Skocz do zawartości

Słońce rozbłysk


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj obserwując słoneczko swoją synta 8 z początku nic nie widziałem po wkreceniu filtra UHC ukazało się takie coś niestety lepiej było widać gołym okiem jak na zdjęciu. 

Czy to rozbłysk? 

Zdjęcie nd5 nikon d3200 (1 i 2)

Nd5 + uhc Samsung Galaxy s6 edge(2 i 3)

 

Zrobiłem 120zdjec, ale po stacku źle to wygląda. 

Więc pojedyncze klatki 

 

PSX_20200208_192504.jpg

Screenshot_20200208-193405.png

PSX_20200208_192735.jpg

20200208_193130.jpg

Screenshot_20200208-193437.png

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to porostu obszar aktywny, któremu towarzyszą pochodnie fotosferyczne. Ten który zarejestrowałeś na zdjęciu to miejsce tworzenia się nowej plamy słonecznej należącej do nowego cyklu słonecznego. Amatorsko rozbłysk możesz zobaczyć tylko w paśmie H-alpha.  W świetle widzialnym raczej nie da się tego zobaczyć, chyba że rozbłysk jest wyjątkowo jasny i ma się szczęście akurat wtedy go oglądać, bo całe zjawisko jest stosunkowo krótkie i bardzo dynamiczne. Wtedy można dostrzec nagłe pojaśnienie obszaru aktywnego. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HAMAL napisał:

Ważne, że próbujesz i zdobywasz doświadczenie :) 

Staram się, a jak nigdy słońca nie chciało mi się oglądać to ostatnio 2 dni po 2 godziny gapiłem się w okular. 

Zawsze przy takich obserwacjach w mieście kupa interesantów się zlatuje. :laughbounce2:

Mam zdjęcie przez okular 14 mm. 

To może być granulacja? 

Podniosłem przejrzystość oraz usunąłem zamglenie w Photoshop. 

I widać takie coś dodam, że jak cofam tą operacje pomału to również widać

,,Granulacje?" albo poprostu wada optyczna kamery w smartfonie. 

 

ES 14MM + UHC

PSX_20200208_230035.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dasionek napisał:

To może być granulacja? 

Niestety, to głównie szum zmielony przez artefakty kompresji (choć może granulacja jakoś pośrednio się przyczyniła).

Kilka zdjęć granulacji wrzucono w tym wątku:

https://astropolis.pl/topic/70378-słońce/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Niestety, to głównie szum zmielony przez artefakty kompresji (choć może granulacja jakoś pośrednio się przyczyniła).

Kilka zdjęć granulacji wrzucono w tym wątku:

https://astropolis.pl/topic/70378-słońce/

 

Ale coś tam jak by szumi w tym kierunku. 

A jak można wyciągnąć granulacja? 

Jakiś filtr? 

Bo w uhc coś majaczy, a cos nie. 

Mgławicowy, ale bardzo ładnie wygląda słońce. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wyszło. 

Ale sam klin już daje bezdyskusyjnie lepszy obraz od Nd. 

Ale do Newtona raczej się nie nada. 

Sam filtr coś by dał np. W wizualu? 

 

Piękny gif super to wygląda. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem wiele lat z filtrami foliowymi. Najlepiej w foto wychodziło ND3,8 + filtr... OIII (taki do wizuala). Ponoć tej folii już nie ma na rynku. Potem przesiadłem się na filtr szklany. Dużo lepiej i bezpieczniej... U nas bywają wycieczki szkolne i strach mniejszy, że któryś wsadzi palec w folię.... :) 
Teraz uzywam filtra pełnoaperturowego z Meniscasem 150/2250mm i granulacja a także pozostałe struktury na tarczy Słońca są doskonale widoczne bez dodatkowych filtrów. Z refraktorami używam  klina 
 i wspomnianego Solar Continuum (naprawdę powala) oraz odpowiednich szarych bo wciąż obraz jest za jasny.
 

I jak sięgam pamięcią... przed zakupem Solar Continuum jednak nie miałem tak wyraźnych i spektakularnych widoków granulacji.. 
 

Edytowane przez Karol W.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do granulacji nic nie trzeba, starczy folia i stackowanie powiedzmy 100 klatek. I jakiś nie tragiczny seeing. 

Filtr Solar Continuum lub OIII lub chociaż jakiś zielony poprawia kontrast i jest lepiej, ale i bez tego granulację wyciągniesz na foto, a wizualnie podczas lepszego seeingu. 

