Skocz do zawartości

Wenus - rotacja chmur w UV


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :) W zasadzie to dopiero rozgrzewka bo najlepszy detal będzie można osiągnąć w marcu i kwietniu w okolicach fazy 40-50%. Wtedy planeta będzie znacznie wyżej i znacznie większa 

Dopisałem jeszcze skalę pierwszego zdjęcia - 0,058''/pix ;)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TUR napisał:

Rewelacja Łukasz ! Kiedy ruszysz do walki z większym fi ;) ?

 

Dzięki Paweł, w zasadzie już bym mógł. Tyle że tam mam tylko 1400mm ogniskowej a użycie filtrów UV w zasadzie wyklucza korzystanie z barlowa (duża absorpcja UV przez szkło i powłoki)

Dlatego mam dedykowany sprzęt do Wenus o natywnej ogniskowej 3560mm dzięki czemu nie muszę korzystać z barlowa :)

 

14'' będzie walczył z Marsem na jesieni, będzie się działo ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus ogólnie jest piękna. W szczególe okazuje się też! Genialne.

Napiszę o czymś dosyć osobistym. Kiedy byłem jeszcze jedenastoletnim dzieckiem, miewałem powtarzający się sen. W ogrodzie moich dziadków stoi 30cm Newton skierowany w stronę błyszczącej na granatowym niebie Wenus. Zachwycam się jej widokiem w okularze teleskopu, a potem wyjmuję okular i w jego miejsce wkładam aparat fotograficzny z soczewką projekcyjną.

W tym momencie zawsze się budziłem. W tamtym czasie ( 1966r) dysponowałem tylko lunetami ze szkieł okularowych i mogłem całkiem fajnie widzieć fazy Wenus, a zrobienie dobrej fotografii to było moje marzenie - ale Łukasz już mi je teraz zrealizował. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Łukasz, Peach powinien się zacząć rozglądać za domem spokojnej starości i emeryturą. Gigant po prostu jesteś ! Daj to na Insight Photographer , jest jeszcze czas!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

użycie filtrów UV w zasadzie wyklucza korzystanie z barlowa (duża absorpcja UV przez szkło i powłoki)

Można temu zaradzić - riklaunim opisał swego czasu użycie soczewki z topionej krzemionki: https://rk.edu.pl/pl/topiona-krzemionka-kontra-szklo-ciag-dalszy-wenus-w-ultrafiolecie/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Alice napisał:

Kolorystyka jak na zdjęciach z Akatsuki, wzorowałeś się, czy po prostu tak wyszło?
:)
 

Zwykle używam kolorystyki fiolet/czerwień lub niebieski/piaskowy.

Wyszło trochę przez przypadek - wzorowałem się bardziej na kolorystyce Emila:

https://www.astrokraai.nl/viewimages.php?category=4

 

7 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Można temu zaradzić - riklaunim opisał swego czasu użycie soczewki z topionej krzemionki: https://rk.edu.pl/pl/topiona-krzemionka-kontra-szklo-ciag-dalszy-wenus-w-ultrafiolecie/

Tak, widziałem to rozwiązanie. Tylko trzeba zainwestować kilka stów :)

Tak czy inaczej soczewka z tego tematu jest już niedostępna.

@riklaunim czy myślisz, że ta soczewka będzie dobrym zamiennikiem? 

https://www.edmundoptics.com/p/25mm-dia-x50mm-fl-uncoated-uv-dcv-lens/8567/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Lukasz83 napisał:

Wygląda ok. Możesz sprawdzać ich przeceny, czasami tam sporo wrzucają, albo jakaś soczewka dostanie recertified z 50% zniżką. Taniej może być też w Thorlabs, na Aliexpress też sporo listują ;)

 

Poza tym f/19 z ASI178MM to już blisko maksymalnemu samplingowi - ja w sobotę właśnie f/19 i ASI178, część w bin2. Przy dobrym seeingu może też spróbować stackować z Drizzle by uzyskać większą skalę.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.