Skocz do zawartości

Wenus - rotacja chmur w UV


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, astrokarol napisał:

Mam pytanie laika. Szczegóły super ale dlaczego tarcza wydaje się (lub jest) nieostra ? Kontury są w sumie dobre ale sama tarcza już jest tak widać - dlaczego ?

Samą tarczę łatwo wyostrzyć - wystarczy nawet lekka dekonwolucja i unsharp mask i już ładnie i równo mamy odciętą krawędź tarczy.

Natomiast szczegół chmur jest już zdecydowanie trudniejszy w obróbce - raz że chmury są bardziej rozmyte (jak pisze OBERON RD), dwa - ma niską jasność i kontrast względem tarczy - więc o wiele trudniej poddaje się ostrzeniu i obróbce 

 

51 minut temu, OBERON RD napisał:

Dla  mnie tarcza jest ostra, chmury nie przejdą w próżnię nagle.  B)

Na animacji udało się Łukaszowi zrobić niektóre klatki bez tego efektu "cebuli" z nadmiernego ostrzenia, brawo! Sam zastanawiałem się nad glęboką podczerwienią (1um) przy Wenus, bo można przynajmniej teoretycznie spojrzeć pod chmury. Takie fotki robi się już od paru lat, ale chyba z lokalizacji bliżej równika. Może lepiej będzie próbować przy wschodzącej Wenus, po nocy często powietrze jest spokojniejsze i można śledzić planetę coraz wyżej, a nie że opada i bęc, pod horyzontem. Filtr w podczerwieni niebo i tak jakoś wyciemni.

Szczegóły ciemnej strony Wenus np. tu:

https://www.cloudynights.com/topic/570354-venus-dark-side-on-march-12th/

Już raz się za to brałem :) Z filtrem 950nm

 

Teraz czekam na dostawę filtrów 1000nm i będziemy podchodzić jeszcze raz do tematu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OBERON RD napisał:

No właśnie, pokazane tam zdjęcia robiono we Włoszech, naświetlanie jednej klatki w takiej podczerwieni to 2-6 sek - powietrze musi być spokojne.

Tak, zastanawiam się jednak, czy w dzień w momencie górowania planety nie będzie lepiej, gdy doleci np. do Byka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OBERON RD napisał:

No właśnie, pokazane tam zdjęcia robiono we Włoszech, naświetlanie jednej klatki w takiej podczerwieni to 2-6 sek - powietrze musi być spokojne.

Można też robić rzędu 20-100ms z różnymi kombinacjami gainu. Ja ustawiałem na lekko prześwietlony obraz z wysokim gainem, nagrywałem klip a potem stack prze-ostrzałem i wyciągałem poziomami itp. Podobnie można wyciągnąć wewnętrzne księżyce Jowisza (Amaltea).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, harryLH napisał:

Tak, zastanawiam się jednak, czy w dzień w momencie górowania planety nie będzie lepiej, gdy doleci np. do Byka?

Jeżeli będziesz w stanie odciąć od teleskopu świecące obok Słońce to może (najlepszy efekt to fotografowanie w momencie złączenia dolnego). Najlepiej jeszcze z wąskopasmowym 1010nm filtrem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

german przepuszcza tak od 1800nm w górę, krzem byłby dużo lepszy, chyba, że 'germanium glass' znaczy co innego.

może tutaj warto się kontaktować?
https://www.aliexpress.com/item/1000005166123.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2cbf3c4f3toBKX

 

Ewentualnie filtrem 850nm+ są dwa skrzyżowane polaryzatory, blokują światło widzialne, ale podczerwień przepuszczają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, riklaunim napisał:

Jeżeli będziesz w stanie odciąć od teleskopu świecące obok Słońce to może (najlepszy efekt to fotografowanie w momencie złączenia dolnego). Najlepiej jeszcze z wąskopasmowym 1010nm filtrem ;)

ok, a znalazłeś już jakiś dobry filtr 550-555nm i mógłbyś go polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, riklaunim napisał:

Jeżeli będziesz w stanie odciąć od teleskopu świecące obok Słońce to może 

Może być? :D

montaz_paralaktyczny_jarzmowy4.jpg

 

4 godziny temu, riklaunim napisał:

 (najlepszy efekt to fotografowanie w momencie złączenia dolnego). 

Że niby wtedy? :D

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planets/Wenus_24.III.17.htm

 

Wenus_24_III_2017.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, harryLH napisał:

ok, a znalazłeś już jakiś dobry filtr 550-555nm i mógłbyś go polecić?

Omega Optical na ebay (Bjomejag), Thorlabs, przeceny na Edmund Optics. Drogie, ale wysokiej jakości robi też Chroma (oferują też filtry Astro).

 

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Że niby wtedy? :D

No wtedy :Salut:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MaciejW napisał:

Ewentualnie filtrem 850nm+ są dwa skrzyżowane polaryzatory, blokują światło widzialne, ale podczerwień przepuszczają

Są też filtry interferencyjne longpass 1000nm w powyższych sklepach lub stare RG1000. Testowałem jedno krzemowe "okno" z UQG i nawet przepuszczało trochę w podczerwieni, ale raczej dłuższe długości bo nocnej strony nie było widać.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy do UV nie użyć kamery 120MM zamiast 178 MM. Ma większy piksel ( 3.79/2.4) a sprawność w UV podobną ( 178 jest nieco lepsza dla 350nm)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Meiser napisał:

Widze Łukasz że całkowicie zmiażdżyłeś system wykonując to spektakularne zdjęcie Wenus . Co po niektórzy nie mogą się z tym faktem pogodzić . 

Nie odbieram tego w ten sposób. Myślę, że nie warto eskalować i wywoływać konfliktów.

Każdy z nas, astrofotografów dąży do jak najlepszych wyników a zdrowa rywalizacja, bez oczerniania i złych insynuacji, napędza progres i pozwala na rozwój.

 

Szczerze, to czekam aż ktoś zrobi lepsze foto - będzie do czego równać :)

 

Chciałbym też aby ten temat nie zdryfował teraz w stronę dyskusji, kto kogo lubi a kto nie i co kto pomyślał lub napisał, a czego nie- skupmy się tutaj na Wenus i jej chmurach ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lukasz83 napisał:

Nie odbieram tego w ten sposób. Myślę, że nie warto eskalować i wywoływać konfliktów.

Każdy z nas, astrofotografów dąży do jak najlepszych wyników a zdrowa rywalizacja, bez oczerniania i złych insynuacji, napędza progres i pozwala na rozwój.

 

Szczerze, to czekam aż ktoś zrobi lepsze foto - będzie do czego równać :)

 

Chciałbym też aby ten temat nie zdryfował teraz w stronę dyskusji, kto kogo lubi a kto nie i co kto pomyślał lub napisał, a czego nie- skupmy się tutaj na Wenus i jej chmurach ;)

Jak najbardziej jestem ZA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.