Skocz do zawartości
  • 0

Obserwacja planet a ich wysokość.


tomek1982

Pytanie

Witam, jak duży wpływ na jakość uzyskiwanych obrazów planet przy obserwacji balkonowej 20cm katadioptrykiem ma wysokość planety nad horyzontem ? Czytałem kiedyś że ma, ale czy jest to duży wpływ ? W tym roku wg stellarium jowisz nie przekroczy 16st nad horyzontem (kolejne lata będą lepsze, w 22r około 30st) , czy oznacza to że w obecnym roku jego obserwacja nie ma sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To wszystko zależy od trzech czynników:

  • pasma - czym bliżej podczerwieni, tym wpływ atmosfery mniejszy
  • seeingu - wiadomo, im lepszy, tym lepiej ;)
  • wysokości nad horyzontem - im wyżej, tym lepiej

Maksymalizując te trzy parametry uzyskasz najlepszy obraz. Przy czym MAX dla Jowisza (który bywa wysoko) będzie inny niż dla Merkurego (który zawsze jest blisko Słońca). Do tego dochodzą zakłócacze - Słońce płytko pod horyzontem, Księżyc w dużej fazie w pobliżu, zaświetlenie/zanieczyszczenie pochodzenia ziemskiego.

 

Pytanie kiedy warto... dla mnie subiektywnie tak to się rozkłada:

  • 0 - 5 stopni - zawsze zerknę, ale obraz bardzo faluje, trzeba się bardzo skupić, łatwiej "mózgiem" złapać szczegóły przy nakładce bino
  • 5 - 15 stopni - może być przyzwoicie, zależy od seeingu, ale nigdy nie odpuszczam
  • 15 - 30 stopni - jest bardzo dobrze
  • > 30 stopni - obiekt jest bardzo wysoko i czuję się rozpieszczony :)

jak widać nie jestem wybredny... Kolejność obserwacji ustalam w oparciu o czas górowania obiektów danego dnia.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poniżej 15 stopni wysokości, to bardzo często seeing i pewnie tez przejrzystość atmosfery zabijają szczegół.

Mars będzie miał w tym roku coś koło 45 stopni, jeśli dobrze pamiętam.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, tomek1982 napisał:

Od jakiej zatem wysokości można mówić o względnie przyzwoitych warunkach jeśli chodzi o planety ? 25, 30st ?

Niewłaściwe pytanie. Merkury nigdy wyżej nie jest. Na takich elewacjach możesz myśleć o Jowiszu, Marsie i Saturnie przede wszystkim- no ale to jeszcze nie teraz, trzeba poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, JSC napisał:

Poniżej 15 stopni wysokości, to bardzo często seeing i pewnie tez przejrzystość atmosfery zabijają szczegół.

Mars będzie miał w tym roku coś koło 45 stopni, jeśli dobrze pamiętam.

Pojawia się jeszcze problem aberracji atmosferycznej. Można z nią walczyć, ale lepiej chyba już zmienić obiekt obserwacji. Na niebie zawsze jest coś ciekawego powyżej 30st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Si :grin: ale On potrafi być naprawdę daleko od tarczy :)

 

32 minuty temu, wessel napisał:

No jest jeszcze ADC. Warto mieć :) szczególnie do planet

można kombinować też tak  https://astropolis.pl/topic/44831-niskie-obserwacje-planet-m%C3%B3j-spos%C3%B3b-na-dyspersj%C4%99-atmosferyczn%C4%85/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mówiąc szczerze Hamal,  ja to się dziwię że nie masz jeszcze na orbicie własnego a'la Hubbla zbudowanego z puszek po wojskowym chlebie i zasilanego małym nuklearnym, ogniwem paliwowym zbudowanym na bazie wydzieliny świetlików i felgi od Syrenki :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawa jest prosta.

Jeśli jesteś młody i spragniony kontaktu z astronomią, to pomimo że wysokość Jowisza w górowaniu nad horyzontem będzie 15 st., to i tak wyciągniesz teleskop, aby choć na chwilę sprawdzić czy akurat nie trafi się choć chwila znośnej stabilności atmosfery ziemskiej, tak aby ucieszyć swe oczy oglądaniem pasów Jowisza czy innych szczegółów tej planety.

Z biegiem lat stajesz się leniwy i bardziej słuchasz wielu wcześniejszych negatywnych doświadczeń związanych z większą częstotliwością występowania złej stabilności atmosfery przy tej wysokości położenia planety.

Ze swej praktyki obserwacyjnej zdarzały mi się bardzo udane obserwacje Jowisza (dawnym teleskopem 35 cm) gdy był np w Skorpionie (w szczególności mam w pamięci dwie takie obserwacji, gdzie rano i zaraz po zachodzie Słońca planeta była niemal nieruchoma - nie falowała). Choć liczyłem się z tym, że atmosfera będzie kiepska to wystawiałem teleskop, aby później nie mieć tzw. doła, że nie zrobiłem obserwacji.

Na koniec warto powiedzieć, że naszym kraju nawet wysokość planety powyżej 30 st nie gwarantuje pewności przeprowadzenia udanych obserwacji bez obaw o stan stabilności atmosfery.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Paether napisał:

Obserwacje zawsze mają sens.

Podpisuję się pod tym. 

Nawet jeżeli taka obserwacja polega na wyczekiwaniu z okiem przy okularze na tą "chwilkę" stabilności atmosfery. Nawet ta "chwilka" może ukazać cudowny widok:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krzysztofie, podpowiem jak ja to robie, chociaz jestem lajkonikiem :).

Mam linuxa a tam jest takie cos, stellarium czy jakos podobnie, to program w ktorym moge zobaczc na co bede patrzec. Tak jest mi po prostu latwiej. Noca jak jestem na zewnatrz lokalizuje polnoc, jak jest czysto to na podstawie gwiazd a jak nie jest :) to np kompasem. (tyko znowu po co?) potem ustalam na podstawie danych z kartki azymut i wysokosc nad horyzontem, tu jak cos szczegolowego to warto korzystac z katomierza lub jak juz widzialem na monitorze gdzie mam szukac jakiejs gwiazdy to ustalam(na oko) przyblizona pozycje. I raczej znajduje. Aha warto orientowac sie ktora jest godzina to i jakies cykadlo sie przyda.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

6 godzin temu, Krzysztof Tomasik napisał:

witam wszystkich_ wychodzę (nocą) na podwórko_ jak zlokalizować dany obiekt na niebie- za pomocą danych (które mam w ręku), a dwa to: z kąt brać dane dane o tym obiekcie? 

Mapa nieba. 

Jak jedziesz samochodem w trasę to skąd wiesz gdzie jest Szczecin???

Każdy Messierek leży w jakiejś konstelacji tak jak miasta w województwach. 

Trza się nauczyć gwiazdozbiórów. Potem położenia poszukiwanych cudów wzgłędem gwiazd w tychże konstelacjach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.