Skocz do zawartości

Kolory


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Zobaczcie, zrobiłam zdjęcia przy rozogniskowanym sprzęcie. Byłam ciekawa czy uda się wtedy lepiej utrwalić kolor. Jest jakby bledszy, taki przeźroczysty. Ale za to zamiast punktu widać większą powierzchnię i można się lepiej przyjrzeć. Teraz widzę jaka gamma Orionis jest błękitna. Wiadomo, moje zdjęcia są beznadziejnej jakości, zrobiłam tylko żeby sprawdzić. Ciekawi mnie, czy ktoś z Was robił tego typu, chciałabym zobaczyć podobne, rozogniskowane zdjęcia, tylko że wiadomo, w dobrej jakości, a nie takiej jak u mnie.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 tygodnie temu w 16-calach rozogniskowalem M42, był wyraźny stalowo-niebieski i seledynowy kolor, podobnie uczyniłem potem z Eskimosem - zielony, Aldebaranem - jaskrawa pomarańcz i błękitną M35. Nie miałem jak zrobić zdjęć i trochę żałuję, ale następnym razem myślę, że już uda mi się. Ogarniam właśnie pierścień T2 do Sony A7S :). 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mack_mnk napisał:

Ja 2 tygodnie temu w 16-calach rozogniskowalem M42, był wyraźny stalowo-niebieski i seledynowy kolor, podobnie uczyniłem potem z Eskimosem - zielony, Aldebaranem - jaskrawa pomarańcz i błękitną M35. Nie miałem jak zrobić zdjęć i trochę żałuję, ale następnym razem myślę, że już uda mi się. Ogarniam właśnie pierścień T2 do Sony A7S :). 

 

Focić i jeszcze raz focić takie perełki :) i pokazywać 

 

Moje rozogniski :D 

Arktur

Arctur-ref.jpg

 

Vega

Vega-ref.jpg

 

Mirfak

Mirfak.png.2ead7ed255da61355b79374748af2114.png

Procjon

Procjon.png.1f364d61cfb6b80fca18f3d5ce892864.png

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Hamal, ciekawi mnie karbowany pająk Arktura i Wegi

Wynik zastosowania tego ustrojstwa http://indexhamal.pl/astrofotografia/Dyfrakcja_Obstrukcja.htm :)

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

oraz pryszczaty Procjon

Syfki na okienku kamerki i matrycy :D mam fizia na punkcie ich usuwania do takich pobrań, tym razem zaniedbałem :dry: :) 

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Bellatrix napisał:

ładne. I rzeczywiście dobrze widać kolor, a przy zestawieniu kilku zdjęć- różnicę barw. 

Trzeba robić dużą tarczę i długo naświetlać, do tego celu najlepiej nadają się stare dobre CCD, ja używam Atik Titan color :) w sumie tylko w tym celu jeszcze go trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała uwaga, może ktoś mądrzejszy uzasadni fizycznie, ale z tego co wiem grubość takich i wszelakich przesłon nie jest bez znaczenia, brzegi powinny być jak najcieńsze. Podobnie ma się miejsce z przesłonami aperturowymi LG umieszczonymi przy LG.

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kółka to nie jest optymalne rozwiązanie, bo traci się dość dużą powierzchnię. Funkcjonalnie równoważny pod względem dyfrakcji byłby wąski czarny pasek z falistymi brzegami - są nawet  krawiecki nożyczki dające taki efekt. Mam też bardzo starą gilotynkę do papieru tnącą z falistym brzegiem - artefakt z czasów fotografii tradycyjnej. 

 

Ogólnie pomysł likwidacji "spajków" bardzo mi się podoba, bo nie jestem ich wielbicielem. Tak oto dzięki fascynacji Bellatrix kolorami gwiazd pozbędę się spajków w moim Newtonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Te kółka to nie jest optymalne rozwiązanie, bo traci się dość dużą powierzchnię. Funkcjonalnie równoważny pod względem dyfrakcji byłby wąski czarny pasek z falistymi brzegami - są nawet  krawiecki nożyczki dające taki efekt. Mam też bardzo starą gilotynkę do papieru tnącą z falistym brzegiem - artefakt z czasów fotografii tradycyjnej. 

