Skocz do zawartości

Zakup sprzętu na astromarcie


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozważam zakup sprzętu na astromarcie od faceta z Australii. Nigdy nie ściągałem niczego spoza UE. Kwota w okolicy 1300 USD. Możecie doradzić na co zwrócić uwagę? Na ile jest to bezpieczne (uszkodzenie przesylki, jej ewentualne niedotarcie) ? Nadal zastanawiam się nad odczekaniem by sprzęt pojawił się gdzieś bliżej (może w Polsce). Ale kusi fakt ze ten australijski mewlonik 180 jest z 2018r i wyglada na super stan. Gość ma dobre opinie..

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Misza napisał:

Cło od sprzętu używanego nabytego od osoby fizycznej ? Kiedyś Paweł Tur sciągał dla mnie używany montaż z USA, nie było cła.

Ależ oczywiście, nie ma tu znaczenia, czy towar jest używany, czy nie. Odpowiadasz za procedurę celą, bo wystąpisz to jako importer (powtarzam, nie ważne, czy osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy). Generalnie musisz doliczyć kilka % na cło oraz VAT23% od wartości oclonej towaru powiększonego o przesyłkę. Czyli z tych 1300 dolarów zrobi ci się jakieś 7507,30 zł (zakładając cło 5%, przesyłkę 200USD, oraz nie licząc spredów jeśli masz konto/kartę walutową). Może dojść jeszcze koszt procedury celnej.

PS. Nie wiem, czy powinieneś pytać publicznie, jak się sprowadza towar z USA bez cła i VAT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie moj post dotyczył Australii nie USA, rozumiem ze wychodzi na to samo. Czyli chyba bardziej zaczyna się opłacać zakup nowki we francuskim Colmar za 10tys. Skupiając się jednak nie na kosztach a na ryzyku zniszczenia, utraty przesyłki, czy takowe jest duże? Czy przesyłka zostanie rozpakowana i „wymacana”dopiero w polskim urzędzie celnym w mojej obecności czy wcześniej?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka zostanie prześwietlona na granicy australijskiej (wszystko sprawdzają w obie strony)

Przesyłka problematyczna, musiałaby być naprawdę pancerna.

Problem z cłem i VAT to faktura - na jej podstawie UC oblicza należności, gdy jej brak - masz 

problem, bo musisz udowodnić wartość towaru.

Dodatkowo ostrzegam, że w magazynie UC z paczkami raczej się nie pieszczą.

All in all - na Twoim miejscu kupiłbym w Europie.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym wolał ale używek tego sprzętu mało się pojawia w UE.... Dlatego powoli zaczynam się zastanawiać nad nówką z francuskiego Optique Unterlinden (Colmar) w którym 10lat temu kupowałem refraktor.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Misza napisał:

W zasadzie moj post dotyczył Australii nie USA, rozumiem ze wychodzi na to samo.

Rozróżnienie jest tylko na zakup w obrębie Unii Europejskiej i poza nią.

PS. Celnicy dzisiaj potrafią korzystać z Google i w 5 sek. są w stanie ustalić potencjalną wartość. Nie liczyłbym, że "panie kochany, ten montaż to koło zębate do kombajnu, kosztuje 150 zł". 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Ależ oczywiście, nie ma tu znaczenia, czy towar jest używany, czy nie. Odpowiadasz za procedurę celą, bo wystąpisz to jako importer (powtarzam, nie ważne, czy osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy). Generalnie musisz doliczyć kilka % na cło oraz VAT23% od wartości oclonej towaru powiększonego o przesyłkę. Czyli z tych 1300 dolarów zrobi ci się jakieś 7507,30 zł (zakładając cło 5%, przesyłkę 200USD, oraz nie licząc spredów jeśli masz konto/kartę walutową). Może dojść jeszcze koszt procedury celnej.

PS. Nie wiem, czy powinieneś pytać publicznie, jak się sprowadza towar z USA bez cła i VAT. 

Misza, 

Sprzedalem Ci wtedy swój montaz kupiony w PL. Stare czasy pewnie z 15 lat temu :)

Jak sprowadzasz z USA to cło i VAT trzeba liczyć.

Kupuj raczej w Polsce albo W UE. Mniej kłopotu. Zapytaj Zbyszka ZP... z Astromaniaka. On ma obcykane giełdy w Europie. Może Ci pomoże. Sam ostatnio kupiłem od niego C11.

Pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Nie wiem, czy powinieneś pytać publicznie, jak się sprowadza towar z USA bez cła i VAT. 

Alez ja nie pytam w jaki sposób "ominąć" cło i vat ale o to czy wedle przepisów się je płaci w przypadku używanego sprzętu kupionego od prywatnego zbywcy. Ok, przyjąłem do wiadomości że tak. 

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Misza napisał:

Ok, stara historia z tym em-200, widać pamięć mnie już trochę myli. W tym momencie na zachodnich giełdach lipa.

Polecam zatem Teleskop-Service z Niemiec. Kupiłem ostatnio u nich Rasa i kamerę. Bardzo dobra, wiarygodna firma.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.