Jump to content
kubaman

Kolimator laserowy Hotech

Recommended Posts

Wiesz co Kuba.... nie wiem czy nie lepszy jednak byłby Howie Glatter. Tam masz tylko jeden punkt , od którego jakości zależy dokładność kolimacji : osiowość wyciągu. A tutaj jednak kilka innych elementów musi zagrać ( sama tarcza kolimatora , jej położenie i lustro w wyciągu czyli podwójne miejsce błędu) - no przynajmniej tak na pierwszy rzut oka wygląda. Nie miałem tego w ręku niestety

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posiadam ten wynalazek. Porównując Howie Glatter, kolimator(lunetka)Takahashi, czy zwykły kolimator np baaderowski - moim zdaniem jest najlepszy z tych wymienionych. Dawał najlepsze rezultaty. Pamiętaj ,że każda metoda opiera się na subiektywnej ocenie. Nie ma tam miernika, który by ci powiedział - teraz przesuń lustro o 0,2mm w prawo lub w lewo.

Masz zdejmowane w Rasa przednią szybkę , bo to jest kluczowe , jak nie, to trzeba sie trochę nagimnastykować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogladnij filmik z ich strony lub youtube, to bedziesz wiedzial dlaczego.... a do tego zobaczysz jak on dziala :emotion-5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale ja myślę o takim do Fastara..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do RASA?? "Works on CT, SCT, SN Mak, & RC" Chyba, że mocowanie zwierciadła/adaptera z pierścieniami to ma być jakiś DIY.

Edited by seg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie to weryfikuję w Hotechu. DoHyperstara mają 

http://www.hotechusa.com/HyperStar-laser-collimator-s/71.htm

 

Naski, a czy rezultaty są na tyle dobre, że nie trzeba poprawiać później na gwiazdach? Widziałem na YT kolesia, który tego używał z Hyperstarem, ale i tak musiał poprawiać na gwiazdach, więc to by całkowicie negowało sens zakupu.

Edited by kubaman

Share this post


Link to post
Share on other sites

No do hyperstara tak, ale nie do RASA. Widocznie nie ma zainteresowania ze strony posiadaczy tego systemu lub zwyczajnie możliwości technicznych, ponieważ potrzebny jest wyciąg okularowy :)

Edited by seg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakis czas temu rozmawialem z kolegą, ktory kupil to jako ostatnią deskę ratunku do RC10"+ASI1600. Porownujac kolimacje Hotech vs Howie ten pierwszy jest zdecydowanie z przodu.

Niestety.... NIE jest to cudowne lekarstwo, aczkowiek znacząco zmniejsza ból głowy.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że za pomocą CDD inspektora można bardzo fajnie zrobić kolimację. Bardzo precyzyjnie.

Ale taka kolimacja zależy od seeingu, co zwłaszcza przy RASA może być problematyczne do osiągnięcia maks warunków (bardzo jasno, mały kontrast, przewody w torze optycznym).

Dlatego szukam rozwiązania jak tu podają do kolimacji bez gwiazdy. Porównują to do ławy optycznej. Niestety ten koleś na YT musiał robić fine tuning na gwieździe. Jeśli tak jest z definicji, to lipa, nic mi nie pomoże vs bardzo dobrze działający CCDIn. Chyba, że on po prostu nie potrafił tego używać.

Edited by kubaman

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Tayson napisał:

Niestety.... NIE jest to cudowne lekarstwo, aczkowiek znacząco zmniejsza ból głowy.

W szczególności, gdy np czyściłeś teleskop rozkładając go na części pierwsze i po złożeniu nie wiesz od czego zacząć żeby kolimacja poszła w dobrą stronę :) Z filmu na YT jasno wynika, że musi być wyciąg okularowy, stąd do RASA nie produkują adapterów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ten punkt mi chodziło... - ale faktycznie w RASA to jest inaczej ...

 

0101.JPG.2b6c75f6f12794fe2ebb11c0be37b213.JPG

 

Z Taysonem zgodzę się , że trzeba dociągnąć na gwiazdach ...Jak już pisałem, to są wszystkie kolimatory "na oko" Bardzo pomocne , ale nie perfekcyjne.

Co do wyboru > hotech czy Howie - posiadam i używam oba - precyzyjniej i łatwiej jest moim zdaniem z hotech. Oczywiście jest to tylko moja opinia !

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

O tym pisałem. Do zwykłego SCT potrzebujesz tarczę/zwierciadło wkładane w wyciąg okularowy. Do hyperstara dodatkowo odpowiedni do modelu dystans i drugą taką samą tarczę/zwierciadło. W Rasa tak jakby nie ma visual back'a..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od siebie dodam, ze mam hotech’a który na początku koszmarnie wprowadził mnie w błąd. Otóż pokazywał, ze moj C11 jest kompletnie rozkolimowany. Okazało sie, ze sam kolimator jest trafiony i wymaga regulacji. Wszystkie 4ry wiązki lasera nie były ani rownolegle węglem siebie ani prostopadle do plaszczyzny wylotu (testowałem na jakiś 20metrach, powiesiłem kartę z narysowanych okręgiem o tej samej średnicy, pozycji laserów jak tablica samego kolimatora). Da sie to ogarnąć ale zajęło mi to ze 4h kręcenia mikro regulacja. Taki hint, najpierw sprawdź swój jeśli szczęśliwie wejdziesz w posiadanie:)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jak myślisz?,jest na tyle, znacząca poprawa kolimacji SCTka,by zainwestować takie pieniądze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 11.02.2020 o 19:52, Vaud napisał:

Od siebie dodam, ze mam hotech’a który na początku koszmarnie wprowadził mnie w błąd. Otóż pokazywał, ze moj C11 jest kompletnie rozkolimowany. Okazało sie, ze sam kolimator jest trafiony i wymaga regulacji. Wszystkie 4ry wiązki lasera nie były ani rownolegle węglem siebie ani prostopadle do plaszczyzny wylotu (testowałem na jakiś 20metrach, powiesiłem kartę z narysowanych okręgiem o tej samej średnicy, pozycji laserów jak tablica samego kolimatora). Da sie to ogarnąć ale zajęło mi to ze 4h kręcenia mikro regulacja.

U mnie z kolei nie było żadnych problemów i pomimo tego, że miałem wyciągniętą płytę korekcyjną, a z niej zwierciadło wtórne oraz wykręcone jego mocowanie wszystko przebiegło bezproblemowo. Na oko za cholerę nie mogłem tego ustawić i nie wiem, czy w ogóle bym ustawił gdyby nie ten sprzęt. Po kolimacji wszystko było perfekcyjnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.