Skocz do zawartości

Który APO wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HAMAL napisał:

Obyś nie skończył, jak wielu, z nierównymi gwiazdkami, lub cieniami od ściśniętych cel :hmmm: czytaj opinie na forach o wadach uważnie.

To a propo Tecnosky? Bo jeśli chodzi o TS to dokładnie w punkt jest Twoja wypowiedź, sam mam z TSem takie problemy i w zasadzie gorąco odradzałbym. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, to są dwie raczej bezproblemowe konstrukcje i są trochę "krótsze" niż te co podałeś:

- spacecat 51/250 (lub redcat jak ktoś woli)

- samyang 135mm

Generalnie z tymi dwoma układami optycznymi ludzie mają świetne osiągi chyba bez większych problemów, natomiast z każdym sprzętem pow. 300mm bywa różnie. Dlatego warto sobie zadać pytanie czy ma to być szybki, bezproblemowy zestaw czy może jednak dopuszczasz "zabawy " sprzętowe.

 

Z tego co pamiętam to do zabaw sprzętowych masz już newtona.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Winter napisał:

Teraz dopiero zauważyłem taki wynalazek. Z korektorem x0,8 wychodzi ogniskowa ok. 340mm i f4,8. Na astrobin jest trochę zdjęć. Wygląda obiecująco i jest tani
https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-420-ed-ota/p,57326

Jak widzę to doublet bez flattenera. Dobrych fotek raczej z niego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HAMAL napisał:

Obyś nie skończył, jak wielu, z nierównymi gwiazdkami, lub cieniami od ściśniętych cel :hmmm: czytaj opinie na forach o wadach uważnie.

@HAMAL, podpowiedziałbyś może jakąś tubkę, żebym tak właśnie nie skończył. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cwic napisał:

Z tego co pamiętam to do zabaw sprzętowych masz już newtona.

Dobrze pamiętasz. :) Mam UNC 1000/f5 i wydaje mi się że jak na łączny budżet ok. 1300 EUR, całkiem nieźle się spisuje: nie jest jakiś "pokrzywiony", można go nawet skolimować. ;)

A teraz do szerszych kadrów szukam dla odmiany czegoś bardziej bezobsługowego i lżejszego. Pomyślałem, że zabawię się w APO i będę miał jakieś własne porównanie Newton vs APO.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, diver napisał:

Pierwsze dwa, to problem z gwiazdami- wiadomo. Kolejne dwa, to "zwykłe" triplety, tylko z "wbudowanym" w wyciąg korektorem. Czyli identyczna zabawa z odległością matrycy od korektora tak jakbyś kupił osobno APO i korektor ( cytat ze specyfikacji: ♦ Screwed 3-element ED corrector with 55 mm working distance from the M48 camera connection). Jedyna różnica, że tu masz niby wszystko ładnie skręcone. Zdaje się, że Grzędziel ma taki 6-elementowy Apo i nie do końca jest z niego zadowolony.

Zakup "zwykłego" APO, najlepiej tripletu na FPL53, ma tą delikatna zaletę, która pomimo konieczności precyzyjnego dobrania odległości pomiędzy flattenerem a matrycą kamery, pozwala bowiem w pewnym zakresie samemu zdecydować o wynikowej ogniskowej zastawu tuba-korektor.  Kupując np. https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-420-triplet-ota/p,57329 można dobierając flattener o krotności x0.8 lub x1.0  uzyskać instrument z płaskim polem o ogniskowej odpowiednio 336mm i 420mm  (nie rozważam kwestii śwaitłosiły)

 

sony.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, HAMAL napisał:

Obyś nie skończył, jak wielu, z nierównymi gwiazdkami, lub cieniami od ściśniętych cel :hmmm: czytaj opinie na forach o wadach uważnie.

Oj tak, musisz naprawdę dobrze trafić w niskiej półce cenowej. Ja w 2019 przerobiłem 4 refraktory, i żaden nie był bez wady fabrycznej.

Źle ci nie życzę bo jak trafisz na dobry egzemplaż to będzie służył.

Co ciekawe najtańszy edek 80 był z nich najlepszy jeśli chodzi o obrazy (mimo że miał luz w obiektywie i soczewki dzwoniły).

A tej 80-tki co podlinkowałeś totalnie nie polecam, widziałem ten refraktor rozebrany do ostatniej śrubki i ostatniej soczewki, rozwiązania techniczne jakie tam stosuje lub jakich nie stosuje tam producent są ryzykowne na jakość dawanych obrazów. (nie wyczernione krawędzie soczewek, śruby do kolimowania soczewek bez kauczukowych lub gumowych czubów (przez to nie kiedy dają brzydkie spajki przy jasnych gwiazdach), czasem minimalnie za małej średnicy teflonowe pierścienie miedzy soczewkami w obiektywie.

Możesz mi nie wierzyć ale soczewka (ta ostatnia) w tym flattenerze który ma ten teleskop posiada bardzo dużo luzu (bo 1,5-2mm) od krawędzi celi przez co często te korektory są w fabryce po prostu źle skręcone i do sprzedaży idzie bubel. (objawia się to często tym że teleskop nie daje płaskiego pola w odległości matrycy od korektora deklarowanej przez producenta). Jeśli dobrze pamiętam już jeden nasz forumowy kolega się o tym przekonał.

