Skocz do zawartości
  • 0

Jaki power bank do zasilania ASiair PRO + dodatki


AURIOL

Pytanie

Witam wszystkich MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII.

Na forum jestem sporadycznie, ale nieraz warto zapytać się ekspertów z doświadczeniem o poradę.

 

Moje zapytanie dotyczy tematu jaki power bank nadaje się do zasilania ASiair PRO

 

Zasilanie ASiair PRO to 12V o natężeniu prądu 3 Amper, a może trzeba więcej np. 4 albo 5.

 

Do zestawu będzie również podłączona kamera ZWO ASI071MC-PRO i ZWO ASI120MM Mini.

 

Czy ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie i może mi coś doradzić?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 godzin temu, AURIOL napisał:

ASiair PRO, ZWO ASI071MC-PRO, ZWO ASI120MM Mini w trakcie pracy?

Mój setup+ CEM25P. Kupiłem Celestron Powertank do zasilania montażu (albo działa USB albo 12V- to istotne) i dodatkowo Celestron Powertank Pro. Ten daje 12V i 5A z gniazda 5.5/2.1 oraz z samochodowego 12V10A i porty USB, tu działa wszystko na raz. Jest w testach szybki wynik chłodzenia ASI071 MC Pro - chłodzenie na maxa, cooler 100%, paliłem darki. Powertank Pro wystarczył na niecałe 7h. Przy niższym chłodzeniu starczy na całą noc. Nie ma problemu z przewożeniem tych baterii w bagażu podręcznym, służyły mi jako przeciwwagi - razem 3kg. Asiair musisz koniecznie zasilać pewnym 3A, bo będzie padała, rozłączy kamerę i po sesji. Więc przewody też muszą tyle puścić i adapter samochodowy, jeśli go będziesz używał. 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szukałem sporo czasu i poza jump starterami nie znalazłem powerbanku, który wydałby z siebie więcej niż 12V/2A. A i te jump startery są wątpliwej jakości :) Lepiej zakupić akumulator (w zależności od potrzeb i budżetu: NiMH, PB, Li-ion, Li-Fe itp) i nie męczyć się.

 

Żądane parametry na powerbankach można osiągnąć zwiększając napięcia przez quick charge (nominalnie jest 5V) i łącząc równolegle kilka powerbanków. Ale jest to bardzo kłopotliwe, bardzo niestabilne i obarczone stratą, nawet robiąc układ na tzw. diodzie idealnej.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie tak sądziłem że nie jest to takie proste.

 

Owszem, akumulatory żelowe to chyba najlepsze rozwiązanie.

Osobiście używam  zasilania sieciowego oraz akumulatora żelowego firmy Vipow LP17-12  -  12V17Ah/20HR

Wydatek to około 150 pln.

Pytając was, miałem na myśli zastosowanie w terenie.

A może ktoś wie jaki jest pobór razem wziętych modułów - ASiair PRO, ZWO ASI071MC-PRO, ZWO ASI120MM Mini w trakcie pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Vipow LP17-12 to akumulator AGM, nie żelowy. To nie są synonimy, AGM to płynny elektrolit zaabsorbowany w maty szklane, GEL to zżelowany elektrolit. Różnica jest w rezystancji wewnętrznej (na korzyść AGM) i maksymalnym napięciu ładowania (14.7-14.9 AGM, max 14.4 - GEL). Doprowadzenie do gazowania akumulatora typu GEL kończy się uszkodzeniem. GEL mają dużo wad i jedną zaletę - mogą pracować i być ładowane w dowolnej pozycji, poddawane dużym wibracjom, AGM mogą pracować w dużych przechyleniach, ale do ładowania muszą być w pozycji pionowej.

 

No większość osób używa akumulatorów ołowiowych i jest to nadal najtańsze rozwiązanie. Niektórzy wręcz samochodowych, ale tego lepiej nie robić, szybciej się zużywają. Lepiej używać akumulatorów zaprojektowanych do pracy cyklicznej, z solidniejszymi płytami. Pozostałe typy są mniej popularne, wybierane przez tych, dla których ciężar i wielkość mają znaczenie.

