Skocz do zawartości

Który APO wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, warpal napisał:

 

Kwota niestety mocno ponad budżet. Do tego za ciężki już pod mój montaż. Nie chcę przeholować bo zaraz będę musiał ASI6200 kupować żeby kamera nie odstawała od reszty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja cos od siebie dorzucę. Niedawno kupiłem i odesłałem z powrotem. Omegon 94 f5.5 ED kupiony w Astroshop... Takie wykonanie warstw MC prezentował kupiony przeze mnie egzemplarz. Prosiłem o sprawdzenie stanu optyki przed wysyłką ,ale prośba została zignorowana. W późniejszej korespondencji. napisali, że nie mają możliwości sprawdzać przed wysyłką wszystkich przedmiotów i muszą zaufać dostawcom sprzętu. Szkoda, że nie dbają choć o własną markę. Gdyby takie przypadki wyłapywać przed wysyłką , to takie zdjęcia nie trafiały by na fora i nie psuły renomy własnych produktów . Od razu zaznaczę, że nie są to smugi, które wystarczyło przetrzeć i po problemie. Te mazaje zachowywały się dokładnie jak warstwy w zależności od kąta patrzenia. Centralnie na środku obiektywu było jeszcze widoczne odbicie jakby pierścienia kulistego z którym szkło miało kontakt podczas procesu naparowania warstw. Teleskop zwróciłem bez problemu na koszt Astroshop. Zaproponowali wymianę na drugi, ale skoro mieli nie sprawdzić i kolejnego ,to  zrezygnowałem...... Człek kupuje płacąc niemało a zamiast z wypiekami na pyszczku otwierać paczkę , to aż się boi zaglądać. 
 

P1020945.JPG

P1020949.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, everr napisał:

@krzychb tragedia! Prawie z każdym  egzemplarzem APO! Dobrze, że kupiłeś nowy i mogłeś odesłać. Gorzej jak wady wyjdą po jakimś czasie. 


Wiesz "Prawie z każdym" to może zbyt mocne określenie. Ale prawda ,że trafiają się wadliwe egzemplarze. O ile Astroshop trzeba zganić, że nawet o własną markę nie dbają sprawdzaniem stanu  przed wysyłką, to już pochwalić trzeba za bezproblemową możliwość zwrotu na koszt sklepu.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma modelu, który obecnie można by kupić bez obaw. Co forum to problemy z prawie każdym szkłem, które chciałbym kupić. Na kilka już byłem zdecydowany, a później po przeczytaniu relacji z pierwszych testów musiałem odpuścić. 

Kupno nowego APO jest teraz trudniejsze niż kupno auto z drugiej ręki.

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tego wcześniej nie widziałem ale teraz znalazłem na stronie TSa "certyfikowane" APO. Nazywają się TS-CF.

Cytat

Each CF-APO is optically checked before shipment. A certificate with serial number is enclosed to the apos.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/language/en/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba opanować trudną (czyżby?) sztukę samodzielnej ingerencji w kolimację celi, kolimację soczewek w celi, regulacji osiowości i luzów w wyciągu.... to dużo uprości w naszym hobby i nie będzie konieczności zarzucania pracą firm kurierskich.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sebastianus napisał:

Jedynym wyjściem jest ,chyba, kupno apo na zamówienie z niewielkiej manufaktury ,gdzie każdy egzemplarz jest złożony, sprawdzony i wysłany przez jedną osobę co sie zna na kolimacji, regulacji itd.

Np. taki APO - to ten najmniejszy w ofercie :) Pomijając cenę, to trzeba sobie na niego troszeczkę czasu poczekać...

Albo taki - troszeczkę tańszy :) 

 

To już taniej i szybciej wyjdzie zakup nowego Canona 400mm f/5.6L...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomchm napisał:

Albo taki - troszeczkę tańszy :) 

....chyba, że w opcjach wybierzesz wyciąg Moonlite - ponad 5000$...

 

Dlatego uważam, że nabycie pewnych umiejętności manualno-optycznych, pozwoli samodzielnie - lub we dwóch - ogarnąć lub znacznie zredukować większość problemów i zaoszczędzić nerwy (bezcenne!) czas i pieniążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcin_G napisał:

....chyba, że w opcjach wybierzesz wyciąg Moonlite - ponad 5000$...

 

Dlatego uważam, że nabycie pewnych umiejętności manualno-optycznych, pozwoli samodzielnie - lub we dwóch - ogarnąć lub znacznie zredukować większość problemów i zaoszczędzić nerwy (bezcenne!) czas i pieniążki.

