Skocz do zawartości

Canon 50/1.8 STM II odrośnik


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

 

Mam w/w obiektyw i chcę dorobić do niego odrośnik. Dla mnie standardowa osłona ES-68 nie spełnia swojego zadania. Planowałem założyć na nią grzałkę, ale jest to trudne ze względu na gabaryty i kształt tej osłony. Stąd pomysł na wykonanie takiej osłony na gwint filtrowy 49mm metodą druku 3D. Sam odrośnik będzie pełnił również rolę osłony antyświetlnej. 

Najbardziej dla mnie palącą kwestią w tej chwili jest mocowanie tego odrośnika do obiektywu. Odrośnik chcę wkręcić do obiektywu na gwint filtrowy 49mm. Rzecz w tym, że kompletnie nie wiem, jakie są parametry gwintu filtrowego 49mm, a co za tym idzie - jego geometria. Wiecie, jakie są parametry gwinta filtrowego 49mm? Ew. czy wiecie, w którym miejscu takowe parametry można znaleźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiej szerokości masz tą grzałkę? To prawda że osłona przeciwsłoneczna w roli odrośnika się nie sprawdza. Też mam taki obiektyw i podczas pierwszej sesji na szybko zakładałem grzałkę. Planowałem bez grzałki tylko ta osłona i co jakiś czas suszarka, okazało się że suszarka pomaga na 10 min (tej nocy wilgoć była straszna). 
Nie miałem większych problemów z założeniem grzałki, to prawda że się ślizga trochę. Kabel od grzałki można zamocować by nie wisiał luzem, to powinno ustabilizować opaskę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem sobie używając ręcznika jednorazowego. Jako że mam aparat z matrycą APS-C (Canon 2000D), to w tym przypadku maksymalna długość odrośnika wynosiłaby 120mm. Rzecz w tym, że osłona przeciwsłoneczna ma kształt stożka o średnicy większej wynoszącej ok. 90mm... Tak więc cały mój pomysł idzie do kosza w tym przypadku - stosunek długości do średnicy jest zbyt mały, aby odrośnik efektownie działał. 

Niemniej sam pomysł może się sprawdzić w przypadku dłuższych ogniskowych obiektywu, np. 135mm. Ale to już inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten obiektyw i tą osłonę ES 68.  Zauaważ, że obiektyw ma małą średnicę w stosunku do osłony . Osłona ma światło 81 mm , obiektyw ma średnicę cca 36 mm. Osłona jest z tego powodu b. zbliżona do walca

Wysokość osłony cca 35 mm. Zrób sobie szkic/rysuneczek i zmierz kąt rozwarcia. Miałby się mniej więcej pokrywać z wartością, która napewno jest

gdzieś w necie - czyli kąt "widzenia"  obiektywu . Ja osobiście nie widzę problemu . Z karimatki wycinam element , który po złożeniu w ucięty stożek ma  średnicę

równą   czy nieco mniejszą od cca 81 mm . W zależności od długości wycinka karimatki , na którą się zdecydujesz , średnica po drugiej stronie stożka będzie odpowiednio większa. Skleisz to porządnie , to tylko sprawa inwencji, pomysłowości  - jak to zrobisz .  Karimatka jest lekka , jeśli się ją nasunie na osłonę ( to nie jest tzw. tulipan )  i ewentualnie wsunie 3 elastyczne poddajne kliny od strony body aparatu -  napewno się nie zsunie.

 

Ta niemiecka samolepna tapeta dc-fix jest jak czarny aksamit - wspominam dlatego, bo jest też czarna matowa dc-fix , ale się jednak

błyszczy i przypomina bardziej czarny papier.

 

Jeśli karimatka nie jest czarna, uprzednio można sobie ją wylepić czarną matową tapetą dc-fix  - dostępną w sklepie z tapetami, w OBI etc                                                     

W czasie sesji zdjęciowej nic się nie może stać złego, aparat jest albo nieruchomy , albo na paralaktyku  porusza się niezauważalnie.

Wcześniej można zrobić sobie próbę "na sucho ", po której zawsze można coś wylepszyć .

 

Zmobilizowałeś mnie do zrobienia sobie takiej osłony, akurat dzisiaj odebrałem zmodyfikowanego canona... :)

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.