 

Zużycie nominalne: ASIair 15W, ZWO ASI071MC-PRO 60W, ZWO ASI120MM Mini 5W. W sumie 80W, czyli około 12V/7A. Na co dzień powinno być mniej, komputer będzie mniej pobierać, ogniwo peltiera też zmniejsza pobór po rozgrzaniu.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Napisałem że żelowy, ponieważ sprzedawca tak mnie poinformował, kiedy go kupowałem. Widoczne nie miał wystarczającej wiedzy.

 

Pozdrawiam!

 

 

Edytowane przez AURIOL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, lkosz napisał:

Zużycie nominalne: ZWO ASI071MC-PRO 60W

W praktyce będzie duuuużo mniej. Pobór prądu przez chłodzenie w asi spada dramatycznie jeśli nie wykorzystujemy go na 100%. Wykres producenta:

image.thumb.png.286fe37062e1b0222a8e716e24e7d97f.png

Można więc przyjąć < 1A, czyli 12W (plus USB, czyli 14,5W).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za ostatnie dwie odpowiedzi. A jednak są jakieś rozwiązania.

 

Ta ostatnia od Syriusza  jest motywująca do dalszego rozważania i działania.

 

Można więc przyjąć < 1A, czyli 12W (plus USB, czyli 14,5W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czesc,

 

Ja tez sie rozgladam za zasilaniem akumulatorowym, mam na oku nastepujace opcje:

 

* Sky Watcher Power Tank 17Ah (cena okolo 550zl)

* TalentCell Rechargeable 72W 100WH 12V/8300mAh (cena okolo 300zl) - https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06Y5G3C8Z

 

Zalezy mi, zeby to bylo dosc eleganckie rozwiazanie, czyli wole unikac targania akumulatorow samochodowych etc. Z drugiej strony nie chce wydawac majatku  na to :-)

 

Chce tym zasilac CEM25P, RPi 4 z Astroberry oraz kamere guidera. Jesli sie nie myle, to 12V/8300mAh powinno wystarczyc na conajmniej 6 godzin zasilania CEM25P (zasilacz ma 12V 1.5A), ale przy podlaczonym guiderze i RPi...no wlasnie ile? Pewnie max 4h? Wiec moze kupic 2 takie power banki i jeden dla montazu a drugi dla RPi (przez jakis regulator napiecia 12V-5V)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, karolbe napisał:

Chce tym zasilac CEM25P, RPi 4 z Astroberry oraz kamere guidera. Jesli sie nie myle, to 12V/8300mAh powinno wystarczyc na conajmniej 6 godzin zasilania CEM25P (zasilacz ma 12V 1.5A), ale przy podlaczonym guiderze i RPi...no wlasnie ile? Pewnie max 4h? Wiec moze kupic 2 takie power banki i jeden dla montazu a drugi dla RPi (przez jakis regulator napiecia 12V-5V)?

 

CEM pobiera 0,35A przy trackingu, czyli tyle co nic. Musisz zmierzyć albo poszukać, ile bierze Raspberry podczas pracy z softem astro (prawdopoobnie przy średnim obciążeniu). Zapewne coś 1-2A przy 5V, czyli max 0,83A przy 12V. Guider to max 0,5A 5V, choć zapewne mniej. Czyli mamy w sumie 1,4A przy 12V, co daje ok 6h pracy. Jednak w zimie ten czas się skróci, powiedzmy o 30%. Ja bym kupił i tak dwa takie powerbanki, chociaż nie wiem jak je połączyć, bo prawie cały prąd zabierze Raspberry i podłączona do niego kamerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 hours ago, MateuszW said:

CEM pobiera 0,35A przy trackingu, czyli tyle co nic. Musisz zmierzyć albo poszukać, ile bierze Raspberry podczas pracy z softem astro (prawdopoobnie przy średnim obciążeniu). Zapewne coś 1-2A przy 5V, czyli max 0,83A przy 12V. Guider to max 0,5A 5V, choć zapewne mniej. Czyli mamy w sumie 1,4A przy 12V, co daje ok 6h pracy. Jednak w zimie ten czas się skróci, powiedzmy o 30%. Ja bym kupił i tak dwa takie powerbanki, chociaż nie wiem jak je połączyć, bo prawie cały prąd zabierze Raspberry i podłączona do niego kamerka.