 

Celuj w  Stellaruve, Takahashi, Espirit, CFF (te firmy (prócz sky-watcher) sprawdzą ci dokładnie apo i prześlą wyniki i wszystkie wykresy na emaila jesli o to poprosisz i dopłacisz ) albo dość dobry tańszy lecz mały Redcat Od WIlliama.

 

Każdy ma inne doświadczenia i pewnie uzna że to trochę ostrożne podejście, ale ja się oszukałem.

Edytowane przez Selmak
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotr4d napisał:

A nie różnią się tylko brandem?

Co by nie było, ostatnio nowe quadruplety, z małymi wyjątkami,  nie mają dobrej opinii.

To są 70, a nie 71. Wizualnie są zupełnie inne. Meade i Tecnosky są podobne do siebie, ale różnią się wyciągiem.

Problem jest z produktami Shaprstar, który jest brandowany jako TS. Natomiast te dwa niekoniecznie pochodzą z tej fabryki, ale może ktoś to potwierdzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez wątek Adama.

Na podstawie tej lektury wyciągam wniosek: od tych akurat quadrupletów należy trzymać się z daleka. Dodałem je do swojej listy, ale już wykreśliłem. Nie mam ochoty grać w tę ruletkę.

 

Cenny dla mnie "tutorial" przekazany przez kolegę @Piotr4d skłania mnie do wniosku, że bardziej komfortowym rozwiązaniem jest jednak quadruplet ze stałym ogniskiem. Wkładam kamerę i bez dodatkowych dystansów ostrzę po prostu przez regulację wyciągu. Czy dobrze zrozumiałem @Piotr4d?

 

Czyli z mojej listy wykreślam również 6 elementowe konstrukcje, w których do tripleta APO dołączony jest "mobilny" flattener.

 

Co więc w tej chwili zostaje na mojej liście?

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-350-quadruplet-ag-ota/p,57322

Czy może TecnoSky to też tuba SharpStar?

 

Znalazłem też inny, w miarę budżetowy obiekt.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-refraktor-apochromatyczny-ap-80-400-esprit-80ed-professional-ota/p,43572#tab_bar_1_select

Może tego nie trzeba będzie poprawiać po fabryce "out of box"? Kolega @Selmak wypowiadał się o Espricie pozytywnie?

 

Gdy czytam o tych wszystkich perypetiach z APO-sami, mam obawy że być może czekają mnie perypetie większe niż z moim Newtonem UNC, którego mogę "młotkiem" poprawić samodzielnie. ;)

A tak mnie ostrzegano przed Newtonem, że to ciągła kolimacja, że budżetowe szkła luster są lipne itd. Że będzie trudno. Tymczasem powoli dochodzę do wniosku, że z APO łatwiej nie będzie. Głównie z powodu ruletki przy zakupie i ewentualnych trudnościach z poprawieniem fabryki we własnym zakresie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, diver napisał:

Znalazłem też inny, w miarę budżetowy obiekt.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-refraktor-apochromatyczny-ap-80-400-esprit-80ed-professional-ota/p,43572#tab_bar_1_select

Może tego nie trzeba będzie poprawiać po fabryce "out of box"? Kolega @Selmak wypowiadał się o Espricie pozytywnie?

Tak, ku serii Espirit sam bym się skłaniał bardziej jak do tych podlinkowanych TS czy MEADE.

One są konstrukcyjnie lepiej rozwiązane, i mają nie takie złe wyciągi.

Z tego co wiem buble w tej serii zdarzają się nie często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa dyskusja powiem wam. Również chciałem celować w coś o czym pisał @diver.
APO - Quadruplet - aperatura 70/80, ogniskowa 350/400 - Chciałem jak najmniej problemową konstrukcję, kompletną, z wbudowanym korektorem. Nie jest to takie proste.

Wiele teleskopów na które patrzyłem (TS od razu był skreślony u mnie) zostały wymienione i chyba wnioski są takie że lepiej kupić triplet i korektor i to jakoś ogarnąć i cieszyć się dobrymi zdjęciami, że kupić pełną tubę i być zawiedzionym. 
Zastanawiałem się nad tym Meade AP 70/350 s6000 i nad Tecnocky'im ale jak tam są problemy z gwiazdami to raczej podziękuję. 
Sharpstar to różni się tylko naklejką na tubie od TS który niestety się skiepścił w quadach. 
Zastanawiam się tylko bo część tripletów wbudowany korektor. To jak to jest z nimi? 
Osobiście zastanawiam się nad WO star 71
https://www.astroshop.pl/teleskopy/william-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-71-350-wo-star-71-blue-ota/p,55190#tab_bar_1_select

Czy lepiej wchodzić ww. WO czy EDek 80 Esprit + korektor? 

Cenowo wychodzi podobnie tylko pytanie o jakość.

 

Na WO star 71 miałbym 3,8"/px
Na ED80 Es miałbym 3,3"/px
 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.