I w naukowym sprzęcie wiedząc o tym nie użyli by tego... Musieli czymś się kierować :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewności oczywiście nie mam, ale czasem robi się prowizorkę, której nikomu nie chce się optymalizować jeśli dobrze działa. Największy bubel tego swiata w dziedzinie optyki to wyprowadzenie nerwu wzrokowego z naszego oka; żyjemy z tym czy się nam podoba czy nie, nie ma już szans na zmianę :)

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.02.2020 o 22:44, Bellatrix napisał:

Zobaczcie, zrobiłam zdjęcia przy rozogniskowanym sprzęcie. Byłam ciekawa czy uda się wtedy lepiej utrwalić kolor.

Jaki V-B ma najbardziej wizualnie biała gwiazda ? Pytam o wartość nie o konkretną gwiazdkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bellatrix napisał:

Broń Boże. Gęsta śmietana. Taki ciepły słodki odcień. Jeszcze nie żółty, ale już nie biały.

Bellatrix, czytając Twoje opisy kolorów ciśnie się na myśl jedno słowo: synestezja ;)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HAMAL napisał:

Czyli Wega, ale ponoć ona widmowo jest biała, ale wizualnie niebieskawa a wizualnie biały jest Procjon :uhm:

Z mojej praktyki wynika, że generalnie z typów widmowych gwiazd można wnioskować o ich obserwowalnym kolorze. Raczej się to zgadza. Mam na myśli odwzorowanie barw na matrycy kamery, bo w wizualu gwiazdy ostatnio oglądam ewentualnie w szukaczu i przez lornetkę. Przy obróbce materiału z kamery staram się więc oddawać kolory tak, żeby z grubsza były zgodne z kolorem wynikającym z typu widmowego. Nie zawsze wychodzi to tak, jakby się chciało.

 

Vega to typ widmowy A0, dla którego standardowy kolor opisowy to biały. Jednak w odwzorowaniu należy spodziewać się lekko niebieskiego odcienia.

Procjon to typ widmowy F5, dla którego standardowy kolor opisowy to żółto-biały. Jednak w  odwzorowaniu jest raczej biały.

 

9 godzin temu, Bellatrix napisał:

Broń Boże. Gęsta śmietana. Taki ciepły słodki odcień. Jeszcze nie żółty, ale już nie biały.

Nie wiem w jaki sposób gęstość śmietany jest związana z jej barwą. ;) Niemniej subiektywnie można by uznać, że "gęsta śmietana" jest "jeszcze nie żółta, ale już nie biała". :)

 

9 godzin temu, Bellatrix napisał:

Jak dla mnie, wzór idealnej bieli w odczuciu wizualnym, to Fomalhaut. 

To gwiazda typu A4, więc można by rzec wizualnie "prawie biały". Ja jednak za białe uznałbym raczej gwiazdy typu bliżej F0. Np. Porrima czy prezentowana przeze mnie ostatnio podwójna 23 UMa. No wiem, wiem - to sprawa bardzo subiektywna. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam kolory gwiazd, od lat tak mam, wiele nocy gdy seeing do dupy bawię się w oglądanie rozogniskowanych placków, aby poczuć dane gwiazdy :D 

 

5 godzin temu, diver napisał:

To gwiazda typu A4, więc można by rzec wizualnie "prawie biały". Ja jednak za białe uznałbym raczej gwiazdy typu bliżej F0. Np. Porrima czy prezentowana przeze mnie ostatnio podwójna 23 UMa. No wiem, wiem - to sprawa bardzo subiektywna

Dzięki za głos w temacie, 23Uma ma B-V 0,35, to by mi pasowało do obserwacji :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.