Chyba znalazlem cos lepszego: http://www.bosma-group.eu/pl/produkty/car-power-bank-pl/

Ma wyjscie 12V na zapalniczke, wiec mozna bez problemu podlaczyc montaz, uzywajac "zlodziejki" zapalniczki samochodowej mozna miec drugie wyjscie 12V zeby w razie czego z uzyciem regulatora 12V-5V zasilac RPi gdy wymaga wiecej niz 5V i 2.1A. No i 2 wyjscia USB 2A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pierwsze pytanie brzmi: jak długo cały zestaw w nocy ma pracować?

Sam zacząłem bawić się w astrofoto. Co prawda mam Star Adventurera bez guidingu i kamerę DSLR + grzałka na obiektyw, ale kilka doświadczeń już wyniosłem z bateriami.

Założenie moje jest następujące:

a) SWSA zasilany bateriami alkalicznymi;

b) DSLR + grzałka zasilane z powerbanka.

Wszystko ma być zasilane z USB typu A. Napięcie nominale na USB typu A to 5V. Aparat pobiera (przez adapter bateryjny) 2A, zaś grzałka 1,6A. 2A+1,6A=3,6A.

W ciągu jednej godziny zużycie prądu wynosi więc: 5V*3,6A*1h=18Wh. Moc pobieranego prądu: 5V*3,6A=18W.

Mój powerbank Li-ON przy napięciu 3,7V ma pojemność 20Ah. Tak więc jego pojemność energetyczna (Wh) wynosi: 3,7V*20Ah=74Wh.

Tak więc teoretycznie mój zestaw na tym jednym powerbanku będzie chodził następującą ilość czasu: 74Wh/18W=4,1 h.

 

W praktyce czas ten będzie różny od osiągniętego wyniku w zależności od poboru prądu. Duży wpływ na pojemność energetyczną baterii ma temperatura. W każdym bądź razie w moim przypadku przy temperaturze +80C zestaw pochodził nieco ponad 6h.

 

W twoim przypadku, jeśli pobór prądu przy 12V ma wynosić 7A, to w czasie jednej godziny zużycie wygląda następująco: 12V*7A*1h=84Wh. Moc pobieranego prądu wynosi 84W.

Jeśli zestaw ma chodzić przez 8 godzin, to wówczas całkowite zapotrzebowanie energetyczne wynosi: 8h*84W=672Wh. W praktyce, zużycie prądu będzie mniejsze, tak więc tego typu powerbank powinien pociągnąć te 8h przy twoim zestawie...

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, tomchm napisał:

jeśli pobór prądu przy 12V ma wynosić 7A,

Skąd aż tyle? Mówimy tu o prądzie rzędu 1,4A, w porywach max 2A.

3 godziny temu, karolbe napisał:

Ma wyjscie 12V na zapalniczke, wiec mozna bez problemu podlaczyc montaz, uzywajac "zlodziejki"

Wystrzegaj się złącza zapalniczkowego, to najgorszy syf jaki powstał na tej planecie. Murowane problemy z nie kontaktowaniem i rozłączaniem się w czasie nocy od byle dotknięcia. 

Jeśli brakuje złącz DC, to nie ma problemu kupić rozdzielacza (taki rozgałęziony kabel). Raspberry raczej nie będzie działać stabilnie na USB 2A, bo momentami wymaga więcej. Podłącz je też pod DC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, MateuszW napisał:

Skąd aż tyle? Mówimy tu o prądzie rzędu 1,4A, w porywach max 2A.

Wystrzegaj się złącza zapalniczkowego, to najgorszy syf jaki powstał na tej planecie. Murowane problemy z nie kontaktowaniem i rozłączaniem się w czasie nocy od byle dotknięcia. 

Jeśli brakuje złącz DC, to nie ma problemu kupić rozdzielacza (taki rozgałęziony kabel). Raspberry raczej nie będzie działać stabilnie na USB 2A, bo momentami wymaga więcej. Podłącz je też pod DC. 

