodne dla mnie rozwiązanie.

Nie rezygnuj z metalowego piera na korzyść trójnogu... U mnie za pier robi metalowa rura o przekroju kwadratu 80x80 i jest OK.

Rozsiewacze spiskowych teorii dziejów powtarzają zasłyszane teorie o tym, że tylko betonowe piery są OK, a prawda jest taka że metalowe, dobrze osadzone, sztywne też są OK.

Oczywiście chodzenie i tupanie obok jakiegokolwiek piera w trakcie sesji fotograficznej jest nie wskazane. Dla obserwatorów, którzy muszą poruszać się obok rozwiązaniem jest podłoga, która nie jest związana z pierem.

Na pewno jednak odradzam Ci trójnóg, o który łatwo zahaczyć nogą. Skutki łatwo sobie wyobrazić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamK napisał:

Nie rezygnuj z metalowego piera na korzyść trójnogu... U mnie za pier robi metalowa rura o przekroju kwadratu 80x80 i jest OK.

Rozsiewacze spiskowych teorii dziejów powtarzają zasłyszane teorie o tym, że tylko betonowe piery są OK, a prawda jest taka że metalowe, dobrze osadzone, sztywne też są OK.

Oczywiście chodzenie i tupanie obok jakiegokolwiek piera w trakcie sesji fotograficznej jest nie wskazane. Dla obserwatorów, którzy muszą poruszać się obok rozwiązaniem jest podłoga, która nie jest związana z pierem.

Na pewno jednak odradzam Ci trójnóg, o który łatwo zahaczyć nogą. Skutki łatwo sobie wyobrazić...

Przy obserwatorium nikt się kręcić nie będzie więc to nie jest problem.. no chyba że złodzieje ;) Nie znam się na konstrukcjach, więc biorę wszystkie wzmianki pod uwagę. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie po wylaniu wielu kg betonu i dokręceniu do niego metalowej rury mam jakieś problemu z wibracjami. Nie mogę sprawdzać czy to będzie działać po wybudowaniu, więc biorę pod uwagę najgorszy przypadek czyli że coś będzie nie tak. ę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, ktoś nie miał piera betonowego, to nie jest w stanie docenić jego stabilności. JEST NIEPRAWDOPODOBNA, a to podstawa porządnego prowadzenia.

Jak coś, to taki betonowy słupek można nawiercić wiertarką udarową przy podłodze, pręty przeciąć i przewrócić w max pół godziny. Więc ten argument odpada.

Osobiście w "swojej budzie" trójnoga też bym nie chciał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Piotr4d napisał:

Dobry, masywny stalowy pier, solidnie zamontowany do podłoża, będzie o niebo stabilniejszy niż trójnóg.  

Bez obaw ten (foto) wygląda Ok. Tylko zastanów się czy nie będzie za niski. 

Dzięki Piotrze za odpowiedź. Może jeszcze nie powinienem w takim razie go przekreślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój własnoręcznie wykonanym stalowym pier, o konstrukcji kolumnowo-kratownicowej, który jest stabilny i mobilny, dodatkowo zalałem w środku betonem. Teraz jest, nie gniotsa nie łamiotsa :D

Podejrzewam, że po tej modyfikacji nie ustępuje wiele słupowi betonowemu o większej średnicy.  Pewnie przydała by się tu opinia jakiegoś specjalisty np. inżyniera budownictwa.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak jak piszesz obserwatorium planujesz obsługiwać zdalnie to nie powinno być najmniejszego problemu nawet ze stalowym (jakimkolwiek) pierem. Mam u siebie sklepowy słup stalowy, nie zabetonowany (założenie - odpalić iść do domu) i żadnych problemów nie doświadczyłem (oczywiście gdy działa samo), dopiero jak zaczynam chodzić w środku delikatnie zaczyna latać ale wiadomo podczas sesji nikt nie chodzi więc jest ok. Tym bardziej u Ciebie gdzie nikt chodzić nie będzie podczas sesji masz myślę gwarantowany spokój (oczywiście odpowiednio wysokie ściany by chronić przed wiatrem mile widziane)

Od siebie jeszcze polecam dach z poliwęglanu - lekka konstrukcja - mniej wymagająca.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Jagho   miałeś kiedykolwiek problem z szynami, po których jeżdżą rolki dachu? Te szyny z projektu skyshed mają u dołu 'nieckę' i martwię się, że będą zbierać lód, albo brud, szczególnie, że wygląda, jakby rolki nie miały wiele miejsca na ruch górę i na boki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę szyn prowadzących rozwiązałem trochę inaczej niż w projekcie - w sposób bardziej tradycyjny. Na belkach nośnych leżą zamocowane aluminiowe profile - ceowniki po których jeździ dach. Widać je częściowo na tym zdjęciu. W tej ich części, która normalnie nie jest pod dachem i jest narażona na opady, mają one nieduży spadek 0.5% (w kierunku od budki). Dla oka niezauważalny, ale dla grawitacji oraz wody - tak. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.