Klin hershela daje jeszcze lepsze efekty i możliwość uzyskania jaśniejszego obrazu niż folia Nd e3,8 (przydatne z filtrem np OIII i barlowem). Jednak bez klina też uzyskasz nieźle efekty. 

Największy przeskok da zakup kamery mono I stackowanie awikow z 2-3k klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć bywają tak jasne rozbłyski, że da się je zarejestrować nawet naszym Ha7nm, ale to trzeba mieć mega szczęście :) i znam jedynie ze słyszenia, mogę się mylić.

 

Co do granulacji, to ona strasznie szybko się zmienia, mam tu na myśli minuty. Mi z folii tak wychodziła.

 

AR2670.jpg

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/index.htm#v9a

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, HAMAL napisał:

Ponoć bywają tak jasne rozbłyski, że da się je zarejestrować nawet naszym Ha7nm, ale to trzeba mieć mega szczęście :) i znam jedynie ze słyszenia, mogę się mylić.

Ha 7nm z folią nic nie da, a bez folii będzie zdecydowanie za jasny do wizuala i przede wszystkim niebezpieczny, no chyba że tylko do foto, chociaż i tak 70 razy za szeroki do typowego h-alpha słonecznego.

Poniżej fota jasnej protuberancji którą udało się złapać w świetle białym. 

Twl_981122_164328.gif

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pawlik napisał:

Ha 7nm z folią nic nie da, a bez folii będzie zdecydowanie za jasny do wizuala i przede wszystkim niebezpieczny, no chyba że tylko do foto, chociaż i tak 70 razy za szeroki do typowego h-alpha słonecznego.

Poniżej fota jasnej protuberancji którą udało się złapać w świetle białym. 

Wiadomo, że nocny Ha jest za szeroki, ale jednak jest znacznie węższy od folii (czyli całego spektrum). Moim zdaniem, skoro protuberancja świeci głównie w Ha (pytanie w jakiej części, bo w dalekim UV przecież też je świetnie widać na SDO), to dodanie do folii filtra Ha powinno zwiększyć kontrast protuberancji. Czyli gdybyś dodał filtr Ha do swojego zestawu, to moim zdaniem ta protuberancja powinna być jaśniejsza w stosunku do reszty. Ciekawe, czy ktoś to próbował i czy znajdziemy takie zdjęcie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

Wiadomo, że nocny Ha jest za szeroki, ale jednak jest znacznie węższy od folii (czyli całego spektrum). Moim zdaniem, skoro protuberancja świeci głównie w Ha (pytanie w jakiej części, bo w dalekim UV przecież też je świetnie widać na SDO), to dodanie do folii filtra Ha powinno zwiększyć kontrast protuberancji. Czyli gdybyś dodał filtr Ha do swojego zestawu, to moim zdaniem ta protuberancja powinna być jaśniejsza w stosunku do reszty. Ciekawe, czy ktoś to próbował i czy znajdziemy takie zdjęcie.

Też tak mnie się zdawa :D :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w uproszczeniu folia redukuje cale spektrum słoneczne do poziomu bezpiecznego dla oka, łącznie z pasmem H-alpha. To tak jakbyś ściszył całą muzykę zamiast wyłączyć poszczególne instrumenty. Dołożenie ha7mm nic nie da, ponieważ folia już sama w sobie redukuje niemal całkowicie to pasmo. 

Protuberancje emitują światło w paśmie h-alpha ale to nie znaczy że w innych pasmach ich nie widać.  Widać, ale słabiej i że wszystkich dostępnych pasm w których w ogóle można je zobaczyć wizualnie to h-alpha jest najlepsze. 

Kiedyś zrobiłem pseudo koronograf z filtrem h-alpha 1nm czyli 10 razy szerszym od standardowych teleskopów słonecznych - dało się dostrzec protuberancje po przesłonięciu tarczy słonecznej, ale bez przesłonięcia nie było najmniejszych szans, 1nm to nadal zdecydowanie za szeroko. Czytałem gdzieś że w przypadku koronografu filtr 7nm już może być wystarczający. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my tu piszemy o wyjątkowo jasnych obiektach :) sam kiedyś próbowałem z kołową przesłoną łapać Ha, ale z folią, i nic nie wyszło bo jęzor nie wystawał ani długi ani jasny.

 

Trzeba przypilnować aż trafi się coś ciekawego https://www.nasa.gov/mission_pages/sdo/images/index.html i w tedy atakować :D 

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.