Skocz do zawartości

[S] tuba Meade SCT 8''


towarzysz

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż wędruje tuba Meade Schmidt-Cassegrain 8'' (203/2000). W komplecie szukacz Meade 8x50 z zapasową stopką (szukacz z regulacją ostrości w okularze, odwijana muszla), dovetail Losmandy, dovetail Sky-Watcher z dwiema obejmami średnica 235 mm, elegancki kubraczek uszyty na miarę z grubej piankowej karimaty, zatyczki na tubę i szukacz, visual back 1,25''. SCT waży ok. 6 kg, używałem go z powodzeniem na montażu AZ4, pomimo rozmiarów jest łatwy do przenoszenia.

Teleskop kupiłem od gościa, któremu przypadł po zmarłym wujku i nie interesował się astronomią. Nie mam do teleskopu żadnych papierów. Sprawdzając po numerze seryjnym nabitym na teleskopie sądzę, że data produkcji to 1993-1994. Myślę więc, że jak na swój wiek jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście są ryski na lakierze tuby (starałem się je uchwycić na zdjęciach), ale delikatne i nie psują ogólnego wyglądu, nie ma np. śladów rdzy czy lakieru zdartego do żywego aluminium. Jeżeli chodzi o oryginalny visual back, w gwincie śruby blokującej był wkręcony zwykły wkręt łebkiem do środka (!), więc musiałem się sporo namęczyć, aby go wyciągnąć. Gwint jest nieco uszkodzony, trochę są opory, ale dałem śrubę radełkową M4 i jest ok. Używając tego teleskopu zastępowałem ten visual back dwucalowym z GSO + ewentualnie redukcja na 1,25'' - z dwucalową kątówką było stabilnie. Płyta korekcyjna i lustro są w idealnym stanie, bez zadrapań, lustro nie ma śladów utleniania. Na powierzchni płyty korekcyjnej od zewnątrz i w środku jest trochę kurzu - co moim zdaniem wbrew pozorom dobrze o nim świadczy - teleskop nie był rozbierany. Zaślepka obiektywu tuby jest delikatnie powyginana, ale trzyma się na tubie; lakier jest w całości. Wymieniłem welurową okleinę na jej wewnętrznym obrębie - niestety na krawędziach tuby wokół korektora pozostały delikatne ślady kleju z poprzedniej welurowej wyklejki, myślę że dadzą się usunąć jakimś delikatnym acetonem. W mocowaniu szukacza (nieoryginalny, od innego teleskopu Meade, odcień lakieru odrobinę inny) są plastikowe śruby - ze względu na upływ czasu plastik kruszeje i niestety mają tendencję do łamania się od byle stuknięcia, trzeba na nie uważać - dwie są trochę krótsze, ale nadal spełniają swoje zadanie, trzecią wymieniłem na aluminiową M5 zakończoną gumką - jest ok. Myślę, że można by po prostu pokusić się o wymianę stopki szukacza i zastąpić ją taką a'la Sky-Watcher / Vixen - śruby mocujące stopkę nie mają nakrętek wewnątrz tuby. Do teleskopu była dołączona szyna a'la Losmandy, zastąpiłem ją obręczami i dovetailem a'la Vixen. Do tuby jest gustowny kubraczek uszyty z grubej karimaty z otworami dopasowanymi do szyny Losmandy. Pomimo gabarytów tuba jest lekka i poręczna. Regulacja ostrości - jak to w teleskopach z ruchomym zwierciadłem głównym - trzeba trafić w punkt ostrości, czasem trzeba spróbować dwa, trzy razy - ale nie jest źle. Aby obrazy były ostre, teleskop lubi dobrą kolimację - gdyby u mnie został, na pewno są do kupienia śruby Bob's Knobs, z nimi kolimacja zwierciadła wtórnego jest o wiele wygodniejsza. Kolimację zrobiłem na rozogniskowanej oddalonej lampie, poprawiłem na Wenus - jest w porządku, chociaż na pewno może być jeszcze lepiej. Tuba ostrzy ze wszystkimi okularami, z jakimi jej używałem (14-40 mm) zarówno na wprost, jak i z kątówką, również z bino (15-20 mm).
Moim zdaniem bardzo fajna lekka poręczna tuba, ze sporymi możliwościami i w miarę uniwersalna, nadaje się zarówno do obiektów US jak i DS, czym sam byłem zaskoczony (nie widziałem nigdy lepszej M31 z towarzyszkami). Lustro 8'' zbiera dużo światła, a jednocześnie spora ogniskowa zmniejsza zaświetlenie przy umiejętnym doborze okularu. Jeżeli na siłę szukać mankamentów, dla mnie będą to: brak szerokich pól (dlatego chcę zostawić sobie refraktor 150/750), konieczność kolimacji od czasu do czasu (dlatego wolę zostawić maka 178/2670) oraz mniejszy niż w refraktorze kontrast (gwiazdy nie są tak kolorowe, jak w refraktorze, ale czasem wychodzi to na plus: z filtrem Oriona UB nie ma prawie zielonego zafarbu). Szczerze mówiąc, gdyby tylko było mnie na to stać, zostawiłbym sobie także tego SCT, ale coś trzeba wybrać, a takie dylematy ma zapewne wielu z Was...

Proponuję 2.100 zł (wliczona wysyłka Pocztą Polską z opcjami ubezpieczenie i ostrożnie).

74701547_436684243707103_4277615018238803968_n.jpg

75339665_408594396684208_8006879334025396224_n.jpg

76228165_556782548467113_7305711367309230080_n.jpg

76747445_479945399538632_7827742535941357568_n.jpg

IMG_20190824_085019.jpeg

IMG_20190824_085114.jpeg

IMG_20190824_085132.jpeg

IMG_20190824_085214.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.