Zużycie prądu 7A przy 12V podane na podstawie postu @lkoszZużycie nominalne: ASIair 15W, ZWO ASI071MC-PRO 60W, ZWO ASI120MM Mini 5W. W sumie 80W, czyli około 12V/7A

 

Poza tym, kolega @AURIOL nie podał, jakiego rodzaju teleskop i szukacz chce posadzić na swoim montażu - grzałki też swoje wezmą z zasilania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, tomchm napisał:

Zużycie prądu 7A przy 12V podane na podstawie postu @lkoszZużycie nominalne: ASIair 15W, ZWO ASI071MC-PRO 60W, ZWO ASI120MM Mini 5W. W sumie 80W, czyli około 12V/7A

Ale to się tyczy przypadku z pierwszego postu, a teraz pojawiła się nowa osoba z mniejszymi potrzebami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, MateuszW said:

Skąd aż tyle? Mówimy tu o prądzie rzędu 1,4A, w porywach max 2A.

Wystrzegaj się złącza zapalniczkowego, to najgorszy syf jaki powstał na tej planecie. Murowane problemy z nie kontaktowaniem i rozłączaniem się w czasie nocy od byle dotknięcia. 

Jeśli brakuje złącz DC, to nie ma problemu kupić rozdzielacza (taki rozgałęziony kabel). Raspberry raczej nie będzie działać stabilnie na USB 2A, bo momentami wymaga więcej. Podłącz je też pod DC. 

Dzwonilem do sprzedawcy, zeby zapytac jak moge sterowac napieciem na wyjsciu power bank, bo wg opisu ma "12V 2A; 16V 3,5A; 19V 3,5A", myslalem, ze jest jakis przelacznik, a sprzedwca mowi, ze nie ma, ze to sie samo dostosowywuje. Nie byl w stanie mi wytulaczyc jak power bank ma sie domyslec, ze moj montaz ma byc zasilany 12V, przeciez jak dostanie 19V to moze go ubic. Czy dobrze rozumuje? Z drugiej strony wg. producenta power bank moze sluzyc do zasilania laptopow, czyzby laptopy mialy az tak duza tolerancje napiecia, ze im nie robi roznicy czy maja 12V czy 19V? Przeciez zasilacze do nich maja konkretne parametry, jeden 12V inny 19V...Pogubilem sie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, karolbe napisał:

Dzwonilem do sprzedawcy, zeby zapytac jak moge sterowac napieciem na wyjsciu power bank, bo wg opisu ma "12V 2A; 16V 3,5A; 19V 3,5A", myslalem, ze jest jakis przelacznik, a sprzedwca mowi, ze nie ma, ze to sie samo dostosowywuje. Nie byl w stanie mi wytulaczyc jak power bank ma sie domyslec, ze moj montaz ma byc zasilany 12V, przeciez jak dostanie 19V to moze go ubic. Czy dobrze rozumuje? Z drugiej strony wg. producenta power bank moze sluzyc do zasilania laptopow, czyzby laptopy mialy az tak duza tolerancje napiecia, ze im nie robi roznicy czy maja 12V czy 19V? Przeciez zasilacze do nich maja konkretne parametry, jeden 12V inny 19V...Pogubilem sie :-)

Nie mam pojęcia jak to jest rozwiązane, ale słusznie się domyślasz, że nie ma czegoś takiego jak "samo się dostosowuje". Napięcie musi być ustawione odpowiednie. Laptopy nie mają żadnej tolerancji, na 12V nic nie zrobią.

Te 12V 2A to bieda, ale jest to złącze rozruchowe pod ten gruby kabel, które ma dużą obciążalność. Tylko pytanie czy ono może być cały czas włączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 28.02.2020 o 15:12, tomchm napisał:

Zużycie prądu 7A przy 12V podane na podstawie postu @lkoszZużycie nominalne: ASIair 15W, ZWO ASI071MC-PRO 60W, ZWO ASI120MM Mini 5W. W sumie 80W, czyli około 12V/7A

 

Poza tym, kolega @AURIOL nie podał, jakiego rodzaju teleskop i szukacz chce posadzić na swoim montażu - grzałki też swoje wezmą z zasilania...

Witam!

 

Więc uzupełnię dane :

 

1. Montaż paralaktyczny ORION ATLAS PRO  AZ/EQ-G + GOTO wersja USA

2. Tuba optyczna: GSO RC RITCHEY-CHRETIEN 10" 250/20000 F/8 OTA M-LRC 

3. ZWO finder / guider scope - guider i szukacz, fi = 60 mm f= 280

4. Kamera ASI 071MC Pro

5 ZWO ASIAIR PRO

 

Montaż jest zasilany oddzielnie napięciem 15 V 5 Am.

 

Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.