Skocz do zawartości

Księżyc przez 'vintage-owy' refraktorek japoński 60 mm


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam świadomość że takie zapraszanie na zewnątrz nie jest zręczne, ale powielanie tego samego wątku na 3 funkcjonujących dziś forach też zręczne nie jest - nie wiadomo co lepsze, albo co gorsze. Taki "triumwirat" ma swoje zalety, ale ma i wady - a jedną z nich są waśnie tego typu niezręczności. Jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące sprzętu czy samej renowacji, to służę wszelkimi wyjaśnieniami na miejscu :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzeć można tam (co ochoczo uczyniłem), a rozmawiać tu (co niniejszym robię) :icon_wink:

lulu a nie myślałeś, żeby ten ,,bliźniaczy" telep z e-baya kupić dla brakującej w twoim kątówki (o ile taka jest w zestawie) a resztę odsprzedać (choćby ze względu na statyw na pewno znalazł by się chętny)?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem dość mocno, ale bawienie się w sprzedaż... Nowa kątówka na ali kosztuje 50 zł. Kupiłbym tamten to znowu brakowałoby jednej oryginalnej kątówki i na pewno bym tego tak nie zostawił tylko i tak dokupiłbym na ali. Więc trochę "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Poza tym ja mam kłopoty żeby się rozstawać ze sprzętem nawet jak nie jest mi potrzebny więc było zagrożenie, że w końcu stałyby dwa takie same, nie wiadomo po co - a jest to jednak potykacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lulu napisał:

Na razie nie mam kątówki bo była nie do odratowania, a bez niej ognisko wypada parę centów za wyciągiem. Ale z Barlowem można rządzić :-)

Jak rozumiem ta kątówka ma być 0,965 a czy nie można prze tulejować kątówki 1,25" od strony wlotu na ten właśnie wymiar ? Wydaję mi się że na początek można to zrobić za pomocą

kawałka odpowiedniej plastikowej lub papierowej rurki.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopytać, czy ta kątówka z "Ali" ma tylko wejście na 0,965 a wyjście na 1,25" czy z jednej i drugiej strony tak samo. Bo jeżeli tak to też nie widzę sensu (przepraszam ale szukać

po prostu mi się nie chciało). Jak się zorientowałem to masz tylko jeden okular w dodatku obtłuczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalna kątówka 0,965'' : https://www.aliexpress.com/item/32825263696.html?spm=a2g0o.cart.0.0.57bb3c00hduefa&mp=1

Więc teraz do zdecydowania:

- zostać przy tej i kupować stare okulary 0,965'' (mam tylko orto Zeissa 10mm i Kellnera 18 mm od tego Vikinga - przyzwoity, ale lekko obkruszyłem jedną z soczewek jak go rozebrałem do czyszczenia),

- może szukać kątówki 0,965->1,25'',

- albo po prostu kupić tą zwykłą 0,965 i do tego adapter 0,965->1,25''. Okular jest wówczas trochę przesunięty, a ten wyciąg strasznie króciutki - ale może by zadziałało i pozwoliło stosować okulary w obu standardach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kątówki owszem :-)

 

@kompas: miałem okazję sprawdzić taką kątówkę 1,25 na zasadzie przyłożenia do wyciągu, bo włożyć jej oczywiście nie mogłem. Nie ostrzy, okular jest już za daleko, nawet przy maksymalnie wsuniętym wyciągu. Ale to nie jest miarodajna próba, bo te nowe kątówki 1,25'' są po prostu większe. Oceniam, że tor optyczny jest w nich o jakieś 1,5 cm dłuższy. Wynikałoby z tego, że układ mała kątówka + adapter nie zadziała - ale obawiam się że bez testu na konkretnej kątówce nie dowiem się tego.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdziłem na trzech kątówkach, najdłuższy tor miał Amici  45* Amici 90* i lustro miały tor podobny krótszy od tej pierwszej o jakieś 13 mm. Wygląda więc na to że skoro przyłożenie się nie sprawdziło ( a na tym polegał pomysł z rurką która była potrzebna tylko po to by nie trzymać tego w ręku) trzeba było  by dotoczyć odpowiedni nosek wejściowy 0,965.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle powiedziałem - jeśli małą kątówkę włożę zamiast przyłożyć, do tego tor skróci się o 1,5-2 cm bo sama kątówka będzie mniejsza, to powinien zrobić się zapas na ok. 2 dodatkowe cm potrzebne do zastosowania adaptera 0,965''->1,25''...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba pokombinować najlepiej organoleptycznie, musi znaleźć się jakiś złoty środek. Teleskop piękny, miałem kiedyś nawet podobny w tym samym kolorze "Ruski"  60 x 600, pancerny aluminiowy ze ścianką 5 mm wyciąg zaś miał ściankę 10 mm którą bez problemu dało się powiększyć do 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.