Masz to na myśli, że kupujesz takiego Chińczyka i sam we własnym zakresie próbujesz go naprawić/ulepszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomchm napisał:

Masz to na myśli, że kupujesz takiego Chińczyka i sam we własnym zakresie próbujesz go naprawić/ulepszyć?

Właśnie to mam na myśli. Zrobiłem to z fabrycznie nowym Omegonem apo 90/600 (tryplecik)

Jest to opisane na forum w temacie "nie lękajcie się"

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marcin_G napisał:

Właśnie to mam na myśli. Zrobiłem to z fabrycznie nowym Omegonem apo 90/600 (tryplecik)

Jest to opisane na forum w temacie "nie lękajcie się"

 

 

A odważyłbyś się rozkręcić kwintuplet? Na przykład taki bardzo podobający mi się Askar600?

http://www.askarlens.com/index.php/wap/class7/208.html

 

Tu już masz w cholerę stopni swobody - zapanować nad pięcioma soczewkami i wyciągiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

A odważyłbyś się rozkręcić kwintuplet? Na przykład taki bardzo podobający mi się Askar600?

http://www.askarlens.com/index.php/wap/class7/208.html

 

Tu już masz w cholerę stopni swobody - zapanować nad pięcioma soczewkami i wyciągiem...

Chemik, ja się nie odważę rozkręcić? Potrzymaj piwko....

 

A tak poważnie: całkiem szczerze - wolę się nie brać za takie cuda, mając tylko dobre chęci a nie aparaturę pomiarową. Tryplet jest jeszcze stosunkowo prosty, bo 4 stopnie swobody. Każda kolejna soczewka -> dwa kolejne..... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2020 o 11:41, tomchm napisał:

Słuchając waszych wypowiedzi dochodzę do wniosku, że jeśli tylko jest to możliwe, to stałoogniskowy obiektyw będzie optycznie lepszy od każdego z tych teleskopów...

Z pewnością NIE, bo nawet perfekcyjnie złożony obiektyw foto nie da takiej punktowości gwiazd poza osią optyczną. W obiektywach foto - nawet tych mocno profi, w cenach pięciocyfrowych, koma znika po słabszym lub mocniejszym przymknięciu przysłony, której to przysłony w APO nie masz.

Trzeba trafić na:

- zdrowe APO

- dobrze dobrany flattener

- precyzyjny, osiowy wyciąg

I w tej kombinacji moooooooże będziemy zadowoleni z rezultatów. A jak czytam posty ze zdjęciami głębokiego nieba, to jasno widzę, że tzw "onanizm sprzętowy" całkowicie zdominował to, co najważniejsze czyli piękno obiektów na niebie. Bo w lewym górnym rogu, jak się mooooocno przyjrzysz to gwiazdki są minimaaaaaalnie zdeformowane, więc cały sprzęt do naprawy :(

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcin_G napisał:

Z pewnością NIE, bo nawet perfekcyjnie złożony obiektyw foto nie da takiej punktowości gwiazd poza osią optyczną. W obiektywach foto - nawet tych mocno profi, w cenach pięciocyfrowych, koma znika po słabszym lub mocniejszym przymknięciu przysłony, której w APO nie masz.

Trzeba trafić na:

- zdrowe APO

- dobrze dobrany flattener

- precyzyjny, osiowy wyciąg

I w tej kombinacji moooooooże będziemy zadowoleni z rezultatów. A jak czytam posty ze zdjęciami głębokiego nieba, to jasno widzę, że tzw "onanizm sprzętowy" całkowicie zdominował to, co najważniejsze czyli piękno obiektów na niebie. Bo w lewym górnym rogu, jak się mooooocno przyjrzysz to gwiazdki są minimaaaaaalnie zdeformowane, więc cały sprzęt do naprawy :(

W każdym razie ja zostaję przy obiektywach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, diver napisał:

Dojechał. Wygląda nad wyraz solidnie, ale zabawa dopiero się zacznie. Okaże się, co w tej jakościowej loterii wylosowałem. :original:

 

DSC07333.JPG.0df27c759bc72fcef8c631d31ac27ec7.JPG

 

DSC07334.JPG.6adbf40edc1b7cce57396b0f3119c6e2.JPG

Bierz go koniecznie na zlot! W domku "sześć" będzie światowe centrum refraktorologii

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.