Skocz do zawartości

Kolimator laserowy Hotech


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz co Kuba.... nie wiem czy nie lepszy jednak byłby Howie Glatter. Tam masz tylko jeden punkt , od którego jakości zależy dokładność kolimacji : osiowość wyciągu. A tutaj jednak kilka innych elementów musi zagrać ( sama tarcza kolimatora , jej położenie i lustro w wyciągu czyli podwójne miejsce błędu) - no przynajmniej tak na pierwszy rzut oka wygląda. Nie miałem tego w ręku niestety

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam ten wynalazek. Porównując Howie Glatter, kolimator(lunetka)Takahashi, czy zwykły kolimator np baaderowski - moim zdaniem jest najlepszy z tych wymienionych. Dawał najlepsze rezultaty. Pamiętaj ,że każda metoda opiera się na subiektywnej ocenie. Nie ma tam miernika, który by ci powiedział - teraz przesuń lustro o 0,2mm w prawo lub w lewo.

Masz zdejmowane w Rasa przednią szybkę , bo to jest kluczowe , jak nie, to trzeba sie trochę nagimnastykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RASA?? "Works on CT, SCT, SN Mak, & RC" Chyba, że mocowanie zwierciadła/adaptera z pierścieniami to ma być jakiś DIY.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to weryfikuję w Hotechu. DoHyperstara mają 

http://www.hotechusa.com/HyperStar-laser-collimator-s/71.htm

 

Naski, a czy rezultaty są na tyle dobre, że nie trzeba poprawiać później na gwiazdach? Widziałem na YT kolesia, który tego używał z Hyperstarem, ale i tak musiał poprawiać na gwiazdach, więc to by całkowicie negowało sens zakupu.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do hyperstara tak, ale nie do RASA. Widocznie nie ma zainteresowania ze strony posiadaczy tego systemu lub zwyczajnie możliwości technicznych, ponieważ potrzebny jest wyciąg okularowy :)

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu rozmawialem z kolegą, ktory kupil to jako ostatnią deskę ratunku do RC10"+ASI1600. Porownujac kolimacje Hotech vs Howie ten pierwszy jest zdecydowanie z przodu.

Niestety.... NIE jest to cudowne lekarstwo, aczkowiek znacząco zmniejsza ból głowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że za pomocą CDD inspektora można bardzo fajnie zrobić kolimację. Bardzo precyzyjnie.

Ale taka kolimacja zależy od seeingu, co zwłaszcza przy RASA może być problematyczne do osiągnięcia maks warunków (bardzo jasno, mały kontrast, przewody w torze optycznym).

Dlatego szukam rozwiązania jak tu podają do kolimacji bez gwiazdy. Porównują to do ławy optycznej. Niestety ten koleś na YT musiał robić fine tuning na gwieździe. Jeśli tak jest z definicji, to lipa, nic mi nie pomoże vs bardzo dobrze działający CCDIn. Chyba, że on po prostu nie potrafił tego używać.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Niestety.... NIE jest to cudowne lekarstwo, aczkowiek znacząco zmniejsza ból głowy.

W szczególności, gdy np czyściłeś teleskop rozkładając go na części pierwsze i po złożeniu nie wiesz od czego zacząć żeby kolimacja poszła w dobrą stronę :) Z filmu na YT jasno wynika, że musi być wyciąg okularowy, stąd do RASA nie produkują adapterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten punkt mi chodziło... - ale faktycznie w RASA to jest inaczej ...

 

0101.JPG.2b6c75f6f12794fe2ebb11c0be37b213.JPG

 

Z Taysonem zgodzę się , że trzeba dociągnąć na gwiazdach ...Jak już pisałem, to są wszystkie kolimatory "na oko" Bardzo pomocne , ale nie perfekcyjne.

Co do wyboru > hotech czy Howie - posiadam i używam oba - precyzyjniej i łatwiej jest moim zdaniem z hotech. Oczywiście jest to tylko moja opinia !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O tym pisałem. Do zwykłego SCT potrzebujesz tarczę/zwierciadło wkładane w wyciąg okularowy. Do hyperstara dodatkowo odpowiedni do modelu dystans i drugą taką samą tarczę/zwierciadło. W Rasa tak jakby nie ma visual back'a..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, ze mam hotech’a który na początku koszmarnie wprowadził mnie w błąd. Otóż pokazywał, ze moj C11 jest kompletnie rozkolimowany. Okazało sie, ze sam kolimator jest trafiony i wymaga regulacji. Wszystkie 4ry wiązki lasera nie były ani rownolegle węglem siebie ani prostopadle do plaszczyzny wylotu (testowałem na jakiś 20metrach, powiesiłem kartę z narysowanych okręgiem o tej samej średnicy, pozycji laserów jak tablica samego kolimatora). Da sie to ogarnąć ale zajęło mi to ze 4h kręcenia mikro regulacja. Taki hint, najpierw sprawdź swój jeśli szczęśliwie wejdziesz w posiadanie:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 19:52, Vaud napisał:

Od siebie dodam, ze mam hotech’a który na początku koszmarnie wprowadził mnie w błąd. Otóż pokazywał, ze moj C11 jest kompletnie rozkolimowany. Okazało sie, ze sam kolimator jest trafiony i wymaga regulacji. Wszystkie 4ry wiązki lasera nie były ani rownolegle węglem siebie ani prostopadle do plaszczyzny wylotu (testowałem na jakiś 20metrach, powiesiłem kartę z narysowanych okręgiem o tej samej średnicy, pozycji laserów jak tablica samego kolimatora). Da sie to ogarnąć ale zajęło mi to ze 4h kręcenia mikro regulacja.

U mnie z kolei nie było żadnych problemów i pomimo tego, że miałem wyciągniętą płytę korekcyjną, a z niej zwierciadło wtórne oraz wykręcone jego mocowanie wszystko przebiegło bezproblemowo. Na oko za cholerę nie mogłem tego ustawić i nie wiem, czy w ogóle bym ustawił gdyby nie ten sprzęt. Po kolimacji wszystko było perfekcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.