Skocz do zawartości

Dziwny wygląd gwiazd, Ts71sdq


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że jest osobny wątek o tych refraktorach ale wrzucam tutaj, żeby może więcej osób zobaczyło i się wypowiedziało. W razie czego proszę przenieść. 

 

 Refraktor TS 71sdq, kamera Asi 071 mc pro. Jaśniejsze gwiazdy wyglądają jak na zdjęciach. Skąd te trzy ciemne pasy się mogą brać..?

 

 Nie ma znaczenia jak jest założony filtr uv/IR Cut (początkowo myślałem, że może to jest przyczyną), bez filtra efekt ten sam. Fotki z różnych sesji, nie z jednej nocy. Optyka niezaparowana, szybka ochronna kamery czysta. Reklamować? 

Screenshot_20200207_185255_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200207_191936_com.zwoasi.asiair.jpg

Screenshot_20200208_064818_com.android.gallery3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wessel napisał:

Niekoniecznie. Takie "spajki"daje optyka quadrupletów na jasnych gwiazdach. Takahashi także.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8324-wokół-zeta-cephei/

Ale czy wtedy wszystkie egzemplarze w mniejszym lub większym stopniu nie dawałyby tego samego efektu? Bo patrząc na fotki innych użytkowników tego modelu nie widzę nic podobnego.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Ale czy wtedy wszystkie egzemplarze w mniejszym lub większym stopniu nie dawałyby tego samego efektu? Bo patrząc na fotki innych użytkowników tego modelu nie widzę nic podobnego.. 

Jeśli chodzi o Takahashi to wszystkie modelu N tak mają. TS 71 -nie wiem, ale wygląda to identycznie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

I wtedy zwykły człowiek nieobeznany z rozkładaniem i składaniem teleskopu nie powinien sam tego tykać? 

Lepiej nie... ale zawsze możesz zdjąć odrośnik , poświecić latarką i sprawdzić czy  w tubie  (od obiektywu do samego końca wyciągu) coś nie zakłóca idealnie matematycznego kształtu okręgu a potem ocenić czy tykać to czy też radę z tym żyć tak jak jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są śruby kolimacyjne, a konkretnie zbyt duże naprężenie w celi. Żeby się tego pozbyć trzeba je odprężyć. Nie jest to takie trywialne i na ogół wymaga nie tylko poluzowania i ponownego dokręcenia (z odpowiednim dociskiem, nie za mocnym i nie za lekkim), ale także przekręcenia soczewek (co wiąże się z ponowną kolimacją). Inną metodą jest bardzo minimalne poluzowanie tych śruba (bardzo subtelne), a następnie równomierne opukanie (także subtelna drewnianym elementem) dookoła celi (wymontowanej wcześniej). Ma to na celu zrównoważenie ucisków w celi. W wielu przypadkach możesz popsuć kolimację - trzeba być tego świadomym i wiedzieć dokładnie, co się robi.

 

Jeżeli w punkcie perfekcyjnej ostrości słabe i średniej jasności gwiazdy są w porządku, to ja bym się na twoim miejscu nie wkręcał. Jak napisał @wessel, wiele refraktorów nie ma perfekcyjnego halo wokół jasnych gwiazd (włącznie z premium), a ich właściciele robią świetne zdjęcia. Poszukiwanie perfekcyjności, tym bardziej w sprzęcie klasy low-end (tak, to jest ta branża, gdzie sprzęt za wiele tysięcy złotych określa się low-end, bo tańszego takiego apo nie ma), to trochę ślepa uliczka, a na pewno bardzo frustrująca.

No ale jak nie możesz z tym żyć, to musisz walczyć. Albo sam, albo reklamacje i ping-pong z teleskopem do sprzedawcy/producenta (oczywiście jak zrobisz sam, to stracisz gwarancję - no chyba, że nikt się nie dowie ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam Jesion, jeszcze nie wiem co zrobię ale w razie czego mógłbyś taki zabieg przeprowadzić? :)

Poza tym nie szukam perfekcyjności tylko odniesienia do innych egzemplarzy tego modelu. Jeśli produkt ma wadę, a z Twojego opisu taki wniosek wyciągam, to nigdy nie będę wiedział czy jakiekolwiek inne błędy są po stronie montażu (i kilkunastu innych rzeczy) czy optyki 

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Adam Jesion, jeszcze nie wiem co zrobię ale w razie czego mógłbyś taki zabieg przeprowadzić?

Nie, definitywnie pożegnałem takie rzeczy. Jestem skupiony na swoich tematach. Wygląda na to, że jednak będziesz musiał reklamować teleskop u sprzedawcy. Jak uda ci się w pierwszej iteracji trafić na idealny, to możesz spokojnie nazwać siebie szczęściarzem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.