Skocz do zawartości

Który APO wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Właściciel FLO to taki Internetowy hustler.  Popatrzyłem co sie wyrabia na Stargazer's Lounge i poczytałem wymianę mailową między klientami a sklepem.  Teraz po Brexicie on się już kompletnie będzie się czuł bezkarny co do sprzedaży dokonanej do EU.  0 odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutnie to wygląda. WO- wydawało by się solidna firma, a tu masz babo placek. Jeśli optycznie egzemplarz jest dobry, to może warto ścierpieć niedoskonałości wyciągu i samemu zrobić "tjuned"

Do uszkodzonej śruby użyj klucza typu torx. Jeśli nie będzie chciało po dobroci, to do wpasowania klucza w otwór użyj młotka (delikatnie). Robota wymagająca szczególnej ostrożności, ale jeśli nie będziesz walił weń bez opamiętania, nic się złego nie stanie.  

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Maetrik napisał:

Łomatko aż strach kupować nowe tuby :(

 

Jak optycznie jest ok tylko mechanika do poprawy może w serwisastro spróbuj?

Przynajmniej dogadasz się konkretnie z konkretnym człowiekiem i zapewne wyreguluje wszystko na tip top. 

Gadam. Póki mogę coś sam zdziałać, działam sam. Ale jak nie dam rady to jestem wstępnie na luty jakoś umówiony. 
 

Myśle, że sama optyka jest ok. 
Udało mi się ustawić takie pole w ccd inspektor nie znając się za bardzo na tym, także myśle, że można z tym jeszcze powalczyć. 

Wyciąg dosunięty do lewej strony, rotator na 280st.
Luminacja 6 sekund. 

Księżyc 60%
 

7DF7A224-7F33-402F-BB4F-202FE7A04250.jpeg

A02F3556-5721-456D-9125-A5F858CA4053.jpeg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Piotr4d napisał:

Do uszkodzonej śruby użyj klucza typu torx. Jeśli nie będzie chciało po dobroci, to do wpasowania klucza w otwór użyj młotka (delikatnie). Robota wymagająca szczególnej ostrożności, ale jeśli nie będziesz walił weń bez opamiętania, nic się złego nie stanie.  

Odkręcić zaklejoną śrubę przy zerwanym łbie... czarno to widzę. Nie wiem czy ten torx coś pomoże. Jak nie to mam jeszcze ekstremalny pomysł - przykleić imbus do łba :) Tylko porządnym klejem do metalu. Wtedy powinien dać sobie radę.

 

Ale należy się zastanowić, dlaczego gwinty są zaklejone - czy nie aby dlatego, że ktoś zerwał też te gwinty? Oby to tylko zabezpieczenie przed samoczynnym odkręceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Odkręcić zaklejoną śrubę przy zerwanym łbie... czarno to widzę. Nie wiem czy ten torx coś pomoże. Jak nie to mam jeszcze ekstremalny pomysł - przykleić imbus do łba :) Tylko porządnym klejem do metalu. Wtedy powinien dać sobie radę.

 

Ale należy się zastanowić, dlaczego gwinty są zaklejone - czy nie aby dlatego, że ktoś zerwał też te gwinty? Oby to tylko zabezpieczenie przed samoczynnym odkręceniem.

Matkooo Boskooo Kochanoooo!

A da może radę odkręcić wyciąg od tuby? Może jakbym zajrzał od środka to by coś wyjaśniło. Bo rozumiem te śruby coś regulują / dociskają, ale cały wyciąg można odkręcić jak na obrazku poniżej, tak? Czy się mylę?

1366BE3E-5C4E-485B-A7A7-15B65E44835D.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że wkręcając te dwa wkręty dociskasz ślizg i kasujesz luz na tulei wyciągu.

https://williamoptics.com/download/support/GT81-Manual.pdf

Na moje oko dostałeś zwrota po jakimś „artyście”, który chciał skasować luz „na zero” - pewnie imbusem calowym :P Udało jemu się obrobić śrubę, to odesłał do sklepu. A FLO pewnie nawet nie popatrzyło co tam się mogło stać 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esprit sam w sobie jest mega, 80 a jeszcze bardziej 100.  Sęk w tym że "z pudełka" nie nadaje się do użytku.  Teleskop-Austria daje opcje kupna skorygowanego i certyfikatem +300 euro.  Tylko tak bym go kupił.

 

FLO czek&tjune za +75 funtów to jest farsa i joke, wszystkie wady przepuszczają.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, licho52 napisał:

Wciąż jestem chory na Esprita, bez wad ta tuba za te pieniądze jest nie do pobicia IMO.

Można też tu:

https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO/100-115mm/Skywatcher-Esprit-100ED-Professional-100mm-F-5-5-Super-APO-triplet-telescope::1117.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, warpal napisał:

Wiem, wewntętrzny księgowy nie pozwala na razie :)  Ale tak, to jest praktycznie jedyne źródło z którego wziąłbym skorygowany egzeplarz bez obaw. (mam katalog obrazów paru Espritów które miałem, nazywa się "house of horrors" i jest głęboko ukryty na dysku).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, apolkowski napisał:

100ED też były takie tragiczne czy tylko 80?

 

Nie było 100 na stanie więc nie mogłem sprawdzić ale z tego co czytałem to z 100 jest dużo mniej problemów jeżeli chodzi o astygmatyzm i lateral CA (w teorii przynajmniej łatwiej robić optykę 100 F5,5).

 

Niemniej jeden z głównych problemów konstukcyjnych Espritów jest źle zaprojektowana, ciasna cela soczewkowa.  Z tego powodu każdy rozmiar może masakrycznie zniekształcać gwiazdy mimo wzorowej kolimacji.  Jednym z głównych zajęć "pana od Espritów" w T-A jest przenoszenie soczewek to skorygowanej celi, z poprawionym rozmieszczeniem śrób kolimacyjnych.  Ma pełne ręce roboty.

 

Pierwszy z brzegu przykład jakości Esprita z pudełka:  Poor Stars on new Esprit 80 ED - Beginning Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

A to jeden z moich egzemplarzy który miałem "przyjemność" testować: (spoiler, otwierać na własne ryzyko)

Spoiler

325014327_espritcapella.jpg.92b48addfc7172fe0aa5ebfeb5b56641.jpg

 

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, licho52 napisał:

Pierwszy z brzegu przykład jakości Esprita z pudełka:  Poor Stars on new Esprit 80 ED - Beginning Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

A to jeden z moich egzemplarzy który miałem "przyjemność" testować: (spoiler, otwierać na własne ryzyko)

  Ukryj zawartość

 

 

O żesz.

Przymierzałem się do Esprit'a 80. Setka była za ciężka na mój montaż.

Dobrze, że udało się przekonać "wewnętrznego księgowego" i kupić coś innego. Używka i też nie wiesz co dostaniesz (zwłaszcza, że kupowane za  granicą), ale jak czytam ten wątek, to ryzyko okazuje się mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozglądam się za FSQ-85edx ale jest nie do zdobycia, tym bardziej model nowszy po korekcji wad.

Chcę jednocześnie zwiększyć średnicę tuby ale i coś z krótką ogniskową.

W oko wpadł mi Sharpstar/TS 94/414 edph ale boję się świeżaka, a gdzie dopiero chińskiego.

Kolejna opcja na przeczekanie to skrócenie mojego edka80 do np 400. Tylko brak informacji o sprawdzonych reduktorach...wszędzie problemy ;(

 

W dniu 30.01.2021 o 10:22, Misza napisał:

A może nasz Serwis Astro to robi ? 

Rozmawiałem z kolegą Tomkiem i odradził mi grzebanie w nowej tubie. Dodał, że nie każdy sprzęt nadaje się do łatwej kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie wypadłem z tematu, ale po roku dopisuję się znów do swojego wątku. ;)

Szukałem małego refraktora do szerokich kadrów. Moje próby z tubką Evoguide 50ED skończyły się niepowodzeniem. Grzebałem, grzebałem i do dalszej zabawy wybrałem TS 61EDPH II. Wydaje mi się nieco bardziej "fachowy" od np. WO Kota. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie kupiłem kota (oby nie w worku), na początek z krótkimi astrografami wydał mi się najsensowniejszy i mam nadzieję najmniej problematyczny. Stosunkowo też mało doniesień o reklamacjach względem innych rozmaitych krótkich apo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.